Reklama

W tym artykule:

  1. Afganistan pod rządami talibów – sytuacja kobiet coraz trudniejsza
  2. Nowe wytyczne talibów dotyczące kobiet
Reklama

Afganistan pod rządami talibów – sytuacja kobiet coraz trudniejsza

W sierpniu bieżącego roku talibowie ponad dwóch dekadach ponownie przejęli władzę w Afganistanie. Miliony dziewcząt i kobiet z dnia na dzień straciły możliwość uczęszczania na uniwersytety i chodzenia do pracy pracy (jeśli ich zadania mogą wypełniać mężczyźni) oraz uczestniczenia w życiu gospodarczym i społecznym kraju. Chwilę później Afgankom zakazano m.in. uprawiać sportu.

„W krykiecie oraz innych sportach kobiety (...) będą odkryte i nie będą przestrzegały zasad ubioru, a islam na to nie zezwala” — przekonywał wówczas Ahmadullah Wasik, wiceszef komisji talibów ds. kultury.

Nowa władza zapewniła, że prawa kobiet będą przestrzegane „w ramach szariatu”, a ograniczenia dla zawodowo aktywnych i kształcących się osób płci żeńskiej są tymczasowe (mają służyć zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy i nauki). Jak jednak pokazują kolejne miesiące, rzeczywistość kobiet w Afganistanie pod rządami talibów staje się coraz bardziej niepewna.

Talibowie u władzy w Afganistanie. Ogłosili zakaz aborcji, przymusowe małżeństwa... Co będzie z afgańskimi kobietami?

15 sierpnia 2021 roku Talibowie przejęli władzę w Afganistanie. Ludzie próbują uciec z kraju. Talibowie wydają kolejne zakazy. Uwolnili też więźniów z kabulskiego więzienia, gdzie przebywali w większości bardzo niebezpieczni członkowie Państwa Islamskiego.
Afgańczycy i Afganki w drodze na lotnisko w Kabulu
fot. Getty Images

Nowe wytyczne talibów dotyczące kobiet

Najnowsze wytyczne przekazane stacjom telewizyjnym (przez afgańskie ministerstwo promowania cnót i zapobiegania niemoralności) stanowią kolejny dowód na to, że podejście talibów do tematu niewiele się zmieniło (czy raczej: nie zmienił się wcale) od lat 1996-2001.

Rzecznik wspomnianego ministerstwa, Hakif Mohajir, przekazał agencji prasowej AFP, że "nie są to zasady, a wytyczne religijne". Zgodnie z nimi pokazywanie kobiet w serialach telewizyjnych będzie w Afganistanie będzie niedozwolone. Ponadto dziennikarki i prezenterki telewizyjne mają mogą występować wyłącznie z zasłoniętymi włosami (nie określono, jaki rodzaj nakrycia głowy ma być obowiązujący). W afgańskiej telewizji nie będzie również miejsca na filmy „sprzeczne z szariatem” oraz produkcje zagraniczne, które „promują obce wartości”.

Reklama

Obecni na miejscu dziennikarze zwracają uwagę, że wytyczne są na tyle trudne do wcielenia w życie, że część stacji telewizyjnych będzie musiała się zamknąć.

Reklama
Reklama
Reklama