Reklama

W tym artykule:

  1. Komunikacja w związku bywa zaniedbywana
  2. Wyrażanie wdzięczności w związku prostymi słowami
  3. Niewymuszone komplementy w związku
  4. Aktualizowanie wiedzy o ukochanej osobie
Reklama

Co powiedzieć drugiej osobie, by czuła się prawdziwie kochana? Jak poprawić komunikację w związku i oprzeć ją na tym, co naprawdę jest ważne dla obu stron? Przeczytajcie.

Komunikacja w związku bywa zaniedbywana

Związek przechodzi nieustanne zmiany. Nawet jeśli wydaje ci się, że stoicie w miejscu, to również jest to swojego rodzaju zmianą, ponieważ wówczas widać, co nas uwiera, co przestaje nam się podobać, a czego chcemy. Świadomość toczących się zmian na przestrzeni lat jest bardzo ważna, ponieważ może też zniwelować ryzyko rozczarowań. Osoba, którą pokochaliśmy i uznaliśmy za idealną, zmieni się mniej lub bardziej na przestrzeni lat, co wpływa oczywiście na związek. Jeśli nie dochodzi do zachowań toksycznych, to być może będą to nowe rozdziały w życiu pary. Ważnym aspektem jest komunikacja w związku okazywanie uczuć. Początkowo te najważniejsze to deklaracja o miłości. Z czasem jednak u wielu par potrzeby zmieniają się, dlatego ważne są też innego rodzaju czułości. Te sposoby mogą zdziałać prawdziwe cuda.

Coach relacji radzi: „żeby wytrwać w długoterminowym związku, należy przeżyć tysiące pogrzebów”

Długoterminowy związek, taki na całe życie, to dla wielu osób największe marzenie. Jednak przysłowiowe „I żyli długo i szczęśliwe” nie jest łatwe, nawet jeśli spotkaliśmy idealnego partnera. Specjalistka od związków podzieliła się pewną zaskakującą radą na temat pielęgnowania miłości.
Scena z filmu "Przed wschodem słońca"
Scena z filmu "Przed wschodem słońca"

Wyrażanie wdzięczności w związku prostymi słowami

Gdy pochłaniają nas codzienność i rutyna, przestajemy dostrzegać wiele ważnych rzeczy. To, co kiedyś docenialiśmy, teraz uznajemy za „oczywistą oczywistość”. A szkoda, bo wdzięczność działa niczym szczypta magii. Wprowadza ciepłe uczucia i pokazuje, że wciąż doceniamy i dostrzegamy partnera.

Jak wyrażać wdzięczność w związku? Przede wszystkim poprzez docenianie:

  • „Dziękuję, że o tym pomyślałeś/aś”,
  • „Jak miło, że o tym pamiętasz”,
  • „Widzę, że się starasz i bardzo to doceniam”,
  • „Sprawiłeś/łaś mi dużą przyjemność”,
  • „Dziękuję, że mi pomagasz”.

Być może uznasz, że nie są to zbyt wyrafinowane formy, a wręcz bardzo przyziemne. Jednak zanim je zaszufladkujesz, zastanów się, jak często ich używasz? Warto spróbować i przekonać się, czy wzbudzą uśmiech. Co więcej, działa to w dwie strony. Mówiąc miłe rzeczy, sami nastawiamy się pozytywnie do partnera, przypominając sobie o jego zaletach. Komunikacja w związku nabiera nowego charakteru.

5 nieoczywistych znaków, że jesteś w niezdrowej relacji. Nie należy ich bagatelizować

Ciągłe kłótnie, wyzwiska, przemoc emocjonalna – to najbardziej popularne oznaki toksycznej relacji. Istnieją jednak inne, bardziej subtelne, po których również można rozpoznać niezdrową dynamikę związku. Jeśli utożsamiasz się z ponad połową – natychmiast zakończ relację.
5 nieoczywistych znaków
fot. materiały dystrybutora

Niewymuszone komplementy w związku

O ile na początku pociąg fizyczny jest naprawdę intensywny, to z czasem po prostu przyzwyczajamy się do wyglądu partnera i dreszczyk emocji nieco osiada. To nie oznacza, że w długoterminowym związku nie jest istotny, dlatego warto wyrażać drobnymi komplementami fakt, że ukochana osoba wciąż nam się podoba. Komplementowanie stroju, wyglądu, zachowania dodają nieco pikanterii, która może przełożyć się na życie intymne.

Niewymuszone komplementy w związku to np.

  • „Twój uśmiech sprawia, że czuję się lepiej”,
  • „Podobasz mi się jeszcze bardziej niż wtedy, kiedy się poznaliśmy”,
  • „Patrzenie na Ciebie sprawia, że czuję miłość”.

Aktualizowanie wiedzy o ukochanej osobie

W codziennej pogoni czasami zapominamy o aktualizacji wiedzy na temat partnera, uznając, że w zasadzie wszystko już o nim wiemy. To bolesne, gdy ciekawość gaśnie, ponieważ jednocześnie więź może zostać osłabiona. Nasz partner zmienia się i dlatego warto wciąż dbać o dłuższe i głębsze rozmowy. Oczywiście ważnym aspektem jest uważne słuchanie, a nie wypuszczanie tego drugim uchem bez zapamiętania czegokolwiek. Pytania o pracę, nastrój, problemy, marzenia, plany, samopoczucie i hobby sprawią, że komunikacja powróci na właściwe tory. Należy dążyć do tego, ażeby pytania były naturalne, a nie rzadką sytuacją, w której to przypominamy sobie o sprawach partnera.

Kryzys w związku. Kiedy warto walczyć, a kiedy zdecydowanie odejść? Te 3 sytuacje możesz źle zinterpretować

Miłość ma różne etapy, ewoluuje i zmienia się z czasem. Choć chcielibyśmy, żeby tak nie było, jej naturalnym elementem jest kryzys. Mniejszy lub większy, ale może zdarzyć się każdej parze. Jest to ważny sygnał, który dla wielu osób oznacza wybór pomiędzy: walczyć czy odejść?
Scena z serialu "Big Little Lies"
fot. Scena z serialu "Big Little Lies"/ mat. prasowe
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama