Domowe SPA: jak zrobić domowe SPA i co to w ogóle jest?
Skoro już siedzisz w zamknięciu... czas na domowe SPA dla twarzy, dłoni, stóp, włosów i ciała! Zrelaksuj się i wykorzystaj te chwile tylko dla siebie. Podpowiadamy, jak zrobić SPA nie wychodząc z domu.
- Redakcja
W tym artykule:
- Jak zrobić domowe SPA?
- Domowe SPA dla twarzy – oczyszczanie, nawilżanie, regeneracja!
- Domowe SPA dla stóp – odmaczanie, usuwanie naskórka, nawilżanie
- Domowe SPA dla dłoni
- Domowe SPA dla włosów – oczyszczanie, nawilżanie, regeneracja
- Domowe SPA: urządzenia, które warto mieć!
SPA kojarzy się z luksusowym rytuałem piękna w profesjonalnym gabinecie. W istocie tak właśnie jest – chodzi o głęboki relaks dla ciała i ducha w otoczeniu piękna i zapachów. Relaksująca kąpiel, zabiegi pielęgnacyjne, masaż, maseczki i pełne odprężenie – każdej z nas ta chwila przyjemności należy się przynajmniej raz na jakiś czas! Teraz nie musisz jednak wyjeżdżać do ośrodka odnowy biologicznej, by zaznać przyjemności płynącej ze SPA. Jak zrobić domowe SPA? Przedstawiamy kilka pomysłów, dzięki którym swoją chwilę rozkoszy możesz mieć nawet każdego dnia!
Jak zrobić domowe SPA?
Domowe SPA, dla higieny ciała i ducha, powinnaś robić przynajmniej raz w tygodniu. Zwykle bierzesz szybki prysznic, na wpół mokra wskakujesz w szlafrok i rozciągnięte (ale ukochane, bo przecież wygodne!) kapcie? W przelocie wklepujesz w twarz jakiś krem (albo i nie, bo o tym zapominasz), włosy spinasz w niedbały kucyk i padasz do łóżka bądź wracasz do obowiązków?
Czas to zmienić, szczególnie, że teraz prawdopodobnie masz więcej wolnego niż wcześniej... Pielęgnacja ciała przynosi bowiem o wiele więcej korzyści, niż może się wydawać. Nie od dziś wiadomo, że zapachy mają ogromny wpływ na samopoczucie psychiczne. Aromaterapia, bo o niej mowa, była wykorzystywana już setki lat temu, do leczenia różnych dolegliwości: zarówno fizycznych jak i na poziomie mentalnym. To między innymi właśnie dlatego w rytuałach SPA wykorzystuje się przede wszystkim magię przyjemnych zapachów.
Nie musisz wydawać fortuny na cotygodniowe zabiegi w gabinecie. SPA domowe przyniesie tyle samo przyjemności i korzyści!
Jak zrobić domowe SPA? Zestaw kosmetyków do kąpieli i nawilżania ciała to podstawa!
Przepis na domowe SPA – lista produktów
Podstawą każdego rytuału SPA jest relaksująca kąpiel – obowiązkowo powinna zawierać dużo pachnącej, otulającej przyjemnie ciało piany. To pierwszy krok do rozpieszczania zmysłów.
Przygotowanie domowego SPA jest proste i wcale nie wymaga ani kupowania nowych kosmetyków, ani wydawania mnóstwa pieniędzy. Bez problemu zrobisz je, używając tego, co z pewnością masz w domu. Nawet jeśli jednak będzie potrzeba zakupów – wydatek będzie jednorazowy, a z produktów korzystać będziesz jeszcze wiele razy. Nadal to o wiele mniejszy nakład finansowy niż gdybyś miała udać się na jednorazową sesję SPA do gabinetu.
Czego więc potrzebujesz, by przygotować domowe SPA? Kosmetyki to przede wszystkim:
- pachnący i pieniący się płyn do kąpieli (lub sól czy tabletki musujące – wedle uznania);
- szampon i odżywka/maska do włosów o działaniu regenerującym;
- balsam ujędrniający/antycellulitowy/wygładzający – na problematyczne partie ciała;
- balsam odżywczy/nawilżający do ciała;
- peeling do ciała;
- peeling do twarzy;
- sól do kąpieli stóp;
- maska oczyszczająca do twarzy;
- serum do twarzy - dopasowane do twoich potrzeb;
- krem pod oczy;
- balsam do ust;
- krem do rąk.
Akcesoria do domowego SPA, które dodatkowo uprzyjemnią ci cały rytuał, to:
- satynowy szlafrok (lub z innego, ale równie przyjemnego dla ciała materiału)
- klapki kąpielowe – najlepiej japonki;
- miękki ręcznik – na tyle duży, byś mogła owinąć się w niego wychodząc z kąpieli;
- ręcznik – turban do zawinięcia mokrych włosów;
- świece zapachowe;
- smartfon lub tablet – do włączenia nastrojowej muzyki (takiej, którą lubisz, niekoniecznie typowo relaksacyjnej) lub do obejrzenia filmu;
- opcjonalnie – lampka ulubionego wina.
Domowe SPA DYI sprawia nawet więcej przyjemności niż w gabinecie – w tym przypadku nie ma bowiem miejsca na przypadek. Wszystkie kosmetyki, akcesoria i muzykę dobierasz indywidualnie według potrzeb i preferencji – dla jeszcze większej przyjemności!
Wszystko masz już gotowe? Teraz poinformuj domowników o tym, by przez najbliższy czas ci nie przeszkadzali. Zamknij drzwi do łazienki, zapal tylko małe światło (półmrok sprzyja regeneracji zmysłów) i oddaj się przyjemności. Zaczynamy!
Domowe SPA dla twarzy – oczyszczanie, nawilżanie, regeneracja!
Czy pamiętasz, kiedy po raz ostatni wykonałaś pełen zabieg pielęgnacyjny skóry twarzy, szyi i dekoltu? Na wszelki wypadek przypominamy pielęgnację twarzy krok po kroku:
- zmyj dokładnie makijaż i umyj buzię łagodnym żelem dostosowanym do jej potrzeb;
- nanieś niewielką ilość peelingu i wmasuj go subtelnymi, okrężnymi ruchami w skórę twarzy, szyi i dekoltu (możesz przeciągnąć go na ramiona);
- po zmyciu peelingu nałóż maseczkę. Oczyszczanie twarzy w domowym SPA może także uwzględniać maseczkę rozpulchniającą – szczególnie, jeśli masz cerę tłustą lub mieszaną i chcesz oczyścić ją z wągrów i zaskórników. Jak to robić? Wystarczy, że wykonasz kąpiel parową (pochyl twarz nad miseczką z ciepłą, parującą wodą i przykryj głowę oraz miskę ręcznikiem, by para wodna nie uciekała). W ten sposób rozszerzysz pory skóry i składniki oczyszczające i detoksykujące z maseczki wnikną w nią głębiej;
- po zmyciu maseczki wklep w skórę serum dobrane do rodzaju cery;
- w skórę pod oczami wklep krem pielęgnacyjny przeznaczony na ten obszar skóry;
- w buzię, szyję i dekolt wklep krem odpowiedni dla rodzaju cery
10 drogeryjnych maseczek, które kosztują grosze, a działają cuda
Domowe SPA dla stóp – odmaczanie, usuwanie naskórka, nawilżanie
Stopy każdego dnia są intensywnie eksploatowane, dlatego stan skóry na nich pozostawia wiele do życzenia. Suchy naskórek (w szczególności na piętach), stwardniała skóra na podeszwach i palcach – to najczęstsze dolegliwości.
Stopy przed każdym zabiegiem (poza manicure hybrydowym i żelowym) należy oczyścić i zmiękczyć. Jeśli bierzesz długą, relaksującą kąpiel, nie ma potrzeby wykonania dodatkowej tylko dla stóp. Jeśli jednak chcesz zająć się tylko nimi, odmocz je w misce z ciepłą wodą z dodatkiem soli (kuchennej lub specjalnej do stóp), żelu pod prysznic lub żelu do kąpieli stóp z mocznikiem.
Po około 10 minutach wytrzyj je miękkim ręcznikiem i przejdź do redukcji suchego, martwego naskórka. Użyj pumeksu, ścinaka bądź specjalnego urządzenia z głowicą obrotową do ścierania naskórka.
Po zakończeniu nanieś na stopy (ze szczególnym uwzględnieniem pięt) grubą warstwę maski nawilżającej i załóż cienkie, bawełniane skarpetki. Najlepiej pozostaw je na stopach na całą noc. Dowiedz się więcej: Pielęgnacja stóp: sprawdzone sposoby na piękne i zadbane stopy oraz błędy, które najczęściej popełniamy
Domowe SPA dla dłoni
Dłonie, podobnie jak stopy, każdego dnia narażone są na uszkodzenia i duży wysiłek. Dlatego w czasie domowego SPA koniecznie poświęć im chwilkę.
Zacznij od zmycia resztek lakieru z paznokci. Przygotuj im zmiękczającą kąpiel: wystarczy miseczka z ciepłą wodą i dodatkiem soli do kąpieli dłoni. Potrzymaj je około 10-15 minut. Następnie wykonaj peeling – możesz użyć tego samego kosmetyku, co do twarzy.
Po zakończeniu osusz je i nanieś grubą warstwę odżywczego kremu lub maski. Załóż cienkie, bawełniane rękawiczki - przynajmniej na pół godziny, a jeśli możesz, to nawet na całą noc.
Jak malować paznokcie, aby lakier nie odpryskiwał?
Domowe SPA dla włosów – oczyszczanie, nawilżanie, regeneracja
Robiąc domowe SPA, nie można zapomnieć o włosach. One również każdego dnia narażone są na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, w czego efekcie mogą stać się podatne na uszkodzenia.
Zacznij od dokładnego oczyszczenia ich. Umyj je szamponem oczyszczającym, a jeśli masz możliwość – wykonaj również peeling skóry głowy. Dogłębnie oczyścisz pasemka i skórę głowy, dzięki czemu nie tylko będą lepiej wchłaniać składniki aktywne z preparatów pielęgnacyjnych, ale poprawisz w ten sposób także krążenie krwi w skórze głowy. To z kolei przekłada się na pobudzenie cebulek włosowych do działania.
Po umyciu nałóż na włosy regenerującą maskę, uwzględniając także skórę głowy. Najlepiej zwiń pasma w koczek lub zapleć warkocz i załóż na głowę czepek foliowy. Pod wpływem ciepła mieszki włosowe rozchylą się, dzięki czemu składniki pielęgnacyjne wnikną głębiej w strukturę włosa.
Po około 30 minutach zmyj kosmetyk letnią wodą – a jeśli potrafisz, to nawet zimną. Zamknie ona łuski włosa, dzięki czemu włos będzie szczelny i mniej podatny na uszkodzenia mechaniczne.
Końcówki zabezpiecz olejkiem, a włosy na długości spryskaj odżywką w sprawy (bez spłukiwania).
Domowe SPA: urządzenia, które warto mieć!
Akcesoria do domowego SPA może nie są niezbędne, za to uprzyjemniają wykonywanie zabiegów i poprawiają ich skuteczność.
Dobrze jest więc mieć:
- saunę do twarzy – zastąpi miskę i ręcznik przy kąpieli rozpulchniającej;
- urządzenie do ścierania martwego naskórka ze stóp – dzięki obrotowej głowicy ścierającej zabieg przeprowadzisz szybko i o wiele skuteczniej niż używając ręcznych urządzeń;
- urządzenie do mezoterapii mikroigłowej – dermo roller zakończony mnóstwem maleńkich igiełek, dzięki którym wykonasz mikronakłucia w skórze. W ten sposób pobudzisz ją do odnowy, a jeśli uprzednio nałożysz ampułkę ze składnikami czynnymi, derma roller dodatkowo wtłoczy je w głębokie warstwy skóry, przez co zadziałają o wiele skuteczniej.
O czym jeszcze warto pamiętać, przygotowując domowe SPA? Maseczki możesz także wykonywać samodzielnie, ze składników, które z pewnością masz w domu. SPA domowe to sposób nie tylko na poprawę wyglądu, ale przede wszystkim głęboki relaks i chwilę dla siebie.
Kosztuje niewiele – a jeśli masz w domu większość kosmetyków, to w zasadzie nic – a korzyści z niego płynące można wymieniać bez końca. Każda z nas powinna zadbać o to, by domowe SPA zorganizować sobie przynajmniej raz w tygodniu lub co dwa tygodnie.
Zobacz także: Najlepsze kosmetyki i gadżety urodowe, żeby zrobić sobie #metime