Reklama

W tym artykule:

  1. 5 zachowań, którymi toksyczny partner celowo obniża twoje poczucie własnej wartości
Reklama

Celem toksycznego partnera jest zdobycie władzy i kontroli, często kosztem zdrowia psychicznego i emocjonalnego drugiej osoby. Rozpoznanie tych toksycznych wzorców zachowań w związku jest kluczowe dla ochrony własnego dobrostanu i podjęcia kroków w kierunku odzyskania niezależności. Zwróć na nie uwagę, zanim on całkowicie odetnie cię od normalnego życia.

5 zachowań, którymi toksyczny partner celowo obniża twoje poczucie własnej wartości

Toksyczny partner może dobrze się kryć i odpierać zarzuty dotyczące jego toksycznej osobowości. Nie poddawaj się temu. Działaj i walcz o siebie. Reagowanie na te sygnały jest pierwszym krokiem do uwolnienia się od toksycznej relacji.

Krytykowanie i umniejszanie

Toksyczny partner regularnie krytykuje osobę, z którą jest w związku. Robi to otwarcie, w domu (bez świadków), jak i publicznie. Krytyka ze strony toksyka obejmuje wiele aspektów, to m.in. wyśmiewanie wyglądu, umniejszanie umiejętności, inteligencji, czy osiągnięć. Tego rodzaju celowe umniejszanie i deprecjonowanie sprawia, że ofiara toksyka zaczyna wątpić w swoje możliwości i wartość.

Gaslighting

Toksyczny partner regularnie stosuje gaslighting, czyli manipulację polegającą na podważaniu rzeczywistości drugiej osoby. W praktyce jest to m.in. zaprzeczanie faktom, kłamstwa i przeinaczanie wydarzeń w taki sposób, aby ofiara zaczęła wątpić we wszystko, co wydarzyło się w przeszłości i w to, że kiedykolwiek mogła mieć rację.

Gaslighting to okrutna forma manipulacji. Na czym polega i co robić, gdy pojawi się w związku albo rodzinie? Pytamy ekspertkę

Gaslighting to przemoc psychiczna. Jest uważana za jedną z najgorszych i najbardziej niebezpiecznych form manipulacji. Niestety czasem trudno ją zauważyć. Pytamy ekspertkę, jak się bronić, gdy pojawi się w związku, w rodzinie lub miejscu pracy.
Gaslighting
fot. Getty Images

Izolacja

Toksyczny partner stara się za wszelką cenę odizolować osobę, z którą jest w związku od jej rodziny i przyjaciół. Taka izolacja to m.in. zakazywanie spotkań z bliskimi osobami, krytykowanie ich, okazywanie zazdrości i podejrzliwości. Izolacja sprawia, że ofiara staje się zależna emocjonalnie od toksycznego partnera i przekonana o tym, że nie jest zdolna do utrzymywania innych relacji.

Kontrola i manipulacja z nią związana

Toksyczny partner kontroluje różne aspekty życia swojej ofiary – od czasu wolnego, przez finanse, po wybory życiowe. Manipulacja może polegać na stawianiu ultimatum, stosowaniu szantażu emocjonalnego, czy grożeniu konsekwencjami, jeśli partner nie spełni oczekiwań. Najczęściej w oczach toksyka ich nie spełnia, a niespełnianie oczekiwań to prosta droga do całkowitej utraty własnej wartości.

Brak wsparcia i empatii

Toksyczny związek najczęściej pozbawiony jest jakiegokolwiek realnego wsparcia drugiej osoby. Osoba toksyczna bagatelizuje problemy swojego partnera/partnerki, obwinia go/ją za własne życiowe niepowodzenia, całkowicie ignoruje jego/jej potrzeby emocjonalne. Taki brak wsparcia sprawia, że ofiara czuje się samotna, bezwartościowa i niezdolna do radzenia sobie z problemami.

Reklama

Przeczytaj również:

Jak wygląda emocjonalne żniwo po związku z narcyzem? 5 objawów PNSD, czyli zespołu stresu ponarcystycznego

Błyskotliwy, ujmujący, romantyczny, uważny i adorujący, jak mało kto. Tak mogą wyglądać początki relacji z narcyzem. Z czasem cała ta słodycz ustępuje goryczy. I to takiej, do której nas stopniowo i metodycznie przyzwyczaja. Zakończenie takiego związku to ulga, ale może też poskutkować PNSD, co oznacza zespół stresu ponarcystycznego. Oto 5 jego objawów.
Jak objawia się PNSD?
fot. getty images / Igor Ustynskyy

Toksyczny związek - test. Odpowiedz na 20 pytań, aby dowiedzieć się, czy twoja relacja jest toksyczna

» Toksyczny związek - test «. Jeśli właśnie wpisałaś te trzy słowa w okienko wyszukiwarki, na pewno ta myśl spędza ci sen z powiek. A zatem koniecznie rozwiąż test.
couple
instagram.com/couple
Reklama
Reklama
Reklama