Reklama

W tym artykule:

  1. Dlaczego związek wystarczająco dobry jest lepszy od idealnego?
  2. Autentyczność i bezpieczeństwo
Reklama

Od przyszłego partnera oczekujemy naprawdę wiele. Chcemy, żeby spełniał wiele funkcji: był przyjacielem, kochankiem, powiernikiem, partnerem w zarządzaniu domem, świetnym ojcem dla dzieci i odnoszącym sukcesy w pracy człowiekiem. Lista jest długa. Chcemy, aby nasz partner spełniał wszystkie nasze oczekiwania i nigdy nas nie zawiódł. Dla wielu osób takie podejście oznacza bardzo długie poszukiwania i skreślanie wartościowych osób, które nie były pożądanym ideałem. To, że chcemy udanych i zdrowych związków, to jak najbardziej słuszny cel. Jednak nie zapominajmy, że człowiek jest wciąż tylko człowiekiem. Związek wystarczająco dobry może przynieść dużo więcej spełnienia niż ciągłe poszukiwanie ideału.

Kobiety, które są świadome tych 3. rzeczy, są zdecydowanie szczęśliwsze w związkach. Ekspertka ujawnia zaskakującą prawdę

Wiele osób w związek wchodzi z pewnym bardzo szkodliwym przekonaniem, świadczącym z jednej strony o niskiej świadomości, a z drugiej o egoizmie. To szybka droga do frustracji i braku satysfakcji z relacji dla obu stron. Ekspertka pracująca z kobietami podzieliła się swoimi spostrzeżeniami na temat tego, co wnosi związek na wyższy poziom.
fot. Getty Images/Francesco Riccardo Iacomino
fot. Getty Images/Francesco Riccardo Iacomino

Dlaczego związek wystarczająco dobry jest lepszy od idealnego?

Związek idealny po prostu nie istnieje, dlatego lepiej nie trzymać się kurczowo tej koncepcji. W rzeczywistości, związek, który jest „wystarczająco dobry”, może przynieść nam więcej szczęścia i satysfakcji niż ten, który wydaje się idealny. Idealny partner może okazać się jedynie fasadą, za którą ukrytych jest wiele tajemnic. Specjalistami od sprawiania pozorów często są toksycy i narcyzi, którzy doskonale wiedzą, jak się zachować, aby omotać przyszłą ofiarę. Związek, który jest wystarczająco dobry, daje nam przestrzeń na bycie sobą, z naszymi wadami i słabościami. Nie musimy udawać kogoś, kim nie jesteśmy, tylko po to, by zadowolić drugą osobę. Wystarczająco dobry związek to taki, w którym możemy się rozwijać i wzajemnie wspierać, nawet gdy popełniamy błędy. Osoby znające swoje słabości i uczące się na błędach potrafią przeprosić i wybaczać, a to jest bardzo zdrowe dla związku. Dzięki temu ludzie się docierają i budują trwałą więź.

Jeśli zadbasz o tych 5 rzeczy, to twój związek będzie nie do zniszczenia. To nie takie trudne

Autor bestsellerowych poradników miłosnych i konsultant scenariuszowy „Seksu w wielkim mieście” podzielił się swoimi radami co do tego, jak zbudować szczęśliwy związek. Wystarczy pamiętać o 5 aspektach, które umacniają relacje i podsycają miłość.
Jak zbudować szczęśliwy związek?
fot. Getty Images/ Gary John Norman

Autentyczność i bezpieczeństwo

W takim związku nie musimy się bać odsłonięcia i pewnej bezbronności, co daje bardzo duży komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa. To prawdziwa wolność dla naszej psychiki, ponieważ czujemy się akceptowani, co zwiększa poziom szczęścia. Poza tym nikt nie próbuje kogoś dopasowywać do jakiegoś wzorca, dając do zrozumienia, że nie akceptuje go takim, jakim jest. Perfekcja jest nierealna, a dążenie do niej może prowadzić do frustracji i rozczarowania, co utrudnia osiągnięcie prawdziwej miłości. Szukanie ideału bardziej przypomina casting z checklistą, a nie prawdziwe otworzenie się na nową osobę. Wystarczająco dobry związek oznacza, że oboje partnerzy są ludźmi z własnymi niedoskonałościami i zamiast próbować je zmieniać, akceptują je. W takiej relacji naturalnie pojawia się umiejętność radzenia sobie z konfliktami, ponieważ partnerzy potrafią ze sobą rozmawiać, słuchać się nawzajem i pracować nad rozwiązaniem problemów. To sprawia, że relacja staje się bardziej autentyczna, zrównoważona i pełna zaufania.

5 zdań, które mówią sobie najszczęśliwsze pary. I nie są to wyznania miłości. Sprawiają, że uczucie ciągle płonie

Długoterminowy szczęśliwy związek rzadko kiedy istnieje bez włożenia wysiłku. W większości przypadków wymaga pracy nad nim, choć wcale nie oznacza to przysłowiowej orki. Praca to codzienna uważność i ciekawość, wyrażona prostymi gestami i słowami. Psycholożka wymieniła 5 zdań, które najczęściej mówią sobie szczęśliwe pary.
Kadr z filmu "Czas na miłość"
fot. Kadr z filmu "Czas na miłość" / mat. prasowe
Reklama

Warto pamiętać, że związek jest czymś, nad czym trzeba pracować każdego dnia. I nie są to jakieś wyjątkowe wysiłki, a uważność i ciekawość drugą osobą. Bardzo ważny jest czas, który spędza się tylko we dwoje. Nie muszą to być randki, a na przykład codzienna rozmowa, w której to całkowicie skupiamy się na partnerze.

Reklama
Reklama
Reklama