Te książki musicie przeczytać! Swoje ulubione lektury poleca redakcja GLAMOUR oraz gwiazdy: Julia Wieniawa, Gabi Drzewiecka, Michał Piróg, Rosalie. i inni
Z okazji Światowego Dnia Książki redakcja GLAMOUR oraz zaprzyjaźnione nazwiska ze świata kultury, mody czy internetu wybrały książki, które warto przeczytać.
- Redakcja
Najnowszy raport przygotowany przez Bibliotekę Narodową z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, który wypada 23 kwietnia, po raz pierwszy od dawna napawa nadzieją, że Polacy nie przestali czytać książek.42% respondentów zadeklarowało, że w ciągu 12 ostatnich miesięcy przeczytało w całości lub fragmencie co najmniej jedną książkę. Choć to wzrost o 3% w skali roku i o 5% w skali dwóch lat, co daje najlepszy wynik od 6 lat, twórcy raportu uważają, że póki co jest to powód do „ostrożnego optymizmu”.
Pamiętamy, jak w zeszłym roku w kwietniu, kiedy już prognozowano „trwałe zatrzymanie spadku czytelnictwa”, mieliśmy nadzieję, że wzrost zainteresowania książkami będzie jednym z niewielu pozytywnych skutków pandemii. Nie myliliśmy się. Natomiast redakcja GLAMOUR niezmiennie czyta dużo i chętnie dzieli się tym z naszymi czytelnikami. Dowodem jest choćby Glamour Book Club, do którego można dołączyć TUTAJ. Dajemy w nim możliwość recenzowania interesujących nowości wydawniczych, nawet przedpremierowo. A opinie o książkach, zarówno nasze jak i czytelniczek, publikujemy na Glamour.pl.
Sporo czytają także ci, o których na co dzień możecie przeczytać w GLAMOUR lub na Glamour.pl. Aktorzy, wokaliści, influencerzy, dziennikarze. Z okazji wspomnianego już Światowego Dnia Książki poprosiliśmy m.in. Julię Wieniawę, Gabi Drzewiecką, Michała Piróga, Mery Spolsky, Rosalie., Magdalenę Lamparską, Marietę Żukowską, Natalię Kusiak czy Zuzę Kołodziejczyk o wybranie jednego z ulubionych tytułów lub tego, co właśnie pochłaniają jednym tchem. Dorzucając do tego nasze typy, stworzyliśmy zestawienie kilkudziesięciu książek, które musicie przeczytać. Miłej lektury!
1 z 42
Katarzyna Dąbrowska, redaktor naczelna GLAMOUR: „Trwaj przy mnie” Elizabeth Strout
Wszystko, co napisała Elizabeth Strout, jest po prostu doskonałe. Pokazuje życie takim, jakie jest: pełne kolorów, napięć, szczęścia i dramatów. „Trwaj przy mnie” to książka o drodze do samego siebie. Ile jesteśmy w stanie poświęcić dla innych, czy rzeczywiście możemy byś szczęśliwi, zapominając o swoich pragnieniach? A wszystko na tle małego miasteczka w Nowej Anglii. Jest miłość, rodzinna tragedia, trudne relacje i przewrotny happy end. Polecam!
2 z 42
Julia Wieniawa: „Tamte dni, tamte noce” André Aciman
Aktualnie pochłonęła mnie książka „Tamte dni, tamte noce”. To historia pięknego romansu, która naprawdę chwyta za serce. Ekranizację tej książki obejrzałam już trzy razy i jest ona na liście moich ulubionych filmów. Gorąco polecam!
3 z 42
Gabi Drzewiecka: „Everything is figureoutable” Marie Forleo
„Everything is figureoutable” to lekka i przyjemna książka, która ma zmotywować do działania. Można w niej znaleźć motywacyjne rady, podane w bardzo oryginalny, a zarazem przystępny sposób z odniesieniami do prawdziwych historii. Ta książka to idealna pozycja na czas, w którym się znaleźliśmy.
4 z 42
Rosalie.: „Niewiedza Milan Kundera
Książka Milana Kundery „Niewiedza wpadła w moje ręce chwilę po przeprowadzce do Warszawy. Jak się okazało, idealna na ten trudny okres, który wiąże się ze zmiana miejsca zamieszkania. Piękne i bardzo intymne historie na temat emigracji. Mnie wzruszała do łez. Masa przemyśleń dotyczących zrywania z przeszłością i utratą najbliższych.
5 z 42
Natalia Kusiak: „Paryż” Edward Rutherfurd
Spacerowaliście kiedyś po ulicach dowolnego pięknego, starego miasta i wyobrażaliście sobie, co mogłyby opowiedzieć wam mury kilkuset letnich kamienic o wydarzeniach, których były świadkiem? Albo patrzyliście na jakiegoś ciekawego człowieka i zastanawialiście się, jaką drogę musiała przejść jego rodzina, aby mógł znaleźć się tu, gdzie teraz jest? Mam nadzieję, że nie jestem jedyną osobą, która lubi odpływać w takie dywagacje, ale ta książka jest właśnie spełnieniem moich marzeń. To historia czterech paryskich rodzin na przestrzeni kilkuset lat plus gigantyczna dawka wiedzy historycznej podana w bardzo przystępny sposób. Wciągająca fabuła, świetnie napisana, trzymająca w napięciu przez kilka godzin dziennie. Idealna na ten czas. Właśnie czegoś tak angażującego potrzebowałam.
6 z 42
Karolina Bruchnicka: „Ktoś kto będzie cię kochał w całej twej nędznej glorii” Raphael Bob-Waksberg
Czarny humor niosący wiele wzruszeń i mądrości życiowych, których nie powstydziłby się największy filozof. „Ktoś kto będzie cię kochał w całej twej nędznej glorii” to debiutancki zbiór opowiadań twórcy najsłynniejszego konia dzisiejszego show-biznesu –BoJacka Horsemana. Pozycja obowiązkowa dla fanów serialu i dla tych, co lubią śmiać się i płakać w bardzo krótkich odstępach.
7 z 42
Michał Będźmirowski (Modny Tata): „Mike Tyson. Moja prawda” Tyson Mike, Sloman Larry
Jeśli myślisz, ze znasz historię Mike Tysona, to faktycznie, tylko tak myślisz. Ostatnio jestem wielkim fanem biografii, a ta spodobała mi się szczególnie, bo pokazuje jak przewrotne potrafi być życie. To historia człowieka, który będąc na samym szczycie stoczył się by ponownie powrócić innym, mocniejszym. Szczerze polecam: prawie sześćset stron z życia jednej z największych legend nie tylko boksu, ale przede wszystkim sportu.
8 z 42
Arek Zagata, redaktor działu moda GLAMOUR: „Pociąg linii M” Patti Smith
Patti Smith siada przy stoliku, zamawia kawę i pisze. Ma o czym pisać, bo mówimy o jednej z najważniejszych kobiet w historii rocka. Książka jest zapisem jej obserwacji, wspomnień i refleksji zapisanych bardzo kreatywnym językiem. Ciekawie jest widzieć świat z perspektywy osoby, która przeżyła wszystko.
9 z 42
Bela Komoszyńska: „Byli sobie raz” Maria Konwicka
Gratka dla miłośników literatury wspomnieniowej i wielbicieli Tadeusza Konwickiego, do których należę. Maria Konwicka przez dwa lata po śmierci ojca porządkowała domowe archiwa i napisała przepiękną, wartką, erudycyjną książkę o rodzinie Konwickich i Leniców. I oczywiście o swoim życiu, bez cienia egotyzmu. Lekko, mistycznie, przenikliwie, z ogromnym szacunkiem do świata, który przeminął. Dużo fotografii! Polecam i jeszcze raz polecam.
10 z 42
Dominika Tabaczyńska, brand manager GLAMOUR: „Becoming. Moja historia” Michelle Obama
Uwielbiam autobiografie inspirujących i mądrych ludzi. Ta książka jest niezwykle pouczająca, ale też bardzo smutna. Przynajmniej dla mnie. Michelle Obama opowiada w niej o niezrealizowanych marzeniach, rozczarowaniu polityką i utracie złudzeń.
11 z 42
Zofia Domalik: „Pierwszy krok w chmurach. Opowiadania” Marek Hłasko
Książka, a zwłaszcza jedno z opowiadań –„Pętla”, zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Do tego stopnia, ze mówiłam jej fragment na egzaminach wstępnych do Akademii Teatralnej. Polecam również film Wojciecha Hasa na podstawie „Pętli”, z genialną główną rolą Gustawa Holoubka.
12 z 42
Mery Spolsky: „Pastrami” Malcolm XD
Moje najnowsze odkrycie i pierwsze doświadczenie z czytaniem pasty. Malcolm XD to anonimowy autor, który opowiada historie z życia wzięte. Nie wiadomo jednak czy są prawdziwe i czy sam je przeżył, choć stawia się w roli głównego narratora. Ironizuje, błyskotliwie opisuje sytuacje i często posługuje się popularnym dla internetowego języka zwrotem „XDDD”, aby podkreślić coś ważnego lub śmiesznego. Tych śmiesznych momentów jest tyle, że czytając książkę śmiałam się na głos. Jednak morały historii już nie są takie śmieszne, bo uświadamiają jak absurdalny i pełen marazmu jest świat.
13 z 42
Ada Fijał: „Praktykowanie Potęgi Teraźniejszości” Tolle Eckhart
W obecnej nowej, trudnej sytuacji pozwala mi znaleźć spokój w codziennych czynnościach, bez wybiegania myślami w przód. Taki zen dla głowy.
14 z 42
Angelika Kucińska, szefowa działu kultura GLAMOUR: „Dwa psy przeżyły” Piotr Szmidt
Uwaga, raperzy piszą książki i niektórym nawet wychodzi. „Dwa psy przeżyły” to pierwsza – i mam nadzieję, że nie ostatnia – powieść Piotra Szmidta, lepiej znanego jako Ten Typ Mes. Fanów płyt Mesa nie zaskoczy, że Ten Typ potrafi w słowa. Jest lekko, błyskotliwie, wartko, zabawnie. Przemoc, seks, show-biznes. Jakkolwiek to zabrzmi, na mnie fantazje o mordowaniu ludzi symbolicznie odpowiedzialnych za upadek rozumu działają bardzo krzepiąco. Premiera: 6 maja, zapiszcie sobie, żeby nie zapomnieć, bo będziecie żałować, jeśli zapomnicie
15 z 42
Marieta Żukowska: „The Ingmar Bergman Archives” Bengt Wanselius, Erland Josephson, Paul Duncan
Niezwykły album o twórczości Bergmana, przepięknie wydany z unikatowymi zdjęciami oryginalnymi notatkami i ciekawostkami. Właśnie teraz w kwarantanie niezwykle dla mnie inspirujący, pomaga przygotować mi się do dwóch ról, do których zdjęcia zacznę za raz po tym, jak to wszystko minie
16 z 42
Joanna Łazarz, zastępczyni redaktor naczelnej GLAMOUR: „Nie przywitam się z państwem na ulicy. Szkic o doświadczeniu niepełnosprawności” Maria Reimann
„Nie przywitam się z państwem na ulicy. Szkic o doświadczeniu niepełnosprawności” to książka, którą napisała moja genialna przyjaciółka Maria Reimann. Opisuje w niej własne doświadczenia związane z życiem z niepełnosprawnością i doświadczenia kobiet urodzonych z zespołem Turnera. Chociaż znam Marysię bardzo długo, i oczywiście wydawało mi się, że dużo o niej i jej zmaganiach wiem, czytając tę książkę dowiedziałam się, że o życiu z niepełnosprawnością wiem niewiele. Każdy, kto chciałby dowiedzieć się więcej powinien ją przeczytać. Poczucie humoru, bezgraniczna empatia, brak dydaktyzmu, czułość i miłość. To książka, która otwiera oczy i zachęca do refleksji. Oraz do zwracania uwagi na swoje otoczenie.
17 z 42
Michał Piróg: „Sapiens. Od zwierząt do bogów” Harari Yuval Noah
To książka, która mówi nam o nas samych. O naszych początkach, naszej wyjątkowości i o celu naszej podróży, którego nikt nie zna. Boli, piecze i zawstydza...
18 z 42
Joanna Winiarska, szefowa działu uroda GLAMOUR: „101 zabaw filozoficznych: doświadczanie codzienności” Roger-Pol Droit
Zabawy filozoficzne są najlepszym sposobem używania czasu, który dostaliśmy w bonusie. Moja ulubiona nazywa się „pić, siusiając”. Potrzebujesz toalety, szklanki wody i około 2 minut. Doświadczenie polega jak w nazwie: na jednoczesnym piciu i sikaniu. Nagle widzisz organizacje swojego ciała w sposób jakiego się nie spodziewałeś. To doświadczenie można powtarzać wielokrotnie z powodu niskiej ceny wody. Lubię je najbardziej, choć ostatnio kusi mnie jeszcze inne: sprawić, by świat trwał 20 minut.
19 z 42
Ola Kowal (Szindy): „Bierki” Marcin Szczygielski
W tym nielekkim czasie dodajmy życiu osłody powieścią jednego z moich ulubionych autorów, Marcina Szczygielskiego. Odnajdziemy tam płomienny romans i dramat napisany komediowym językiem, a wszystko to w znajomych, polskich realiach. Rozdziały płyną lekko, a po lekturze zostajemy z tematem do przemyślenia. Miłej lektury!
20 z 42
Zuza Kołodziejczyk: „1984” George Orwell
Jeśli muszę wybrać tylko jedną, to George Orwell „1984”. Zazdroszczę każdemu, kto sięga po nią pierwszy raz, bo sama nie umiałam się od niej oderwać. Wciąga, trzyma w napięciu, zaskakuje i co najważniejsze –otwiera oczy na wiele spraw. Mam też wrażenie, że jest niestety coraz bardziej aktualna... Sprawdźcie same!
21 z 42
Kinga Nowicka, redaktorka Glamour.pl: „Spisek przeciwko Ameryce” Philip Roth
W „Spisku przeciwko Ameryce” Philip Roth opowiada alternatywną historię Stanów Zjednoczonych. Co byłoby, gdyby w 1940 roku wybory wygrał nie demokrata Franklin Delano Roosevelt, a sympatyzujący z nazistami pilot, Charles Lindbergh. To, jak potoczyłyby się wtedy losy Ameryki rządzonej przez ksenofoba populistę Roth przedstawia z perspektywy kilkuletniego żydowskiego chłopca mieszkajacego ze swoimi rodzicami i bratem w New Jersey. Nie sposób nie wciągnąć się to genialne political fiction. I trudno nie odnieść wrażenia, że ta opowieść, choć wyssana w palca, ma przerażająco dużo wspólnego z rzeczywistością oraz z tym, kto i z jakimi poglądami pełni obecnie urząd 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Oprócz książki polecam też świetnie zagrany serial dostępny na HBO.
22 z 42
Magdalena Lamparska: „Ulga” Natalia Fiedorczuk-Cieślak
Nagrodzona Paszportem Polityki za książkę „Jak pokochać centra handlowe” zaprasza nas do poszukiwania tytułowej „Ulgę”.Natalia potrafi w doskonały sposób nazywać kobiecy ból, jej bohaterki mierzą się z melancholia codzienności, nie mogą sobie poradzić z wyniszczającym je otoczeniem, z błędnymi wyborami, uzależnieniem od mężczyzn. Bardzo mocną stroną tej książki są emocje. Czytając ją nie mogłam oddychać, często było mi niewygodnie. To proza pełna bólu i rozczarowania z apokaliptyczną wizją rzeczywistości. Doskonała. Polecam.
23 z 42
Asia Twaróg, redaktorka Glamour.pl: „Królestwo” Szczepan Twardoch
„Króla” przeczytałam jednym tchem, obejrzałam również spektakl, a teraz czekam na serial. W tak zwanym „międzyczasie” sięgnęłam po „Królestwo”, czyli kontynuację bestsellerowej powieści Szczepana Twardocha. Jest mocna i bezkompromisowa, natomiast zakończenie naprawdę zaskakujące. Akcja powieści rozgrywa się w powojennej Warszawie, a konkretnie pod gruzami, gdzie ludzie wciąż muszą walczyć o przetrwanie. To nie jest lekka książka na jeden wieczór. Wymaga ona czasu, skupienia i pewnego rodzaju odporności psychicznej. Ale warto! Obok tych historii nie można przejść obojętnie, a później nie sposób o nich zapomnieć.
24 z 42
Misia Furtak: „100 Facts about Pandas” David O'Doherty, Claudia O'Doherty, Mike Ahern
Jakiś czas temu trafiłam w internecie na mem z informacją, że pandy jedzą średnio przez 12h na dobę. Podobnie zachowują się ludzie w samoizolacji i dlatego nazywamy taką sytuację Pandemia. Przypomniało mi to książkę, którą kupiłam w 2009 roku pod tytułem „100 Facts about Pandas”. Z książeczki, którą Noel Fielding nazywa „przełomem z literaturze na temat pand”, możemy się dowiedzieć np. że sierść pandy upleciona w materiał staje się kuloodporna, panda z zasłoniętymi oczami zawsze skieruje się na północ, a także, że pandy są w stanie galopować szybciej niż koń jeśli biegną do tyłu. Autorzy (David O’Doherty, Claudia O’Doherty i Mike Ahern) wspominają również o tym, że jeśli pandę uderzy piorun jej czarne włosy zamieniają się w białe, a białe w czarne i taki przypadek jest przez patologów nazywany “negatywną pandą”. Uwielbiam tę książkę, niezmiennie od ponad 11 lat. Jest co najmniej tak dziwna i zaskakująca jak czasy, w których żyjemy, tyle, że znacznie bardziej zabawna.
25 z 42
Magdalena Zawadzka, redaktorka Glamour.pl: „Wąż z Essex” Sarah Perry
Jeśli lubicie książki, dzięki którym można się przenieść się do innej rzeczywistości, sięgnijcie po „Węża z Essex”. Autorka, Sarah Perry, przenosi nas do Anglii z epoki wiktoriańskiej i pozwala szwendać się po mokradłach Essex w poszukiwaniu siejącego śmierć mitycznego potwora. To jednak przede wszystkim okazja na spotkanie z wyjątkowymi bohaterami – ekscentrykami przywiązanymi do swoich dziwactw. I piękna, choć nietypowa, opowieść o miłości.
26 z 42
Ania Augustynowicz (Augustynka): „Sztuka Zwycięstwa” Phil Knight
Piękna, życiowa i bardzo inspirująca autobiografia założyciela firmy Nike. Szczerze mówiąc, jedna z najbardziej inspirujących książek jakie przeczytałam w życiu. Must read!!
27 z 42
Arek Zagata, redaktor mody GLAMOUR: „Mężczyźni bez kobiet” Haruki Murakami
Zabierałem się do Murakamiego od studiów, moja przyjaciółka z akademika wszystkie jego książki połknęła jednym haustem, mówiła, że autor myśli tak jak ona. Pora się przekonać czy u mnie też się to sprawdza. „Mężczyźni bez kobiet” to kilka opowiadań o samotności, w dodatku mężczyzn –zatem bardzo na czasie.
28 z 42
Angelika Kucińska, szefowa działu kultura GLAMOUR: „Rozbrojeni” Anna Gavalda
Wulgarna dziewczyna z przedmieść w starciu z pretensjonalnym poetą, młoda wdowa w starciu z zapasem wina... Lubię słodko-gorzkie, smutno-wesołe opowiadania Gavaldy, a zbiór „Rozbrojeni” to rzecz bardzo na teraz, bo to siedem historii o tym, że najbardziej w życiu potrzebujemy innych ludzi. I może czasem jakiejś miłej przygody.
29 z 42
Aleksandra Jóźwiak, redaktorka Glamour.pl: „Siedem dalekich rejsów” Leopold Tyrmand
Nie wracam ponownie do wielu książek, ale ta pozycja zajmuje szczególne miejsce w moim sercu. To jedna z najbardziej błyskotliwych książek Tyrmanda. Powrót do 1949 roku i komunistycznej Polski oraz czasów, gdy randki odbywały się przy kotlecie i kieliszku wódki. Historyczka sztuki Ewa Kniaziołęcka oraz biznesmen Jan Ronald Nowak, który planuje uciec na Zachód, spotykają się w pociągu, zmierzającym do Darłowa – malowniczej nadmorskiej miejscowości. Natychmiast zaczynają czuć do siebie pożądanie. Zamiast długich opisów, są finezyjne dialogi pełne metafor, z których każdy czytelnik wyłuska coś dla siebie. Tyrmand dał swoim bohaterom 3 dni na zakochanie się w sobie. Jestem pewna, że Wy zakochacie się w tej książce o wiele szybciej.
30 z 42
Asia Twaróg, redaktorka Glamour.pl: „Człowiek i błędy ewolucji” Nathan H. Lents
Dlaczego chorujemy? Po co nam tyle niepotrzebnych kości? Profesor Nathan Lents udowadnia, że historia ludzkiej ewolucji to zbiór (mniej lub bardziej istotnych) pomyłek. Po przeczytaniu „Człowieka i błędów ewolucji” zaczniecie inaczej postrzegać własne ciało!
31 z 42
Magdalena Zawadzka, redaktorka Glamour.pl: „Zwierzęcy punkt widzenia. Inna wersja historii” Éric Baratay
To nie jest książka, którą przyjemnie się czyta, ale przeczytać warto. To lekcja historii, którą niby dobrze znamy, ale jak się okazuje nie do końca, bo historia ludzkości jest tu opisana z perspektywy zwierząt. Bezlitośnie obnażając wszystkie nasze grzechy w relacji człowiek-zwierzę. Po tej lekturze zapragniecie, by kolejny rozdział naszej wspólnej historii napisany był już zupełnie inaczej.
32 z 42
Kinga Nowicka, redaktorka Glamour.pl: „Shitshow! Ameryka się sypie, a oglądalność szybuje” Charlie LeDuff
Jeśli pod koniec kadencji Donalda Trumpa ciągle nie potraficie zrozumieć, jakim cudem został 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych, odpowiedź znajdziecie w reportażach Charliego LeDuffa. Czyta się je jednym tchem i spora w tym zasługa nie tylko bohaterów i ich historii, ale i języka, którym autor się posługuje – prostego, ciętego, momentami wulgarnego. Założę się, że gdyby zrobić z tej książki serial dokumentalny, oglądałby się równie dobrze, co „Król tygrysów”.
33 z 42
Agnieszka Zygmunt, redaktorka działu uroda GLAMOUR: Saga „Wiedźmin” Andrzej Sapkowski
Czytanie całej sagi na przełomie kwietnia/maja to mój rytuał, który powtarzam co roku już od… kilkunastu lat. Urządzam sobie taką majówkę po „Kontynencie”. A teraz najlepsze: w ogóle nie lubię fantastyki. To chyba całkiem niezła rekomendacja. Sagę polecam wszystkim, którzy mają niedosyt po serialu Netflix, ale bardziej tym, którzy do tej pory zastanawiają się o co w nim w ogóle chodziło (bez znajomości książki jest to średnio możliwe). Świat Sapkowskiego zaskakuje poczuciem humoru, uniwersalnością oraz aktualnością problemów, które dokładnie dziś mamy na tapecie.
34 z 42
Joanna Łazarz, zastępczyni redaktor naczelnej GLAMOUR: „Czas porzucenia” Elena Ferrante
„Czas porzucenia” Eleny Ferrante to książka na jeden dzień. Wciągająca jak wszystkie inne jej powieści. O tym jak rozpaść się na kawałki, a potem poskładać zupełnie inaczej. I o tym, że rozstanie to proces, w którym wszystko jest dozwolone. I może być najtrudniejszy i najwspanialszy, bo pozwala nam dowiedzieć się o sobie wszystkiego na nowo.
35 z 42
Katarzyna Dąbrowska, redaktor naczelna GLAMOUR: „Najlepiej w życiu ma Twój kot. Listy” Wisława Szymborska, Kornel Filipowicz
Morze miłości i ocean poczucia humoru. Czyli wszystko, czego nam dziś najbardziej potrzeba.
36 z 42
Joanna Winiarska, szefowa działu uroda GLAMOUR „Nowa mapa cudów. Podróż w poszukiwaniu rzeczy niepojętych” Caspar Henderson
Pan pisze językiem naukowym, więc dla mnie z lekka niezrozumiałym, o rzeczach pięknych, niepojętych i wzbudzających w nas zachwyt. Takich, przed którymi rozdziawiamy usta, jak tęcza, mózg, życie, jaźń. A teraz zacytuje Wam coś, co zapamiętacie na długo: „aby zrozumieć jak niemowlęta doświadczają świata należałoby wypić 4 podwójne espresso i wypalić 4 paczki papierosów. Albo pojechać do Paryża i się zakochać. Każda rzecz wprawia je w stan absolutnego zdumienia i rozedrgania. Wow. Psychodeliczny odlot. W takim razie tez jestem niemowlakiem i doświadczam tegoż zdumienia i odlotu siedząc w domu z pobudzonymi dziećmi, podczas gdy Librus na dnie z honorem legł. No i co w tym jest cudem? No, ze nie wiadomo jakim cudem jeszcze żyje.
37 z 42
Asia Twaróg, redaktorka Glamour.pl: „Miasto dziewcząt” Elizabeth Gilbert
„Miasto dziewcząt” jest jedną z tych powieści, od których nie sposób się oderwać. To bardzo szczery list napisany przez główną bohaterkę do córki jej zmarłego przyjaciela. Vivian, bo właśnie tak ma na imię, próbuje wytłumaczyć młodej kobiecie, jak się poznali, co ich łączyło, a tym samym rozlicza się z własną przeszłością. Nie była grzeczną dziewczynką – w młodości szalała, czerpała z życia garściami i nie miała zamiaru się ograniczać. Popełniała błędy, na których się uczyła, a następnie wyciągała wnioski na przyszłość. Dzięki temu odkryła prawdziwą siebie. Elizabeth Gilbert nie tylko napisała (kolejną) świetną i totalnie wciągającą powieść, ale również zgłębiła temat kobiecej seksualności. To książka bardzo aktualna, mądra, momentami zabawna – koniecznie wpiszcie ją na listę must-read.
38 z 42
Kinga Nowicka, redaktorka Glamour.pl: „Tamtego ranka, kiedy po nas przyszli. Depesze z Syrii” Janine di Giovanni
Kiedy w obecnej sytuacji wszyscy zastanawiamy sie, kiedy świat wróci do normalności, o tym od lat marzą mieszańcy Syrii, kraju pogrążonego w wojnie domowej. I niestety niektórzy już dawno porzucili nadzieję, że kiedykolwiek będzie lepiej, bo wojna zabrała im nie tylko dom, ale również bliskich, pracę i radość z życia. O tym w swoim reportażu pisze dziennikarka i reporterka Janine di Giovanni. W przystępny dla czytelnika sposób przybliża problem konfliktu na Bliskim Wschodzie i oddaje głos największym bohaterom, czyli tym, którym udało się po prostu przeżyć.
39 z 42
Angelika Kucińska, szefowa działu kultura GLAMOUR: „Jamilti i inne historie” Rutu Modan
Rutu Modan jest izraelską ilustratorką, autorką powieści graficznych, w tym słynnych „Ran wylotowych”. „Jamilti i inne historie” to zbiór krótkich, pięknie rysowanych historii, opowiadań w obrazkach, drobnych romansów, małych kryminałów, szybkich pocztówek z codziennego życia (nawet jeśli w tle dzieje się duża polityka, jak w opowiadaniu „Jamilti”). Formy są niewielkie, ale treści - jak zwykle u Rutu Modan –naprawdę sporo. Można pochłonąć na raz, można sobie stopniowo dawkować, historia po historii, do porannej kawy.
40 z 42
Magdalena Zawadzka, redaktorka Glamour.pl: „The House of Gucci: A Sensational Story of Murder, Madness, Glamour, and Greed” Sara Gay Forden
Jeśli równie mocno co modę kochacie kryminały, też powinnyście sięgnąć po tę książkę. To historia zabójstwa Maurizia Gucciego, wnuka założyciela włoskiego domu mody. Zabójstwa zleconego przez jego byłą żonę Patrizię Reggiani. Chcę przeczytać zanim do kin trafi film oparty na książce z Lady Gagą w roli Reggiani.
41 z 42
Joanna Łazarz, zastępczyni redaktor naczelnej GLAMOUR: „Oto jestem”Jonathan Safran Foer
Najpiękniejsza książka o rodzinie, jaką przeczytałam. O miłości, utracie, wyrzeczeniach, samotności, rezygnacji. Z najlepszymi dialogami, bo destrukcja relacji jest tak samo dramatyczna jak i zabawna. Poza tym mnie akurat prawda o nas - ludziach - zawsze bardzo śmieszy.
42 z 42
Aleksandra Jóźwiak, redaktorka Glamour.pl: „Wiek niewinności” Edith Wharton
Ta pozycja od dawna była no mojej niekończącej się liście książek, które muszę przeczytać. Opowieść wybitnej autorki Edith Wharton – pierwszej kobiety z Nagrodą Pulitzera – pochłonęła mnie bez końca. Jeżeli macie ochotę przenieść się w czasie, Edith zabierze Was do lat 70. XIX wieku i zapozna z nowojorską elitą. Do hermetycznego środowiska, pełnego konwenansów i hipokryzji, powraca młoda hrabina Ellen Olenska. Po latach spędzonych w Europie i po ucieczce od męża kata, dostrzega, że świat amerykańskiej socjety jest pełen pozorów i sprzeczności. Co więcej, nie boi się o tym otwarcie mówić, co szokuje dystyngowaną śmietankę towarzyską. „Wiek niewinności” to wnikliwe portrety bohaterów, historia miłosna oraz towarzyskie rozterki na tle Nowego Jorku. Naprawdę warto!