Reklama

W tym artykule:

  1. Przeciwieństwa się przyciągają – co to znaczy?
  2. Czy przeciwieństwa się przyciągają – psychologia
  3. Przeciwieństwa się przyciągają – czy to prawda?
  4. Związek z przeciwną osobą
  5. Czy przeciwieństwa się przyciągają – rodzaje związków zależnych
  6. Przeciwieństwa się przyciągają – randki i poznawanie nowych osób
  7. Dlaczego przeciwieństwa się przyciągają?
  8. Przeciwieństwa się przyciągają czy odpychają?
Reklama

Przeciwieństwa się przyciągają – co to znaczy?

Przysłowie „przeciwieństwa się przyciągają” jest często używane w kontekście relacji. Chodzi tu nie tylko o romanse i związki, również w przyjaźni przeciwieństwa mogą się przyciągać. Przysłowie to oznacza, że osoby różniące się charakterem, temperamentem, umiejętnościami czy stylem życia, często się wzajemnie przyciągają oraz mogą tworzyć obiecujące i niezwykle interesujące związki. W udanych relacjach bazujących na przeciwieństwach, dwie osoby uzupełniają się. Biorąc pod uwagę, że tak się od siebie różnią, mogą się wzajemnie uczyć, rozwijać i poszerzać swoje horyzonty. Czyż nie brzmi to ekscytująco?

Przykładowo, jeśli jesteś introwertyczką lub interowerytkiem, a rozpoczniesz relację z osobą ekstrawertyczną i towarzyską, pod wpływem partnera lub partnerki możesz otworzyć się na nowe relacje i doświadczenia. Z kolei osoba introwertyczna, może wprowadzić większą równowagę do życia osoby ekstrawertycznej. Brzmi jak yin i yang? Właśnie o wzajemne uzupełnianie się chodzi w tym przysłowiu i czerpanie co najlepsze z tego, że każdy z nas jest inny.

Czy przeciwieństwa się przyciągają – psychologia

Jednakże, to że przeciwieństwa się przyciągają nie jest uniwersalną regułą. Co więcej, wielu naukowców ma odmienne zdanie na ten przyciąganie się przeciwieństw. Badanie naukowe i opinie psychologów w tej kwestii są zróżnicowane i nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Niektóre badania sugerują, że przyciąganie przeciwieństw może mieć pewne podłoże. Na przykład, według badania opublikowanego w „Journal of Personality and Social Psychology” w 2008 roku, introwertycy i ekstrawertycy często czują do siebie pociąg. Wystarczy spojrzeć na najlepsze przyjaciółki. Często zdarza się, że jedna z nich jest przebojowa i rozgadana, gdy druga bardziej zamknięta w sobie, co nie oznacza, że mniej wartościowa. Inne badania sugerują, że różnice w niektórych obszarach, takich jak wartości czy zainteresowania, mogą zapewnić większą harmonię i uzupełnienie w związku.

Należy pamiętać, że w budowaniu związku najważniejsze są indywidualne preferencje, wspólne wartości, cele i zdrowa komunikacja. Chociaż niektórzy mogą preferować podobieństwa i bliskość w związkach, inni czerpią satysfakcję z odkrywania i eksplorowania różnic. Każdy związek jest inny i nie ma uniwersalnych reguł przekładających się na jego sukces.

Przeciwieństwa się przyciągają – czy to prawda?

Introwertyczka stworzy idealną parę z ekstrawertykiem, a kujonka zakocha się w niegrzecznym chłopcu. Takie scenariusze nie raz widzieliśmy w hollywoodzkich produkcjach. Dalsze przykłady na potwierdzenie tezy, że przeciwieństwa się przyciągają, znajdziemy również w popkulturze. Również w tej, którą jesteśmy karmieni od najmłodszych lat. Przykładów nie trzeba szukać daleko. Przypomnijmy sobie bajki Disney’a. Bella zakochała się w Bestii, Kopciuszka pokochał Książę. Ale czy przeciwieństwa przyciągają się również w prawdziwym życiu? Nie do końca.

Przysłowie „przeciwieństwa się przyciągają” funkcjonuje w wielu językach i kulturach. Choć każda mądrość ludowa niesie ziarno prawdy, w tym przypadku może się całkowicie mylić. Tematem przyciągających się przeciwieństw zajęli się nawet naukowcy. Fizycy mogą być pewni, że to właśnie właśnie przeciwne bieguny przyciągają dwa magnesy. Psychologowie są znacznie bardziej ostrożni w postawieniu tezy, że to właśnie przeciwne cechy przyciągają nas do drugiej osoby. Zależność ta nie zawsze obowiązuje zarówno w relacjach romantycznych jak i przyjaźniach.

Podobieństwo w wartościach, celach życiowych, zainteresowaniach czy temperamentach może stworzyć solidne fundamenty dla udanej relacji. Gdy mamy wiele wspólnego z drugą osobą, łatwiej nam się porozumieć, rozwiązywać konflikty i cieszyć się wspólnymi aktywnościami. Podobieństwa pozwalają nam również lepiej zrozumieć i akceptować drugą osobę, ponieważ często dzielimy podobne perspektywy i doświadczenia.

Związek z przeciwną osobą

Oczywiście, różnice w charakterze i temperamentach mogą pobudzić nas do wzajemnego uczenia się i rozwoju. Niezamykanie się w swojej bańce i inspirowanie się innymi sposobami myślenia i podejścia do życia jest szalenie ważne. To właśnie to wzbogaca nasze życie i nadaje mu kolorów. Jednak, aby długoterminowa relacja była udana, ważne jest również znalezienie równowagi i kompromisu między różnymi potrzebami i stylami życia.

Relacje z przeciwnymi do nas osobami mogą nie być łatwe. Kiedy czujesz pociąg do totalnie przeciwnej do siebie osoby, a twoi bliscy mają obiekcje co do waszego związku, mogłaś paść ofiarą ślepej miłości. Aby dowiedzieć się więcej na temat ślepej miłości, czym jest i jak się przed nią ustrzec przeczytaj artykuł: ślepa miłość co to znaczy, który znajdziesz poniżej.

Ślepa miłość – co to znaczy? Kiedy emocje biorą górę nad zdrowym rozsądkiem

Miłość to niezwykłe uczucie, które potrafi nas napełnić radością, szczęściem i spełnieniem. Jednak czasami miłość może przybrać formy, które nie są korzystne, zwłaszcza dla naszego dobrostanu psychicznego. Jednym z takich przypadków jest tzw. ślepa miłość. Co rozumiemy pod pojęciem ślepej miłości i co ją wyróżnia? Przyjrzymy się bliżej temu zjawisku.

Czy przeciwieństwa się przyciągają – rodzaje związków zależnych

O związkach napisano już wiele. Dokonano również podziału na związki ze względu na relacje bazujące na przeciwieństwach i podobieństwach. Podział relacji na komplementarne i symetryczne opisuje różne sposoby funkcjonowania związków między ludźmi.

W relacjach komplementarnych, partnerzy działają na zasadzie przeciwieństw i wzajemnie się uzupełniają. Należy jednak pamiętać, że związki komplementarne mogą czasem przybrać niezdrową formę, szczególnie w przypadku związków przemocowych, gdzie przeciwieństwa są wykorzystywane do dominacji i kontrolowania drugiej osoby.

Z kolei relacje symetryczne opierają się na podobieństwach w obszarze potrzeb, emocji czy zachowań. Partnerzy w takich związkach mogą mieć podobne wartości, zainteresowania i preferencje. To może sprzyjać zgodności i łatwiejszemu porozumieniu, ponieważ mają podobne oczekiwania od siebie i relacji. Jednak nawet w związkach symetrycznych nie można zakładać, że są one zawsze bezkonfliktowe i idealne. Konflikty i różnice mogą wynikać z różnych perspektyw, potrzeb czy oczekiwań, które mogą się pojawić mimo podobieństw.

Jak wyleczyć się z miłości? 10 sposobów, które ułatwią odkochanie się

Tak jak szybko może nas trafić strzała Amora, tak niestety gojenie ran po niespełnionej miłości może być trudne, czasochłonne i bolesne. Czy da się szybko odkochać, bez rozdrapywania starych ran? Są na to sposoby, które przynoszą ulgę i przyspieszają proces odkochiwania się. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się jak wyleczyć się z miłości.
Jak wyleczyć się z miłości?
fot. Getty Images / Archive Photos / Stringer

Przeciwieństwa się przyciągają – randki i poznawanie nowych osób

Choć wielu z nas mogłoby wskazać potwierdzenie tej tezy ze swojego życia, naukowcy mają na ten temat odmienne zdanie. Według psychologów, ludzie, którzy dzielą wspólne pasje i temperamenty chętniej chodzą ze sobą na randki. Według badań, ludzie pozostający w związkach lub przyjaźniący się, mają wspólne pasje, przekonania, wartości i hobby. Mamy również tendencję do zakochiwania się w osobach, którzy wyglądają podobnie lub mają podobne osobowości. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie na wszelkich płaszczyznach, prawdopodobieństwo, że zakochamy się w kimś, kto myśli zupełnie inaczej niż my jest bardzo niskie.

Aplikacje randkowe nie ułatwiają zadania w szukaniu związku bazującego na przeciwieństwu. Nie pomagają też media społecznościowe, dzięki którym randkowiczom znacznie łatwiej jest wskoczyć w krąg podobnie myślących ludzi, pozostawiając tezę, że „przeciwieństwa się przyciągają” daleko w tyle. Mając tak szeroki wybór, trudno jest podjąć decyzję z kim chcemy iść na randkę, a co dopiero tworzyć związek. Jeśli nie wiesz, kto cię pociąga i kto może być odpowiednim kandydatem bądź kandydatką na randkę, nie jesteś sama. Randkowanie może być ekscytujące, ale również przytłaczające i frustrujące. Czasem te wszystkie cechy występują na raz.

Dlaczego przeciwieństwa się przyciągają?

Co sprawia, że czujemy pociąg do osoby, która jest tak inna od nas? Wpływa na to kilka czynników. Przeciwieństwa mogą się przyciągać z następujących powodów:

  • Uzupełnianie się.
  • Pociąg do nowego i intrygującego.
  • Dynamika relacji i wyzwania.
  • Poszerzanie horyzontów.
  • Równowaga w związku i wzajemna pomoc.

Warto jednak zauważyć, że chociaż przeciwieństwa mogą przyciągać, stabilność i trwałość związku wymagają również wspólnych wartości, wzajemnego zrozumienia i zdolności do skutecznej komunikacji. Przyciąganie przeciwieństw to tylko jeden aspekt relacji, który może być ważny, ale nie wystarczający do utrzymania zdrowego i satysfakcjonującego związku.

Przeciwieństwa się przyciągają czy odpychają?

To jak to w końcu wygląda - przeciwieństwa przyciągają się czy odpychają? Przyciąganie lub odpychanie między przeciwieństwami w kontekście związków to złożone zjawisko o różnych zmiennych. Pewne przeciwieństwa w związkach mogą rzeczywiście wywoływać poczucie przyciągania, jak na przykład wspomniany już introwertyzm i ekstrawertyzm. Osoby będące w związku, a mające inne zainteresowania, również mogą czerpać z takiej relacji korzyści, ucząc się od siebie na wzajem nowych rzeczy.

Natomiast należy pamiętać, że przeciwieństwa w związku mogą również być źródłem konfliktów i trudności. Znaczące różnice na takich obszarach jak wartości, styl komunikacji, czy podejście do konfliktów mogą być nie do przeskoczenia, jeśli chcesz budować zdrową relację. Niemożliwość rozwiązania konfliktów powstałych na tych płaszczyznach prowadzi do nieporozumień i narastającej frustracji. W takim wypadku należy zastanowić się, czy relacja bazująca na przeciwieństwach ma rację bytu. Może zdarzyć się, że staje się dla nas toksyczna i zamiast być źródłem radości i satysfakcji, staje się źródłem smutku i lęku.

Masz dość ciągłych kłótni albo, co gorsza, obojętności i chłodu? Jeżeli doświadczyłaś podobnych obaw przeczytaj artykuł: Kiedy nie warto kontynuować związku. Podpowiemy, w jakich sytuacjach kontynuowanie związku może nie mieć sensu i dlaczego czasem dla własnego dobra warto zerwać z partnerem lub partnerką. Z tego artykuły dowiesz się również, kiedy warto zawalczyć o miłość.

Ważne jest zrozumienie, że przeciwieństwa same w sobie nie są czynnikiem decydującym o sukcesie czy niepowodzeniu związku. Kluczową rolę odgrywają umiejętności komunikacyjne, elastyczność, szacunek i zdolność do negocjowania i rozwiązywania konfliktów. Nawet jeśli istnieją pewne różnice czy przeciwieństwa, można nauczyć się radzić sobie z nimi i znaleźć kompromisy.

Ostatecznie, odpowiedź na to, czy przeciwieństwa przyciągają czy odpychają, zależy od indywidualnych preferencji i kontekstu danego związku. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która byłaby prawdziwa dla wszystkich par. Ważne jest, aby pamiętać o indywidualnych potrzebach, zgodzie wartości i zdolności do komunikacji i negocjacji w związku. Czy już wiesz, czy przeciwieństwa się przyciągają?

Czy tęsknota oznacza miłość? Sprawdź, czy jeśli za kimś tęsknisz, to oznacza, że kochasz

Czy tęsknota oznacza miłość? Mówi się, że zarówno z tęsknoty, jak i miłości można umrzeć. Oba powiedzenia, choć to tylko metafory, niosą ze sobą wiele prawdy. Jednakże nie zawsze idą ze sobą w parze. Czy jeśli tęsknimy za kimś, oznacza to, że kochamy tę osobę? Wyjaśniamy, czy tęsknota oznacza miłość.
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama