Gencjana na włosy – właściwości i efekty

Gencjana jest wodnym roztworem, który najczęściej wykorzystuje się w farmaceutyce i doraźnym odkażaniu ran. Ma właściwości antyseptyczne, bakteriobójcze, ale również, co istotne w kontekście włosów, jest w kolorze fioletowym. Na buteleczce z preparatem często zresztą można spotkać nazwę „fiolet gencjanowy”. Kolor fioletowy neutralizuje żółte odcienie, ochładza ton włosów i przedłuża trwałość koloryzacji. Efekt nie jest jednak trwały. Stosowanie gencjany nie jest jednak bardzo inwazyjne dla włosów. Choć trzeba przyznać, że skutkiem ubocznym może być ich delikatne wysuszenie, dlatego fiolet warto łączyć z odżywczymi składnikami takimi, jak choćby miód na włosy.

Gencjana na włosy blond

Wszystkie blondynki na pewno dobrze znają drogeryjną ofertę fioletowych szamponów. Fiolet niweluje żółte, ciepłe refleksy i pomaga w osiągnięciu platynowego koloru – jednego z najmodniejszych kolorów włosów na jesień 2021Jednym ze sposobów wykorzystania tego barwnika jest roztwór gencjany na włosy blond. Barwnik gencjany jest w stanie szybko, lecz krótkotrwale zniwelować efekt żółtawych odcieni, który często pojawia się przy farbowaniu jasnych włosów (najtrudniej jest pozbyć się z włosów czerwonych i żółtych pigmentów).

Najlepiej przygotować płukankę z roztworu i ciepłej wody i polać nią włosy na ostatnim etapie pielęgnacji. Warto zacząć od dodania jednej kropli gencjany na litr wody, a w razie potrzeby stopniowo zwiększać ilość barwnika. Jeśli natomiast zależy nam na efekcie popielatego blondu, można przygotować silniejszą płukankę lub dodać kroplę gencjany również do szamponu.

Gencjana na brązowe włosy

Z problemem niechcianych odcieni po koloryzacji włosów borykają się nie tylko blondynki. Posiadaczki ciemnych włosów często narzekają na miedziane refleksy i szukają sposobu, by się ich pozbyć. Aby osiągnąć głęboki, czekoladowy brąz, warto wykorzystać koloryzujące właściwości gencjany. Jest to preparat na tyle uniwersalny, że można dzięki niemu osiągnąć nowe produkty o zupełnie innych właściwościach koloryzujących. Łącząc gencjanę z produktem w żółtym kolorze, na przykład bananową maską, otrzymamy produkt w kolorze zbliżonym do niebieskiego, który rozprawi się z jaśniejszymi refleksami.

Mogłoby się wydawać, że to blondynki powinny bardziej uważać na mocne barwienie roztworu, jednak właśnie brunetki są narażone na uzyskanie matowego efektu. Zamiast płukanki, polecamy użyć odżywki z dodatkiem gencjany. Nawilżające działanie produktu pielęgnacyjnego złagodzi nieco moc barwienia i pozwoli osiągnąć subtelniejsze rezultaty. Przed zaaplikowaniem gencjany warto również zapewnić pasmom dodatkowe odżywienie. Świetnie sprawdzą się do tego naturalne produkty, na przykład jajko na włosy lub krople żołądkowe na włosy.

Gencjana na ciemne włosy

Gencjany nie należy traktować jedynie jako ratunek po nieudanym farbowaniu. Fioletowy barwnik może pomóc odświeżyć fryzurę i stworzyć całkowicie nowy look. Posiadaczkom ciemnych włosów polecamy przyjrzeć się bliżej nowemu trendowi, jakim jest chocolate lilac hair. Piękny, głęboki i ciekawy odcień śliwki w czekoladzie z pewnością uda się osiągnąć na jasnym i średnim brązie. Salonowy efekt możesz osiągnąć w domu. Właśnie przy użyciu roztworu z gencjany, który podobnie jak fioletowe szampony, może zafarbować włosy, jeżeli potrzymamy go na głowie dłużej. Kilka kropel preparatu dodaj do szamponu lub ulubionej odżywki, nałóż mieszankę na włosy i potrzymaj około godziny. Po tym czasie fryzura powinna nabrać modnego liliowego odcienia.

Gencjana na rude włosy

Pielęgnacja rudych włosów nie jest prostą sprawą, ponieważ ten kolor jest bardzo podatny na działanie promieni słonecznych. Nawet najlepiej wykonana koloryzacja nie ma szans w starciu ze światłem UV. Latem na rudych włosach, podobnie jak u blondynek, pojawiają się więc wspominane już żółte refleksy. Gencjana i z nimi sprawnie sobie poradzi, jednak nie wolno zapominać o bardzo istotnym szczególe – rude pasma mają tendencję do szybkiego przesuszania. Aby domowym farbowaniem nie zniszczyć struktury włosa, najlepiej wykorzystać najłagodniejsza formę zmiany odcienia, czyli połączenia kropli gencjany z silnie nawilżającą maską do włosów.

Zobacz także:


Kwiat gencjany / fot. Getty Images

Gencjana na siwe włosy

Z wiekiem włosy nie tylko tracą dawny pigment, ale stają się też słabsze i mniej odporne na kosmetyczne eksperymenty. Jeżeli zależy ci na stworzeniu efektu chłodnej, błyszczącej poświaty na siwych pasmach, fiolet gencjany na włosy powinien sprawdzić się doskonale. Z uwagi na to, że może on wysuszyć włosy, polecamy nie stosować roztworu w postaci płukanki, ale wymieszać kroplę fioletu z ulubionym szamponem odżywczym, co nieco zneutralizuje efekt suchości. Nasza rada? Pamiętaj, by wybrać biały szampon! Łącząc gencjanę z innym niż biel kolorem otrzymamy zupełnie inny odcień, który niekoniecznie wywoła oczekiwany efekt. Postaraj się nałożyć miksturę dokładnie i pokryć nią całe włosy. Jeśli przez przypadek oprócz kosmyków nałożysz kolor na skórę głowy nie martw się, po jednym myciu wszystko wróci do normy.

Gencjana na włosy – opinie

Właściwości gencjany są szeroko wykorzystywane zarówno w salonach fryzjerskich, jak i wdomowej pielęgnacji. Na internetowych forach można znaleźć mnóstwo pochwał tej metody koloryzacji. Kobiety pokochały ją za szybkość i łatwość stosowania, wydajność i efekty, które, bardziej lub mniej widocznie, zawsze były zadowalające. Bez trudu można stopniować intensywność rezultatów, a także eksperymentować z różnymi formami aplikacji. Nietrwałość koloryzacji jest w przypadku gencjany ogromną zaletą. Jej celem jest bowiem jedynie niewielka zmiana odcienia, nie zaś kompletna metamorfoza. My również polecamy wypróbować cudowne właściwości gencjany i przekonać się na własnej skórze, a raczej własnych włosach, jak piękny efekt można dzięki niej osiągnąć.

Gencjana na włosy – gdzie kupić?

Po gencjanę najlepiej wybrać się do apteki. Cena za 10 ml waha się w granicach 5-10 zł. Może się wydawać, że mała buteleczka szybko się skończy, jednak nic bardziej mylnego – produkt jest bardzo wydajny i starcza na wiele miesięcy intensywnego użytkowania.

Ostatnią rzeczą, o której powinniśmy pamiętać eksperymentując z gencjaną jest to, by zawsze sięgać po nią przebrawszy się wcześniej w „robocze” ubrania lub zakryć ulubioną bluzkę zniszczonym ręcznikiem. Fiolet gencjany jest bardzo intensywny i niezwykle trudny do usunięcia nie tylko z odzieży, ale też z powierzchni płaskich oraz skóry. Jeżeli więc nie chcesz, by twój manicure również zmienił barwę na fioletową, lepiej włóż rękawiczki.