Reklama

W tym artykule:

  1. Filmy o miłości, które sprawią, że w nią uwierzysz
  2. „Kocha, lubi, szanuje”, reż. Glenn Ficarra i John Requa (2011)
  3. „Przed wschodem słońca”, „Przed zachodem słońca”, Przed północą”, reż. Richard Linklater (1995-2013)
  4. „Tamte dni, tamte noce”, reż. Luca Guadagnino (2017)
  5. „Kobiety pragną bardziej”, reż. Ken Kwapis (2009)
  6. „Zakochany bez pamięci”, reż. Michel Gondry (2004)
  7. „Zimna wojna”, reż. Paweł Pawlikowski (2018)
  8. „Witamy na Hawajach”, reż. Cameron Crowe (2015)
Reklama

Filmy o miłości, które sprawią, że w nią uwierzysz

W czasach Tindera i nieudanych randek, których nierzadko trzeba odbyć dziesiątki, by trafić na „naszą” osobę, miłość może jawić jako wymysł innej epoki. Coś, o czym wszyscy słyszeli, a nikt nie widział ani nie doświadczył. Kłamstwo, którym się nas karmi, głównie po to, żeby zarabiać.

W takich okolicznościach łatwiej jest nie wierzyć, niż wierzyć w miłość. Jeśli właśnie jesteś na etapie powątpienia w prawdziwe i szczere uczucia, mamy coś, co może zupełnie zmienić twoją optykę. Te filmy o miłości pozwolą ci na nowo uwierzyć, że bratnie dusze istnieją – i znajdą się bez względu na okoliczności.

Nie będziemy mówić o tak oczywistych pozycjach jak „Pamiętnik” z Ryanem Goslingiem i Emmą Adams bądź uznawane za klasykę gatunku tytuły „Casablanca” bądź „Love story”. Zakładamy, że pewniaki takie jak „Co się wydarzyło w Maddison County”, „Uwierz w ducha” czy „Kiedy Harrry poznał Sally” też widzieliście już dziesiątki razy. Dlatego wybraliśmy mniej oczywiste produkcje – nie dość, że odbudują waszą wiarę w głębokie relacje, to jeszcze na pewno się w nich zakochacie.

Filmy o miłości, które musicie obejrzeć przynajmniej raz w życiu

Filmy o miłości były, są i będą. Tak różne, jak różna jest miłość. Bo kochamy ją, jego, rodziców, rodzeństwo. Kochamy wbrew wszystkiemu i mimo wszystko. A filmowcy przenoszą te historie na ekran i pozwalają nam się z nimi utożsamiać.
Filmy o miłości, które musicie obejrzeć przynajmniej raz w życiu
fot. materiały prasowe

„Kocha, lubi, szanuje”, reż. Glenn Ficarra i John Requa (2011)

O prawdziwej miłości można (a nawet trzeba) mówić nie tylko za pomocą historii łzawych i rozdzierających serce. Najlepszym tego dowodem jest komedia romantyczna „Kocha, lubi, szanuje” z Emmą Stone, Ryanem Goslingiem, Julian Moore i Stevem Carrelem z 2011 roku. W produkcji z gwiazdorską obsadą Glenn Ficarra i John Requa opowiedzieli losy osób, które nie do końca potrafią „w związki”. Mimo to bratnie dusze się przyciągają, a cynizm i zrezygnowanie nie mają szansy z prawdziwymi uczuciami.

Filmy romantyczne idealne (nie tylko) na Walentynki

Szukacie fajnej historii z miłością w tle, która idealnie sprawdzi się (nie tylko) w walentynkowy wieczór? Przejrzyjcie nasze propozycje i zapiszcie sobie te tytuły na liście must see! W naszym zestawieniu znajdziecie najlepsze filmy romantyczne, przy których będziecie płakać zarówno ze śmiechu, jak wzruszenia.
Like Crazy, reż. Drake Doremus, 2011
fot. materiały dystrybutora

„Przed wschodem słońca”, „Przed zachodem słońca”, Przed północą”, reż. Richard Linklater (1995-2013)

Z Celine i Jessem spotkaliśmy się najpierw „Przed wschodem słońca”, potem zobaczyliśmy ich ponownie „Przed zachodem słońca”, a na koniec spędziliśmy z nimi cudowne chwile „Przed północą”. Realizowana od 1995 do 2013 roku trylogia Richarda Linklatera z Julie Delpy i Ethanem Hawkem ocala wiarę w miłość, która się nie kończy.

Amerykanin i Francuzka poznają się w pociągu jadącym do Wiednia i od pierwszych zamienionych ze sobą słów jest między nimi chemia. Choć zanim zetkną się ze sobą kolejny raz, upłynie niemal dekada, uczucie, które zapłonęło między nimi w czasie kilku krótkich godzin, wcale się nie wypala. Coś, co zaczęło się jako fascynująca przygoda, w ostatniej części pokazuje nam niełatwą dynamikę dojrzałego związku. Mimo punktów zapalnych jest tu dużo inteligencji, czułości i dobrej woli. Niezwykle pokrzepiające przesłanie.

Film typu romans? Zebraliśmy najlepsze filmy romantyczne o gorących, przelotnych i burzliwych romansach

Film typu romans to idealny wybór nie tylko na wieczór z drugą połówką. Ten gatunek filmowy obejmuje wiele znakomitych produkcji, które przedstawiają miłość w różnych czasach i okolicznościach - każdy znajdzie coś dla siebie! Przedstawiamy listę romantycznych filmów, które koniecznie warto zobaczyć.
Film typu romans? Zebraliśmy najlepsze filmy romantyczne o gorących, przelotnych i burzliwych romansach
Kadr w filmu „Szkoła uczuć” (reż. Adam Shankman) fot. materiały dystrybutora

„Tamte dni, tamte noce”, reż. Luca Guadagnino (2017)

Przed seansem filmu „Tamte dni, tamte noce” radzimy zaopatrzyć się w paczkę chusteczek. Wzruszająca historia Elio i Olivera, w których wcielili się Timothée Chalamet i Armie Hammer, ujrzała światło dzienne w 2017 roku, a według wielu kinomanek i kinomanów już jest filmem kultowym. Przenosząc na ekran powieść André Acimana, Luca Guadagnino oprowadził nas po rozmaitych zakątkach miłosnej inicjacji, która pozostawia niezacieralne ślady w życiu. Homoerotyczna fascynacja, niewyrażalności uczuć, trudna czasem do pojęcia natura pożądania... Miłość może być (auto)destrukcyjną siłą, ale raz doświadczona, chce być doświadczana zawsze.

Filmy o tematyce LGBTQ, które warto zobaczyć (nie tylko podczas Pride Month)

Filmy z wątkiem LGBT przewijają się już od wielu lat. Których nie można przegapić? Wybraliśmy najlepsze (naszym zdaniem) tytuły, a wśród nich kultowe już obrazy, nieco nowsze produkcje i te, które nagrodzono na najważniejszych filmowych imprezach i festiwalach.
Filmy o tematyce LGBTQ, które warto zobaczyć. To absolutne klasyki i nagrodzone kinowe hity
Kadr w filmu „Życie Adeli”, reż. Abdellatif Kechiche (fot. materiały dystrybutora)

„Kobiety pragną bardziej”, reż. Ken Kwapis (2009)

Komedia romantyczna Kena Kwapisa „Kobiety pragną bardziej” rozpuszcza nam serca zawsze, gdy ją oglądamy. To zasługa nie tylko rewelacyjnej obsady (zasilają ją m.in. Ben Affleck, Jennifer Aniston, Jennifer Connelly, Bradley Cooper, Drew Barrymore, Scarlett Johansson, Ginnifer Goodwin, Justin Long), ale też po prostu cudownego przesłania.

Śledząc historie kilku osób, których losy w rozmaity sposób się ze sobą zazębiają, dochodzimy do wniosku, że miłość to może i nie jest prosta sprawa, ale jakże warto ją pielęgnować (nawet jeśli będzie to miłość do siebie). Cynicy byli, są i będą na tym świecie zawsze. Ale prawdziwe uczucia opierają się hipokryzji i wyrachowaniu.

50 najlepszych komedii romantycznych

Czy istnieje lepszy sposób na wieczór niż jedzenie typu guilty pleasure i dobra komedia romantyczna? Ale żeby tego planu nie zepsuło wam pytanie: „jaki film obejrzeć”, przygotowaliśmy listę 50 romantycznych i zabawnych filmów, które warto obejrzeć. To absolutne klasyki, ale i nowości w tym popularnym od lat gatunku. I naszym zdaniem absolutnie wszystkie mają status must see!
50 komedii romantycznych
Fot. Kadr z filmu

„Zakochany bez pamięci”, reż. Michel Gondry (2004)

Joel (Jim Carrey) dowiaduje się, że jego wieloletnia dziewczyna Clementine (Kate Winslet) po rozpadnięciu się ich związku poddała się eksperymentalnej terapii. Polega ona na wymazaniu z pamięci wszelkich wspomnień o swoim byłym ukochanym. Sfrustrowany tym faktem mężczyzna postanawia skontaktować się z tajemniczym lekarzem i również poddać się kuracji.

W trakcie zabiegu, gdy wspomnienia Joela zaczynają stopniowo zanikać, uświadamia sobie, że wciąż kocha Clementine i tak naprawdę nie chce wyrzucać jej ze swojego życia. I choć ani doktor Mierzwiak, ani jego współpracownicy nie maja zamiaru przerywać operacji, Joel stara się schować wspomnienia wspólnej przeszłości z Clementine w innych zakamarkach pamięci. W „Zakochanym bez pamięci” reżyser Michel Gondry i scenarzysta Charlie Kaufman przypominają nam o tym, że miłość jest prawdziwa – nawet wtedy, kiedy musi się skończyć.

Filmy na Walentynki dla singli. Co obejrzeć samemu i dobrze się bawić?

Walentynki 2022 nadciągają. Będziesz je spędzać w pojedynkę? Doskonale! W święto zakochanych warto okazać sobie dużo miłości, dlatego wybraliśmy dla ciebie filmy na walentynki, przy których będziesz się doskonale bawić.
Jak być singlem
fot. materiały dystrybutora

„Zimna wojna”, reż. Paweł Pawlikowski (2018)

Joanna Kulig i Tomasz Kot jako Zula i Wiktor skradli serca całego świata. Nominowany do Oscara film Pawła Pawlikowskiego z 2018 roku wrzuca nas w środek tytułowej zimnej wojny w Europie i w poetycki sposób pokazuje relację dwóch osób, które nie mogą żyć bez siebie i nie mogą żyć ze sobą. Akcja rozgrywa się na przestrzeni dwóch dekad i podąża tropem kochanków, których historia pełna jest niespełnienia i tęsknoty.

Przepięknie sfilmowana i poprowadzona (także za pomocą muzyki) opowieść nie oferuje pospolitych rozwiązań ani nie korzysta z hollywoodzkich uproszczeń. „Zimna wojna” nie jest o szczęśliwej miłości. A jednak po obejrzeniu trudno w nią wątpić.

Monica Bellucci zachwycona „Zimną wojną”. Aktorka podzieliła się osobistym wyznaniem

Do grona fanów „Zimnej wojny" dołączyła również Monica Bellucci. Włoska aktorka wyznała, że film Pawła Pawlikowskiego traktuje bardzo osobiście. Dlaczego?
Monica Bellucci zachwycona „Zimną wojną”. Aktorka podzieliła się osobistym wyznaniem
fot. Getty Images

„Witamy na Hawajach”, reż. Cameron Crowe (2015)

W tym filmie kochamy wszystko: przepiękne lokacje, cudowny klimat i świetnych bohaterów (w głównych rolach występują Bradley Cooper, Emma Stone, Rachel McAdams, John Krasinski). Ale najbardziej kochamy fakt, że potrafi posklejać nawet najbardziej połamane serce. W filmie Camerona Crowe’a nie ma dramatów i wielkich uniesień. Jest za to dużo poczucia humoru i ciepła. „Witamy na Hawajach” pokazuje, że i najwięksi życiowi looserzy mają szansę na miłość. Choćbyśmy po drodze bardzo się pogubili, to bratnie dusze istnieją naprawdę– i prędzej czy później się znajdą.

Francuskie komedie romantyczne: 8 filmów o miłości, które warto obejrzeć. Te produkcje wywołają motyle w brzuchu

Francuskie filmy romantyczne rządzą się swoimi prawami. Niektóre z nich doprowadzą nas do łez ze wzruszenia, inne sprawią, że będziemy płakać ze śmiechu. Jedno jest pewne – produkcje naszych zachodnich sąsiadów spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających widzów. Przedstawiamy kultowe francuskie komedie romantyczne, które skutecznie umilą twój wieczór!
Kadr z filmu „Za jakie grzechy”
fot. EastNews
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama