Reklama

W tym artykule:

  1. Czym skutkuje związek z toksykiem?
  2. Zachowania toksyka, czyli agresja w białych rękawiczkach?
Reklama

Przemoc psychiczna to bardzo trudna kwestia, ponieważ obejmuje szereg mniej lub bardziej toksycznych zachowań, bardzo powiązanych z manipulacją. Co to oznacza? Możemy się przyzwyczaić do coraz to gorszego traktowania i nie zauważać toksycznych strategii, ponieważ jesteśmy niczym wolno gotująca się żaba. Stopniowo przyzwyczaja się ofiarę to krzywdzenia. Odbywa się to w tak zwanych białych rękawiczkach. Jakie są przejawy zachowania toksyka? Ekspertka wyjaśnia.

Czerwone flagi w związku, których nie możesz przeoczyć. Z początku wydają się niegroźne, jednak mają tragiczne konsekwencje

Niektóre czerwone flagi w związku rzucają się od razu w oczy, niektóre jednak są trudne do wykrycia. Przedstawiamy kilka z nich, których absolutnie nie możesz ignorować. Te zachowania mogą bardzo źle wpłynąć na twoją psychikę.
Czerwone flagi w związku
fot. MICHAEL OATS / NETFLIX

Czym skutkuje związek z toksykiem?

To szereg zachowań toksycznych, które są na tyle zawoalowane, że ofiara traci poczucie, co jest dla niej zdrowe, a co nie. Fatalnie wpływa to na psychikę, wpędza w poczucie winy, przyczynia się do kompleksów. Związek z toksykiem jest pełen sprzeczności, ponieważ potrafi on również obdarzyć czułością, wyznawać wielką miłość i obsypać prezentami. Sęk w tym, że funkcjonuje to na zasadzie huśtawki emocji, w której trudno o stabilizację. Taką taktykę często stosuje narcyz. Psycholog Marita Woźny, prowadząca na Instagramie profil @miedzyparami, wypunktowała 7 zachowań przemocowych, które są tak zwaną agresją w białych rękawiczkach. To bardzo ważne wskazówki.

Relacja paperclipping – toksyczna technika uwodzenia. Jej przejawy można łatwo pomylić z flirtem

Czy wiesz, jak zachowuje się człowiek spinacz? Wbrew pozorom to bardzo częsta forma manipulacji, która daje pewne złudzenia. Niestety relacja paperclipping to droga donikąd.
Czym jest paperclipping?
fot. kadr z filmu "Dziennik Bridget Jones"

Zachowania toksyka, czyli agresja w białych rękawiczkach?

Pierwszą wymienioną formą tego typu agresji jest obrażanie się i karanie milczeniem, które objawia się uporczywym nie tylko milczeniem, ale i oczekiwaniem, że druga strona będzie przekonywać i prosić o rozmowę. Drugi rodzaj to uderzanie w czułe punkty. Pary zwierzają się sobie z trudnych i intymnych przeżyć, to zupełnie zdrowe i normalne. Toksyk jednak potrafi wykorzystać te informacje do skrzywdzenia, np. w czasie kłótni. W ten sposób uzyskuje przewagę i góruje nad ofiarą, dając przy tym upust złości. Trzecią formą agresji w białych rękawiczkach jest szydzenie i ironizowanie np. w towarzystwie, które ma na celu upokorzenie. Może to być skwitowane tekstem: „Na żartach się nie znasz?”, które podważa uczucia ofiary i zawstydza ją. Ekspertka wskazuje również na nieoczywiste odmawianie pomocy i wsparcia, jako formy ukarania i odwetu. 5 sygnał jest dosyć zaskakujący i wiele osób jest kompletnie nieświadomych, że taki komunikat jest toksyczny. Są to słowa typu:

  • ja coś zorganizuję, bo ty tego nie potrafisz
  • ja to załatwię, bo ty pewnie to zawalisz
  • ja to zrobię, bo ty jesteś nieogarnięta

Kolejne przemocowe zachowanie to obmawianie za plecami, zamiast rozmowy z partnerem. Toksyk ujawnia sprawy, których nie powinien, dlatego znajomi mogą razem z nim produkować złośliwe komentarze. Jest to bardzo nielojalne i nadwyręża zaufanie.

Dlaczego mężczyzna się dystansuje? Niektóre powody mogą niepokoić

Mężczyzna, który się dystansuje to jeden z największych koszmarów każdej kobiety. Powodów takiego zachowania jest wiele. Nie można ich bagatelizować, a należy zwracać na nie uwagę. Niektóre z nich są wołaniem o pomoc.
Dlaczego mężczyzna się dystansuje?
fot. NBC / Getty Images
Reklama

Te zachowania toksyka rujnują związek, choć na ogół cierpi tylko jedna strona – ofiara, która wykształca w sobie poczucie, że to wszystko jej wina. Wyjście z takiego związku nie zależy do najłatwiejszych, dodatkowo może zaburzyć obraz tego, jak miłość wyglądać powinna i spowodować lęk przed bliskością. Ażeby przepracować traumy i zmienić styl przywiązania, dobrze jest udać się do psychologa.

Reklama
Reklama
Reklama