Reklama

W tym artykule:

  1. Potężna strategia dbania o zdrowie psychiczne
  2. Jak poprawnie wykonać ćwiczenie 4-7-8:
Reklama

Potężna strategia dbania o zdrowie psychiczne

Osoby zmagające się z lękami i stanami depresyjnymi wiedzą, że oddech jest równie ważny w leczeniu, jak leki i terapia.

"Wprawdzie naukowcy wciąż próbują ustalić, w jaki sposób i dlaczego (...) działa na bezsenność i lęki, to popularne ćwiczenie, z którego osobiście korzystam. Moi pacjenci też zauważają korzyści" - pisze w swojej książce "Twój umysł to potęga" psychiatra dr Gregory Scott Brown.

To nie jest ściema i mówię to, jako osoba cierpiąca na zaburzenia lękowe z napadami paniki oraz psycholog. Oddech to ratunek. Oddech to życie. Wdech i wydech, wykonane w odpowiedni sposób, mogą redukować stres, wyciszać emocje i umysł, zmniejszyć ciśnienie krwi i działać uspokajająco. To nic innego, jak darmowe lekarstwo, które każdy z nas ma pod ręką.

Jedną z najciekawszych i najskuteczniejszych metod oddechowych jest 4-7-8. Sprawdzałam ją już wielokrotnie, dlatego mogę z pełną odpowiedzialnością polecić wam to ćwiczenie.

Brak siły fizycznej i ogólne osłabienie: o czym może świadczyć? Wyjaśniamy prawdopodobne przyczyny osłabienia

Brak siły fizycznej może mieć różne przyczyny. Objawia się m. in. osłabieniem siły mięśniowej, zawrotami głowy, problemami z koncentracją, bólem mięśni, problemami z zasypianiem. Często spowodowany jest przemęczeniem. W takim przypadku, gdy brakuje sił i energii wystarczy wziąć kilka dni wolnego od pracy, aktywności fizycznej i innych obowiązków. Co w przypadku, gdy urlop nie pomoże? Sprawdź, o czym świadczy brak sił i energii.
Brak siły fizycznej i ogólne osłabienie: o czym może świadczyć? Wyjaśniamy prawdopodobne przyczyny osłabienia
fot. Warner Bros.

Jak poprawnie wykonać ćwiczenie 4-7-8:

  • znajdź wygodne miejsce i usiądź po turecku - jeśli jest wieczór, możesz zrobić ćwiczenie w łóżku
  • zamknij oczy i znajdź komfortową pozycję
  • weź wdech nosem, licząc w myślach do czterech
  • wstrzymaj oddech, licząc do siedmiu
  • zrób wydech, licząc do ośmiu
  • wydychaj powietrze nosem lub otwartymi ustami
  • powtarzaj sekwencję przez kilka minut

Jak radzić sobie ze stresem? Skuteczne techniki i metody radzenia sobie ze stresem

Stres to reakcja organizmu na nieprzyjazne otoczenie lub wydarzenia. Obecnie trudno jest go uniknąć, ponieważ praca i szybki tryb życia sprzyjają nerwom. Przewlekły stres jest dla zdrowia destrukcyjny, ponieważ sprzyja rozwojowi chorób i osłabia organizm. Jak radzić sobie ze stresem? Jakie techniki najlepiej zastosować? Jakie są skuteczne sposoby na radzenie sobie ze stresem?
Jak radzić sobie ze stresem?
fot. Getty Images

Technikę 4-7-8 rozpowszechnił dr Andrew Weil, guru medycyny integracyjnej. Jego zdaniem, ta sekwencja wdechów i wydechów, to naturalny środek uspokajający, zarówno dla ciała jak i umysłu. Wykonując to ćwiczenie regularnie, możesz zauważyć zmniejszenie napięcia, lęku i poprawę jakości snu. Według Weil’a 4-7-8 może leczyć nawet bezsenność.

Dlaczego akurat te liczby mają tak duży wpływ na nasz stan psychiczny? Z książki "Twój umysł to potęga" dowiadujemy się, że najważniejsze jest to, aby wydech był znacznie dłuższy niż wdech. W ten sposób skuteczniej stymulujemy nerw błędny, który daje sygnał do mózgu i naszego ciała, że najwyższy czas odpocząć. W efekcie czujemy spokój, ulgę i rozprężenie. Spróbujecie?

Jak się zrelaksować: w domu, przed egzaminem, przed seksem?

Nie raz rozmyślałaś, jak się zrelaksować w domu? Stres paraliżował cię przed egzaminem, albo najlepiej zapowiadającą się randką? Sprawdź jak go ujarzmić. Oto 6 najlepszych sposobów na odprężenie w domu.
Jak się zrelaksować: w domu, przed egzaminem, przed seksem?
fot. Getty Images
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama