3 sposoby na stworzenie szczęśliwej relacji z kimś, kto jest niepewny siebie. To może się udać!
Wiele osób ma problemy z pewnością siebie, a mają one różne podłoże. Bardzo często wpływa to negatywnie na związek, a nawet doprowadza do rozstania. Czy da się stworzyć udaną relację z osobą z niskim poczuciem wartości? Jest to możliwe, ale pod pewnym warunkiem.
- Łucja Jelonek
W tym artykule:
- Przyczyny braku pewności siebie
- Nauka komunikowania i słuchania
- Metoda 5-5-5 uzdrowi kłótnie
- Słowo pisane
Coraz więcej mówi się o toksycznych osobach w związku. Dzięki temu wiemy, jakie zachowania powinny nas zaalarmować i czego zdecydowanie nie można tolerować. Czasami jednak łatkę toksyka można przykleić osobie, która co prawda ma pewne problemy, ale ma też potencjał i chęć do pracy nad nimi. Taką sytuacją jest relacja z osobą niepewną siebie. Związek taki potrafi być naprawdę męczący i niezdrowy, ale jeśli chcemy walczyć, to są pewne proste sposoby na poprawę sytuacji.
5 zachowań faceta, przez które czujesz się niedostrzegana w związku. Terapeuci ostrzegają: nie można się na to godzić
Samotność w związku to jeden z najbardziej destrukcyjnych stanów. Niby z kimś jesteśmy, ale w praktyce więź nie istnieje. Czasami trudno określić, czy właśnie to odczuwamy, jeśli inne płaszczyzny w miarę funkcjonują. Terapeuci wyszczególnili 5 aspektów, przez które kobieta może czuć się niedostrzegana w związku.Przyczyny braku pewności siebie
Brak pewności siebie może mieć różne podłoże. Czasami wynika ze złych doświadczeń np. zdrady, dlatego też osoba tym dotknięta może czuć się niewystarczająca czy też nieatrakcyjna. Geneza problemu może też sięgać znacznie dalej, do dzieciństwa. Jeśli dziecko nie otrzyma bezwarunkowej miłości, a jedynie chłód, krytykę, chwalenie wyłącznie za wyniki, to może zakodować, że nie zasługuje na bezinteresowną miłość. Nazywa się to lękowym stylem przywiązania. Z tym pierwszym wzorcem przekazanym przez rodziców wkracza się w dorosłość i przenosi go na relacje miłosne. Początkowo objawy mogą nie być tak bardzo widoczne. Jednak z czasem, gdy pewne różowe okulary opadną, wybrzmiewają z pełną mocą. Zazdrość, chęć kontroli, manipulacja, branie na litość, impulsywność, poświęcanie się, brak zdrowej komunikacji, zatajanie swoich potrzeb. To tylko kilka z możliwych problemów, które mogą pojawić się w związku z osobą o niskim poczuciu wartości. Jak najbardziej partner takiej osoby ma prawo do wycofania się i zakończenia relacji. Jeśli jednak mimo problemów chce jeszcze dać szansę, to poniższe sposoby mogą przynieść poprawę.
5 zdań, które mówią sobie najszczęśliwsze pary. I nie są to wyznania miłości. Sprawiają, że uczucie ciągle płonie
Długoterminowy szczęśliwy związek rzadko kiedy istnieje bez włożenia wysiłku. W większości przypadków wymaga pracy nad nim, choć wcale nie oznacza to przysłowiowej orki. Praca to codzienna uważność i ciekawość, wyrażona prostymi gestami i słowami. Psycholożka wymieniła 5 zdań, które najczęściej mówią sobie szczęśliwe pary.Nauka komunikowania i słuchania
Zanim jednak omówimy je, to trzeba zaznaczyć, że nie jesteśmy odpowiedzialni za czyjeś poczucie szczęścia. Jeśli dokładamy wszelkich starań, wykazujemy zrozumienie i wsparcie, a mimo tego nie widać żadnej poprawy, to lepiej podjąć decyzję o rozstaniu. Nie można nikogo ratować na siłę. Notoryczne problemy wynikające z niskiego poczucia wartości mogą doprowadzić do bardzo toksycznych rozmów, w czasie których traci się cierpliwość. Padają przykre słowa, zmienia się ton głosu, ma się wrażenie, że wzajemnie pod swoim wpływem działacie na siebie negatywnie. Być może wpadliście w błędne koło mało konstruktywnych rozmów, które prowadzą donikąd. To, co wydaje się ci oczywiste, dla drugiej osoby może zupełnie takie nie być. Osoba z niskim poczuciem wartości mogą mieć tendencję do zniekształcania komunikatu, przez filtr własnej niepewności rozumiejąc go odwrotnie. Co możesz zrobić dla niej? Jeśli wciąż boi się odrzucenia, porzucenia to warto poprosić ją o pełną uwagę, odcięcie się na chwilę od lęku i powiedzieć, że się ją kocha i akceptuje, a praca nad związkiem nie oznacza krytyki, a chęć poprawy komfortu dla obu stron. Później możemy poprosić ją o to, czy może powtórzyć, co usłyszała. Być może na tym etapie zaszedł jakiś szum komunikacyjny, ale ważnym jest, ażeby dobitnie i klarownie podkreślić uczucia i akceptację. A dalej upewnić się, czy komunikat został zrozumiany.
Dlaczego związek wystarczająco dobry jest lepszy od idealnego? Odpowiedź zupełnie zmienia spojrzenie na miłość
Popkultura i rozwój psychologii zrewolucjonizowały spojrzenie na miłość. Chcemy związku idealnego i takiego na całe życie, co często bywa przyczyną rozczarowań. Prawda jest taka, że warto zmienić optykę i zrozumieć, że związek wystarczająco dobry ma więcej zalet.Metoda 5-5-5 uzdrowi kłótnie
Drugi sposób na uzdrawianie relacji z niepewną siebie osobą jest metoda 5-5-5, która stosuje się w kłótniach. Konflikty z osobą z kompleksami mogą być naprawdę drenujące, dla obu stron, zatem warto zastanowić się, jak zatrzymać eskalację. Autorami metody są Susan Clarke i Cris Mari, którzy tak ją tłumaczą:
5-5-5 polega na dawaniu sobie ograniczonego czasu na wyrażanie swojego zdania. Każda ze stron ma 5 minut na wypowiedź, którą druga strona uważnie słucha i nie przerywa (a to najważniejsze).Chodzi o uważność i zrozumienie całego komunikatu, bez przerywania. Ostatnie 5 minut to wspólne omówienie i poszukanie rozwiązania danej sytuacji. Cała magia polega na tym, że obie strony mają czas na powiedzenie tego, co je boli. 5 minut dla każdej jest zachowaniem równowagi. Warunkiem niezbędnym jest przestrzeganie ram czasowych. W tym czasie emocje nieco opadają i prawdopodobieństwo pogodzenia się jest dużo większe.
Kobiety, które są świadome tych 3. rzeczy, są zdecydowanie szczęśliwsze w związkach. Ekspertka ujawnia zaskakującą prawdę
Wiele osób w związek wchodzi z pewnym bardzo szkodliwym przekonaniem, świadczącym z jednej strony o niskiej świadomości, a z drugiej o egoizmie. To szybka droga do frustracji i braku satysfakcji z relacji dla obu stron. Ekspertka pracująca z kobietami podzieliła się swoimi spostrzeżeniami na temat tego, co wnosi związek na wyższy poziom.Słowo pisane
Trzeci sposób to rozmowa o zaletach i mocnych stronach partnera z niskim poczuciem wartości. Możemy je nawet wypisać na kartce. Tak, ażeby mocno wybrzmiały i można było do nich powracać. Równie pomocne może być napisanie listu, w którym zawrzemy wszystkie nasze uczucia, a przy tym zaakcentujemy swoje potrzeby.
Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie terapia dla par, o ile obie strony będą na nią otwarte. Pamiętajmy, że choć warto spróbować, to lepiej nie poświęcać się ratowaniu kogoś na siłę.