Reklama

W tym artykule:

  1. „Alice, Darling” – Anna Kendrick w filmie o przemocy psychicznej w związku
  2. Anna Kendrick o przemocy psychicznej, której doświadczyła
Reklama

„Alice, Darling” – Anna Kendrick w filmie o przemocy psychicznej w związku

Pełnometrażowy debiut reżyserski Mary Nighy, psychologiczny thriller „Alice, Darling”, to historia kobiety, która uwikłana jest w przemocowy związek. Chodzi o nękanie psychiczne, niszczące poczucie własnej wartości i godności, uzależniające ofiarę od prześladowcy, skazujące na funkcjonowanie w ciągłym strachu i prowadzące do utraty nadziei.

Na chwilę przez światową premierą obrazu (nie ma jeszcze jasności, kiedy „Alice, Darling” trafi do polskiej dystrybucji) wcielająca się w tytułową bohaterkę Anna Kendrick, ujawniła, że w przygotowaniu do roli czerpała z własnych doświadczeń i przeżyć.

Naprawdę byłam w stanie zrozumieć obsesyjne myślenie Alice – powiedziała w rozmowie z „The LA Times” aktorka, która zdobyła międzynarodową popularność za sprawą ekranizacji sagi „Zmierzch” oraz filmów z serii „Pitch Perfect”. To całkowicie irracjonalna nadzieja, że jeśli poczuję się trochę lepiej, będę bezpieczna. To tak, jakby na sercu zaciskały się szczypce – dodała.

„Alice, Darling” – Anna Kendrick w psychologicznym thrillerze o przemocowej relacji. Co wiemy o produkcji? [obsada, fabula, zwiastun, premiera]

Światło dzienne ujrzał pierwszy zwiastun psychologicznego thrillera „Alice, Darling” z Anną Kendrick w roli głównej. Jak zapowiada wytwórnia Lionsgate, produkcja radykalnie różni od innych filmów o nękaniu w związkach. Co wiemy o pełnometrażowym debiucie reżyserskim Mary Nighy?
Alice, Darling
fot. Lionsgate

Anna Kendrick o przemocy psychicznej, której doświadczyła

37-letnia Kendrick, nominowana do Oscara i Złotego Globu za rolę w dramacie „W chmurach” (2015) z Georgem Clooneyem, wyjaśniła, że film o przemocy psychicznej odzwierciedla pewne aspekty jej życia. Choć nie doświadczyła nigdy przemocy fizycznej, to doskonale zna stan przerażenia i niepewności wynikających z bycia w toksycznej relacji.

To była duża część mojego problemu. Cóż, on nigdy mnie nie uderzył i tak naprawdę nie boję się, że mnie uderzy. Jak odróżnić normalny konflikt od znęcania się? – stwierdziła Anna. Doceniam ten film za to, że opiera się doświadczeniu Alice, a nie na katalogowaniu zachowań Simona.

Gwiazda zwróciła uwagę, że przemoc emocjonalna może wikłać bardziej niż ta, która pozostawia ślady na ciele. Osoby, które doświadczyły nękania psychicznego, nierzadko kwestionują bowiem swoje odczucia, wątpią w siebie: nie potrafią jasno powiedzieć: to jest złe, to jest nadużycie.

Nie musisz mieć przekonania, że to zamieni się w przemoc psychiczną, aby poczuć, że możesz odejść, że zasługujesz na lepsze traktowanie, zasługujesz na poczucie bezpieczeństwa – podsumowała 37-latka.

„Przysłowiowy ‘miesiąc miodowy’ to coś, co wikła najbardziej”. Psychoterapeutka Anna Prokop o przemocy, której nie widać

– Jako społeczeństwo mamy bardzo małą świadomość, czym tak naprawdę jest przemoc. Nie zdają sobie z tego sprawy zarówno osoby, które ją stosują, jak i osoby, które jej doświadczają – mówi Anna Prokop, psycholożka kliniczna, certyfikowana psychoterapeutka i współwłaścicielka kliniki Ogólnopolskie Centrum Psychoterapii i Coachingu. Rozmawiamy o przemocy, której nie widać.
Anna Prokop
zdj. Anna Prokop / archiwum prywatne
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama