Ekstrawertyk to jeden z typów osobowości zdefiniowany po raz pierwszy w badaniach Carla Gustava Junga. Szwajcarski psycholog i psychiatra uznawał, że ekstrawertykami są osoby, których uwaga i aktywność nakierowana jest przede wszystkim na świat zewnętrzny. Wskazywał także ich łatwość komunikacji z innymi ludźmi, czy wysoką zdolność adaptacji. Samo słowo ekstrawertyk wywodzi się z łaciny: extra oznacza na zewnątrz, a vertere – zwracać się. Zestawienie tych dwóch słów podsumowuje przedstawione wyżej spostrzeżenia Junga. Jakie cechy ma ekstrawertyk, jaki jest w związku i jaka praca będzie dla niego dobrym wyborem? Sprawdźcie.

Kto to jest ekstrawertyk?

Ekstrawertyk to osoba dążąca do bycia wśród ludzi. Trudno mu funkcjonować w samotności. Interakcja z otoczeniem, działania i pomysły innych osób bardzo silnie pobudzają go do podejmowania własnych inicjatyw. Ekstrawertyk funkcjonuje trochę jak otwarta książka: nietrudno domyślić się, co sądzi na dany temat i o czym myśli, ponieważ bardzo chętnie swoimi spostrzeżeniami i refleksjami się dzieli. Charakterystyczny jest także sposób wypowiedzi ekstrawertyka: szybki, głośny, często odbiegający od głównego wątku.

Ekstrawertyzm to także pewność siebie i zdecydowanie. Osoby reprezentujące ten typ osobowości utrzymują kontakt wzrokowy podczas rozmowy, a wydajność ich działań, zarówno w życiu codziennym, jak i w pracy, rośnie, gdy czują się doceniane. Nieobce jest im działanie impulsywne. Na refleksję przychodzi czas dopiero po fakcie. Ekstrawertycy często są przywódcami w grupie i szybko zyskują nowych znajomych. Mogą czuć dyskomfort, jeśli czas odpoczynku przedłuża się, a w wolnych chwilach preferują zdecydowanie aktywny wypoczynek.

Ekstrawertycy miewają problemy ze słuchaniem drugiej osoby. Sami lubią dużo mówić i chętnie dzielą się spostrzeżeniami, bez trudności uzewnętrzniając się, jeśli jednak mają stanąć po drugiej stronie. Nie zawsze potrafią kontrolować swoje zachowanie, zwłaszcza w sytuacjach nagłych i nerwowych wpadając w histerię lub napady złości. Sporadycznie dotykają ich stany przemęczenia lub obniżonego nastroju wywołane natłokiem spraw, do których się zobowiązali. Badania pokazują także, że kryzys wieku średniego znacznie częściej dopada mężczyzn-ekstrawertyków niż introwertyków.

Ekstrawertyk: cechy

Ekstrawertyzm to złożona cecha osobowości, która obejmuje wiele różnych aspektów zachowania i myślenia. Pozytywne, neutralne i negatywne cechy ekstrawertyka nie u każdego wyglądają tak samo. Wymienione poniżej cechy mogą występować w różnych stopniach u różnych osób i w różnych sytuacjach.

Pozytywne cechy ekstrawertyków (potencjalne zalety):

  • Ekstrawertycy są zazwyczaj towarzyscy, lubią spędzać czas z innymi ludźmi i czerpać energię ze społecznych interakcji.
  • ciekawi świata i otwarci na nowe pomysły, przygody i możliwości.
  • Mają zdolność do szybkiego nawiązywania nowych znajomości i budowania relacji interpersonalnych.
  • Są zazwyczaj pełni energii i entuzjazmu, którymi wręcz „zarażają” innych.
  • Z reguły wykazują łatwość w wyrażaniu swoich emocji i potrzeb, dzięki czemu dobrze komunikują się w związkach.

Neutralne cechy ekstrawertyków:

Zobacz także:

  • Ekstrawertycy mają skłonność do dominacji w grupie. Mogą przejmować nad nią kontrolę lub być moderatorami w dyskusjach.
  • gotowi, by podejmować ryzyko i eksplorować nieznane terytoria, co może prowadzić zarówno do sukcesów, jak i niepowodzeń.

Negatywne cechy ekstrawertyków (potencjalne wady):

  • Ekstrawertycy bywają nadmiernie gadatliwi, a w niektórych przypadkach niezdolni do słuchania innych, co może prowadzić do zaniedbywania potrzeb innych osób w grupie.
  • Często nie przywiązują wagi do detali, zdarza im się omijać istotne szczegóły.
  • Wykazują skłonność do podejmowania szybkich decyzji bez zastanowienia się nad ich konsekwencjami.
  • Miewają trudności z czerpaniem radości z samotności lub spokojnych aktywności (np. czytania książek, opalania się).

Ekstrawertyk w związku

Ekstrawertyk to człowiek, któremu przyjemność sprawia przebywanie wśród ludzi. Dobrym wyborem będzie dla niego związanie się z osobą, która będzie wyrażać podobną filozofię lub przynajmniej taką, której nie będzie to przeszkadzać. Ktoś, kto energię czerpie z bycia wśród różnych osób, prawdopodobnie nie zrezygnuje z tego, będąc w związku, a więc druga połówka powinna to uszanować.

Ekstrawertycy nie wstydzą się mówienia o uczuciach i emocjach. Nie oznacza to, oczywiście, że będą uzewnętrzniać się przed każdą napotkaną osobą, jednak gdy natrafią na tę właściwą, wyznanie miłości nie będzie nastręczać większych problemów. Na dodatek uwielbiają robić plany: także te wspólne.

Związek ekstrawertyka z introwertykiem

Związek ekstrawertyka z introwertykiem może się udać? Oczywiście, że tak, i wcale nie tylko dlatego, że bardzo mało jest czystych typów osobowości! Psychologowie podkreślają, że w przypadku przeciwstawnych typów osobowości kluczowe jest, by partnerzy pozostawiali przestrzeń tylko dla siebie. Wbrew pozorom, introwertycy nie zawsze dążą do wspólnych wieczorów. Ekstrawertyk może nawet poczuć się odrzucony przez partnera deklarującego potrzebę samotności i niepotrzebny, jeśli druga połówka przez cały wieczór pogrążać będzie się w lekturze. Dlatego tak ważne jest, aby każdy z partnerów funkcjonował po części w swoim świecie, miał swoich znajomych i ulubione aktywności. Nie zawsze trzeba wychodzić do przyjaciół razem. Pozostawienie takiego osobistego pola ułatwia porozumienie. Z drugiej strony bardzo pomocne jest znalezienie takich aktywności, które będą sprawiać przyjemność obojgu. Może to być wyjście do kawiarni lub wycieczka rowerowa. W związku ekstrawertyka z introwertykiem ważna jest również uważność i wyraźne komunikowanie potrzeb

Praca dla ekstrawertyka

Ekstrawertyk, rozpoczynając karierę zawodową, najczęściej ma mnóstwo pomysłów na swoją przyszłą pracę. Aby w pełni wykorzystać towarzyszącą mu energię, poszukiwać powinien przede wszystkim stanowisk związanych z dynamicznie zmieniającą się rzeczywistością i wieloma bodźcami. Dobrze będzie czuł się wśród ludzi, realizując zadania wymagające odejścia od biurka.

Ekstrawertyk sprawdzi się jako dziennikarz, rzecznik prasowy, specjalista do spraw komunikacji. Jeśli wypracuje w sobie zdolność aktywnego słuchania i otwarcia na potrzeby innych, swój potencjał wykorzystać może w roli doradcy klienta, doradcy finansowego, pracownika działu HR. Będzie z niego niezły przewodnik wycieczek, coach czy trener biznesu. Ekstrawertycy dobrze radzą sobie na stanowiskach kierowniczych, ponieważ dominują w towarzystwie, dzięki czemu łatwo ich zauważyć i trudno przejść obok nich obojętnie. Jako szefowie szybko podejmują decyzje i zjednują sobie ludzi.

Przeczytaj również: