Ambiwertyk – kto to jest i jak się zachowuje? Czym różni się od introwertyka i ekstrawertyka? Co cechuje ten typ osobowości?
Ambiwertyk to typ osobowości, o którym słyszymy dopiero od niedawna. Kim jest i jakimi cechami się charakteryzuje (w przeciwieństwie do introwertyka i ekstrawertyka)? Co wyróżnia osoby ambiwertyczne? I dlaczego Roksana Węgiel uważa siebie za ambiwertyczkę?
- Redakcja
W tym artykule:
- Ambiwertyk – kto to?
- Ambiwersja, introwersja, ekstrawersja – o co chodzi w tym pojęciach?
- Ambiwertyk a introwertyk – różnice
- Ambiwertyk a ekstrawertyk – różnice
- Ambiwertyk – jak rozpoznać ten typ osobowości?
- Ambiwertyk – cechy
- Roksana Węgiel jest ambiwertyczką
Eksperci od ludzkich umysłów i emocji od lat próbują skategoryzować różne typy osobowości. Jednym z nowszych ich pomysłów jest ambiwersja, która ma określać osoby niedające się włożyć do jednej szufladki. Co oznacza to pojęcie? Osoby o jakich cechach charakteru można określić mianem ambiwertyka bądź ambiwertyczki? Jakie zachowania wyróżniają osoby ambiwertyczne? Wyjaśniamy.
Ambiwertyk – kto to?
Ambiwertyk to osoba, której osobowość wykazuje zrównoważenie pomiędzy cechami introwertycznymi oraz ekstrawertycznymi (innymi słowy, tym mianem można określić kogoś, kto na skali pomiędzy introwersją a ekstrawersją mieści się gdzieś pośrodku). Autorem pojęcia „ambiwersja” jest Hans Eysenck, słynny angielski psycholog o niemieckich korzeniach. Był on badaczem osobowości i przez wiele lat analizował jej cechy za pomocą metody statystycznej analizy czynnikowej. Działał w systemie behawioralnym i uważał, że można wyróżnić podstawowe czynniki opisujące osobowość człowieka. Jego dorobek akademicki jest naprawdę imponujący – to około 50 książek i 900 artykułów naukowych. Do dziś w diagnostyce lub badaniach stosuje się jego kwestionariusz EPQ-R, choć trzeba przyznać, że jest to praktyka coraz rzadsza.
Ambiwersja, introwersja, ekstrawersja – o co chodzi w tym pojęciach?
Ambiwersja to termin, który powstał niedawno, w przeciwieństwie do terminów „introwersja”, a następnie „ekstrawersja” (zanim powstało to pojęcie, w psychologii funkcjonowały określenia „introwersja” i „ekstrawersja”). Wprowadził je Carl Gustav Jung, który badał ludzką osobowość opierając się na starej klasyfikacji temperamentu autorstwa Ernsta Kretschmera. Po raz pierwszy określenia introwertyk i ekstrawertyk użyte zostały w pracy pod tytułem „Psychologische Typen”, wydanej w roku 1921. Do codziennego słownika osób interesujących się rozwojem osobistym weszły jednak nieco później.
Różni badawcze w rozmaity sposób podchodzili do spektrum introwersja – ekstrawersja. Jung określał te cechy jako dwa kierunki, w których może zmierzać ogólna energia życiowa i psychiczna człowieka. Zgodnie z tymi założeniami, ekstrawertyk swoje główne działania adaptacyjne (przystosowawcze) kieruje na zewnątrz, w stronę innych ludzi i kontaktu z nimi. Jest bardziej podatny na oczekiwania i stany środowiska społecznego. Z kolei introwertyk kieruje się bardziej ku wnętrzu, ma skłonności do bycia wycofanym, zwraca większą uwagę na swoje stany psychiczne.
Ekstrawertyk - jaki to typ osobowości? Jaka praca jest najlepsza dla ekstrawertyka?
Jesteś osobą towarzyską, pełną energii i entuzjazmu? Masz głowę pełną pomysłów, a nawiązywanie relacji przychodzi ci łatwo? Twój typ osobowości to ekstrawertyk, a my z przyjemnością ci go przybliżymy.Wspomniany już Hans Eysenck uważał, że ekstrawersja jest zbiorem powiązanych ze sobą cech (towarzyskość, żywość, aktywność, poszukiwanie doznań), którymi nie charakteryzują się, lub charakteryzują w niewielkim stopniu, introwertycy. Z kolei Costa i McCrae, autorzy jednego z najpopularniejszych modeli ludzkiej osobowości (Wielkiej Piątki) podzielili ekstrawersję na 6 odrębnych składowych (towarzyskość, serdeczność, asertywność, aktywność, poszukiwanie doznań i emocjonalność w zakresie pozytywnych emocji). Według badaczy introwertycy charakteryzują się brakiem zachowań charakterystycznych dla introwertyków, nie ich odwrotnością. Nie oznacza to, że introwertycy są ponurzy, lękowi czy wrogo nastawieni.
Spektrum ekstrawersji i introwersji jest też rozpatrywane pod względem neurologicznym. Wielu badaczy sądzi, że ekstrawertyków charakteryzuje chronicznie podwyższony poziom aktywacji układu nerwowego, zaś u introwertyków przeważa obniżony poziom aktywowania. Przeprowadzono wiele interesujących badań, które wykazały na przykład, że ludzie introwertyczni mają zwiększony przepływ krwi w przedniej części wzgórza i płacie czołowym, natomiast ekstrawertyczni w płatach skroniowych i tylnej części wzgórza. Introwertycy szybciej wytwarzają odruchy warunkowe, niż ekstrawertycy.
Perswazja: co to i jak wyraża się w języku? Definicja i przykłady perswazji i manipulacji
Perswazja jest sztuką wywierania wpływu, przekonywania innych do własnego zdania, poglądu na rzeczywistość, odbioru otaczającego nas świata. Nie jest manipulacją ani negocjacją, ale stanowi jeden z ich środków. W założeniu nie powinna szkodzić. Wykorzystywana jest powszechnie w marketingu, sprzedaży, codziennych sytuacjach i kontaktach międzyludzkich. Jaka jest definicja perswazji? Jakie są jej rodzaje? Na czym polega perswazja? W jaki sposób można wyrazić perswazję w języku? Jak odróżnić perswazję od manipulacji? Mamy gotowe przykłady, dzięki którym można się tego dowiedzieć.Gdzieś na tej skali osobowościowej znajduje się ambiwertyk – kto to jest i co go cechuje? Według niektórych ambiwertyk jest osobą, która nie może zidentyfikować się ani z introwersją, ani z ekstrawersją. Już sam Jung uważał, że definitywni introwertycy i ekstrawertycy są mniejszością, a większość ludzi znajduje się pośrodku, nie nazwał jednak tej najliczniejszej grupy. Kto to jest ambiwertyk? To osoba równoważąca w sobie cechy introwertyka i ekstrawertyka. Wiele wskazuje na to, że ten wyważony, a zarazem najczęstszy typ osobowości jest zarazem najlepiej przystosowany do radzenia sobie z życiowymi wyzwaniami. To pozytywna wiadomość, którą można jednak interpretować na różne sposoby.
Ambiwertyk a introwertyk – różnice
Ambiwertyk z pewnością różni się od introwertyka, którego energia psychiczna skierowana jest ku wnętrzu i skupiona na własnych przeżyciach. Introwertycy potrzebują dystansu od innych ludzi, co nie oznacza, że się ich boją lub nie lubią. Ich poziom potrzeby odczuwania ryzyka i adrenaliny jest niższy niż w przypadku ekstrawertyków.
Typ osobowości, który można określić jako skrajnie introwertyczny, nieco utrudnia funkcjonowanie. Nieszczęśliwi są zwłaszcza ci introwertycy, których okoliczności zmuszają do częstego przebywania wśród innych ludzi, w zgiełku i zamieszaniu. Takie okoliczności mogą w nich budzić poczucie zmęczenia, a nawet wyczerpania. Ambiwertyk powinien więc nieco lepiej radzić sobie z obciążeniem pracą wśród ludzi.
Skrajni introwertycy bywają zamknięci w świecie swoich przeżyć. Ambiwertykom to nie grozi – są w stanie dostosować się do większej liczby różnych sytuacji życiowych, nawet z większym napięciem w tle. Minie więcej czasu, nim poczuje się wyczerpany zgiełkiem lub dynamicznymi zmianami. Potrafią skupić się na swoim wnętrzu, a potem przenieść płynnie zainteresowanie na świat zewnętrzny.
Introwertyk - w związku i w pracy. Jak introwertycy radzą sobie w życiu?
Introwertyk często bywa postrzegany przez otoczenie jako dziwak, osoba skrajnie nieśmiała lub zalękniona. Czy jednak introwertyzm jest czymś, czego trzeba się wstydzić i próbować na siłę w sobie zmieniać? W artykule wyjaśniamy, kto to jest introwertyk, jakie posiada cechy charakteru i jak żyć z taką osobą w związku. Wskazujemy również zawody, których wykonywaniu sprzyja introwertyczna natura.Ambiwertyk a ekstrawertyk – różnice
Ambiwertyk różni się także od ekstrawertyka. Skrajni ekstrawertycy mają problem z poradzeniem sobie w sytuacji, gdy są odizolowani od grupy ludzi. Źle znoszą przedłużający się spokój, brak intensywnych bodźców, a także sytuacje stresowe, na które reagują szybko i mocno. Ekstrawertyk potrzebuje ludzi, rozmowy, zamieszania. Dlatego może mu być trudno skupić się w pracy wymagającej jednostajnych czynności.
Z kolei ambiwertyk z większą łatwością dostosowuje się do ciszy, spokoju, atmosfery skupienia. Nie musi zmieniać zainteresowań co kilka tygodni, wciąż szukać nowych znajomości i źródeł intensywnych emocji. Nie potrzebuje też pochwał i objawów społecznej akceptacji tak, jak skrajny ekstrawertyk. Dzięki tej elastyczności radzi sobie w bardziej różnorodnych warunkach. Chwilowy brak towarzystwa nie wzbudza w nim silnego niepokoju.
Ambiwertyk – jak rozpoznać ten typ osobowości?
Ambiwersja nie jest chorobą, trudno więc mówić o jej „objawach”. Wiele wskazuje na to, że ambiwertycy to 2/3, a może nawet 3/4 społeczeństwa. Kto to ambiwertyk i jak stwierdzić, że należy się do tej grupy? Niektórzy twierdzą, że zarówno introwersja, ekstrawersja jak i ambiwersja to sztuczne terminy, sprzyjające szufladkowaniu ludzi i przypisujące ich do stworzonych odgórnie typów.
Zgodnie z opisami osobowości ambiwertycznej, jej przedstawiciele są niemal „ludźmi idealnymi”, radzącymi sobie świetnie w każdej sytuacji. Rzeczywiście, dokładne przestudiowanie ich deklarowanych cech mogłoby to sugerować.
Istnieje 5 sennych osobowości. Którą z nich jesteś? Sprawdź i poznaj klucz do spokojnego snu!
Analiza naszego snu i nawyków z nim związanych może pozwolić uświadomić sobie, czy przebiega on prawidłowo. Jeżeli odczuwasz zmęczenie w ciągu dnia, to może problem leży właśnie w sennej osobowości.Ambiwertyk – cechy
Ambiwertycy i ambiwertyczki przejawiają następujące cechy:
- umiejętność dostosowania się do większości okoliczności,
- sympatia do ludzi i przebywania z nimi,
- umiejętność słuchania i zarazem dzielenia się własnymi myślami,
- szeroko pojęta elastyczność,
- dobra tolerancja stresu,
- umiejętność radzenia sobie w samotności,
- zrównoważenie emocjonalne.
Czy to oznacza, że większość ludzkości to ludzie idealni, perfekcyjnie radzący sobie z przeciwnościami losu i elastycznie dostosowujący się do każdej napotkanej sytuacji? Wystarczy żyć pomiędzy ludźmi, by stwierdzić, że tak nie jest. Każdy ma własne problemy, trudności i ograniczenia, ale też mocne strony. Osobowości człowieka nie da się sprowadzić do jednego określenia, które opisze ją całościowo i wyczerpująco. Spektrum introwersja - ekstrawersja z określeniem "ambiwersja" pomiędzy nimi jest jedynie drogowskazem w szukaniu własnego miejsca w życiu.
Każda skrajność, także w nasileniu cech osobowości, niesie ze sobą problemy i trudności. Określenie „ambiwersja” oraz duże nasilenie tego zjawiska przypomina, że większość ludzi odnajdzie w sobie cechy wspomagające codzienne funkcjonowanie.
Roksana Węgiel jest ambiwertyczką
W styczniu 2022 roku Roksana Węgiel podzieliła się ze swoimi fankami i fanami informacją, że jest ambiwertyczką. 17-letnia piosenkarka odpowiadała na Instagramie na pytania od publiczności Jedną z kwestii, którą poruszyli obserwatorki i obserwatorzy artystki, był typ jej osobowości: chcieli wiedzieć, czy gwiazda jest introwertyczką czy ekstrawertyczką. Wokalistka wyznała, że cechy charakteru nie pozwalają jej na tak prostą kategoryzację – oznajmiła, że jest raczej ambiwertyczką. Ponieważ rzadko mówi się o tym typie osobowości, internauci i internautki byli zaskoczeni. Nic dziwnego – jak już zostało wspomniane, ambiwertyk to jedno z ciekawszych, ale na razie jeszcze niezbyt znanych pojęć, które pojawiły się we współczesnej psychologii.
Nieśmiałość: jak się jej pozbyć i przestać być nieśmiałą? Podpowiadamy jak przezwyciężyć nieśmiałość
Jak pokonać nieśmiałość? Ta cecha może znacznie utrudniać zdolność do efektywnego współdziałania z innymi w społeczeństwie. Może się ona wahać od cichej nieśmiałości do przytłaczającego strachu przed spotkaniami towarzyskimi. Jak nauczyć się być bardziej otwartym? Jak można pokonać to uczucie? Jakie techniki mogą pomóc w walce z nieśmiałością?