Reklama

W tym artykule:

  1. Przyczyny tłustej cery
  2. Jak dbać o cerę tłustą
  3. Domowe sposoby na tłustą cerę
  4. Dieta na cerę tłustą
  5. Pielęgnacja cery tłustej
Reklama

Przyczyny tłustej cery

Cera tłusta, nazywana inaczej łojotokową, nie należy do najłatwiejszych w pielęgnacji. Charakteryzuje się zwiększoną grubością skóry, rozszerzonymi porami i zaskórnikami, może się także „świecić”. Dzieje się tak z powodu nadmiernej aktywności gruczołów łojowych (w porównaniu do cery normalnej i suchej), które wydzielają zbyt dużą ilość sebum. Jego nadmiar tworzy na skórze warstwę, która powoduje świecenie oraz zapychanie porów.

Cera tłusta jest zazwyczaj dziedziczona genetycznie, jednak występuje kilka czynników, które mogą mieć wpływ na nadmierne wydzielanie sebum. Zaliczamy do nich między innymi:

  • zmiany hormonalne: gruczoły łojowe są bardzo wrażliwe na poziom hormonów w organizmie,
  • cykl miesiączkowy u kobiety: w jego drugiej fazie wydzielanie łoju się zwiększa,
  • temperatura: wysoka temperatura otoczenia może zwiększyć wydzielanie łoju,
  • dieta: niedobory witamin i spożywanie mleka oraz jego przetworów może mieć wpływ na wydzielanie zbyt dużej ilości sebum,
  • długotrwały stres: w ramach przewlekłego stresu układ nerwowy wydziela substancję, która pobudza gruczoły łojowe do pracy.

Cera tłusta ma też kilka zalet, a jedną z nich jest późniejsze pojawianie się oznak starzenia u osób z tego typu skórą.

Jak dbać o cerę tłustą

Jedną z najważniejszych zasad w pielęgnacji tłustej cery, jest dobranie do niej odpowiednich kosmetyków. Wbrew powszechnie krążącej opinii, nie można przesadzać z kosmetykami oczyszczającymi. Należy zrezygnować z inwazyjnych żeli i toników na bazie alkoholu etylowego, czy zawierających SLS-y i inne silne detergenty, ponieważ tego rodzaju składniki znacznie osłabiają barierę hydrolipidową skóry i pobudzają gruczoły do wydzielania jeszcze większej ilości sebum. Oczywiście poprawnie wykonane oczyszczanie jest jednym z najważniejszych punktów pielęgnacji, jednak najlepiej wybierać delikatne żele i mleczka myjące na bazie naturalnych składników. Nie można zapominać o toniku, najlepiej zawierającym zieloną herbatę lub kwas salicylowy.

Skóra tłusta powinna być dokładnie nawilżana, za pomocą kosmetyków niekomedogennych, czyli nie zawierających substancji przyczyniających się do tworzenia zaskórników. Osoby posiadające ten typ skóry muszą pamiętać o regularnym złuszczaniu. W warunkach domowych może odbywać się to za pomocą peelingów enzymatycznych lub żeli z drobinkami, jednak raz na jakiś czas warto pójść do salonu kosmetycznego na głębiej działający zabieg, taki jak złuszczanie kwasowe czy mikrodermabrazja.

Domowe sposoby na tłustą cerę

Dbanie o skórę tłustą wymaga stosowania specjalnie dobranych kosmetyków. Wiele osób jednak nie wie, że niektóre z nich można wykonać samodzielnie, używając produktów, które znajdziemy w lodówce czy szafkach kuchennych.

Przedstawiamy przepisy na nasze ulubione, domowe kosmetyki do pielęgnacji cery tłustej:

1. Peeling z płatków owsianych:

- Trzy łyżki płatków owsianych przełóż do czystej miski i zalej je gorącą wodą, odczekaj kilka minut. Odstaw miskę do czasu przestygnięcia zawartości.

- Nałóż płatki na oczyszczoną skórę twarzy i wykonaj masaż okrężnymi ruchami.

- Całość zmyj ciepłą wodą i stonizuj twarz.

2. Ogórkowa maseczka na zwężenie porów:

- Zetrzyj na tarce ½ średniego ogórka, przełóż do czystej miski.

- Do ogórka dodaj jedną łyżkę soku z cytryny, całość dokładnie wymieszaj, a następnie odłóż na pół godziny do lodówki.

- Maseczkę nałóż na oczyszczoną skórę twarzy na 15 minut, następnie zmyj ją ciepłą wodą.

3. Prosta maseczka z zielonej herbaty:

- Do kubka wsyp dwie łyżeczki zielonej herbaty, a następnie zalej je trzema łyżkami wrzątku. Odstaw napar do wystygnięcia.

- Do naparu dodaj niewielką ilość mąki ziemniaczanej tak, aby uzyskać konsystencję pozwalającą nałożyć kosmetyk na twarz.

- Maseczkę zaaplikuj na oczyszczoną skórę twarzy i szyi na 20 minut, następnie zmyj ją ciepłą wodą.

Dieta na cerę tłustą

Nie bez powodu mówi się, że jesteś tym, co jesz: nieprawidłowości w diecie bardzo często są widoczne na naszych twarzach. Osoby o tłustej cerze powinny zwracać szczególną uwagę na swój jadłospis, ponieważ niektóre z popularnych produktów mogą mieć znaczny wpływ na zaognienie problemu. Jest tak na przykład z produktami mlecznymi. Niestety, jeśli zmagasz się z bardzo tłustą cerą, najlepiej całkowicie zrezygnuj z nabiału. Sprawa wygląda podobnie z produktami wysoko węglowodanowymi i cukrem. Zjedzenie zbyt dużej ilości słodyczy może spowodować jeszcze większe przetłuszczenie skóry i doprowadzić do wystąpienia na niej krost, zaskórników i wykwitów. Osoby posiadające tłustą cerę powinny zrezygnować też z bardzo ostrych przypraw, dużej ilości kawy i alkoholu. Jadłospis natomiast warto wzbogacić w produkty zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe (ryby słonowodne, olej słonecznikowy, wątróbkę wołową, orzechy włoskie, czarnuszkę), świeże warzywa i owoce, a także napary, takie jak zielona herbata czy skrzyp polny.

Pielęgnację cery tłustej możemy wspomóc też, wzbogacając dietę o suplementy lub produkty bogate w witaminy i minerały, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Szczególnie korzystnym będzie uzupełnianie poziomu cynku, magnezu i selenu, które mają dobroczynny wpływ na stan i zdrowie skóry. Polecane witaminy dla cery tłustej to:

  • witamina A, którą znajdziemy w jajach, podrobach zwierzęcych, niektórych tłustych rybach, dyni,
  • witamina B2, którą znajdziemy w mięsie wieprzowym i drobiowym, roślinach strączkowych, ziemniakach,
  • witamina B6, którą znajdziemy w mięsie, rybach, nasionach roślin strączkowych, pełnoziarnistych produktach zbożowych, ziemniakach, nasionach słonecznika, orzechach laskowych i włoskich.

Pielęgnacja cery tłustej

Pielęgnacja cery tłustej może być nie lada wyzwaniem, szczególnie, że ten rodzaj skóry jest bardzo podatny na występowanie wykwitów, zaskórników oraz widocznych rozszerzonych porów. Na szczęście, stosując się do kilku najważniejszych zasad, będziesz w stanie poprawnie o nią zadbać. Przedstawiamy 10 porad dla pielęgnacji cery tłustej:

  1. Nie stosuj zbyt silnych preparatów oczyszczających. Zrezygnuj z kosmetyków zawierających składniki takie jak alkohol etylowy i SLS’y, które uszkadzają barierę hydrolipidową na twojej skórze.
  2. Pamiętaj o regularnym złuszczaniu. W domu możesz robić to używając drobnoziarnistych peelingów mechanicznych, w salonie kosmetycznym przy pomocy mikrodermabrazji czy kwasów.
  3. Używaj żeli myjących, toników i kremów przeznaczonych do pielęgnacji cery tłustej (ze składnikami takimi jak zielona herbata, węgiel aktywny, aloes, kwas salicylowy, szałwia).
  4. Zrezygnuj z kosmetyków wykazujących działanie komedogenne, zawierających substancje zapychające pory, takie jak olej kokosowy, lanolina czy silikony.
  5. Nie używaj dużej ilości mocno kryjących podkładów, zrezygnuj z pudrów matujących. Niektóre z kosmetyków do makijażu mogą zawierać silikony, które doprowadzą do zatkania twoich porów. Duża ilość pudrów matujących może doprowadzić do przesuszenia twojej skóry, co tylko zaogni problem.
  6. Wybieraj kosmetyki zawierające antyoksydanty, które będą usuwać ze skóry wolne rodniki, odpowiadające za przyspieszenie procesu starzenia się skóry.
  7. Stosuj maseczki glinkowe, najlepiej z zielonej lub białej glinki mineralnej, które są polecane dla cery tłustej.
  8. Ogranicz spożywanie cukru, produktów mlecznych oraz produktów wysoko-węglowodanowych. Unikaj picia dużej ilości kawy i alkoholu, a także palenia papierosów.
  9. Wzbogać dietę w produkty zawierające witaminę A i witaminy z grupy B.
  10. Nie opalaj twarzy. Codziennie nakładaj na skórę krem z filtrem UV (najlepiej SPF 50!).

Jeśli stosujesz się do wszystkich powyższych zasad, a dalej zmagasz się z częstym przetłuszczaniem skóry, które prowadzi do powstawania wykwitów, skonsultuj się z dermatologiem. Lekarz przepisze ci wszelkie niezbędne badania, dzięki którym upewnisz się, czy stan twojej cery nie jest związany z nieprawidłowościami występującymi w twoim organizmie (na przykład dotyczącymi gospodarki hormonalnej).

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama