Reklama

W tym artykule:

  1. Diagnozowanie narcyzmu – pułapki
  2. Brak konsekwencji w wykazywaniu cech narcystycznych
  3. Empatia wobec innych
  4. Wspieranie partnera
  5. Branie odpowiedzialności za czyny
  6. Relacje z innymi osobami
Reklama

Związki mogą być naprawdę trudne, dlatego wymagają dużego zaangażowania z obu stron. Na przestrzeni lat zmienia się ich dynamika – wkraczamy w nowe etapy, które przynoszą kolejne wyzwania, i nie każdej parze udaje się przejść przez nie bez szwanku. Może się okazać, że jedna z osób wykazuje bardzo toksyczne cechy i zachowania, które ranią partnera. Zdarza się też, że uczucie po prostu wygasa i jedna ze stron decyduje się na rozstanie. Dla drugiej osoby, która wciąż chce walczyć, jest to bardzo trudne do zaakceptowania. Dzięki mediom popularyzuje się wiedza psychologiczna, w tym również na temat narcyzmu. Stawianie diagnoz wyłącznie na podstawie emocji grozi nadinterpretacją, przez co wielu byłym partnerom niesprawiedliwie przykleja się łatkę narcyza. Oto 5 sygnałów świadczących o tym, że twój były prawdopodobnie jednak nie jest narcyzem.

To najgorsze kłamstwo, które kobiety powinny przestać sobie wmawiać po zerwaniu. Przez to cierpią dłużej

Rozstania mogą być naprawdę traumatyczne. Wiążą się z okresem żałoby po związku, który stawia przed nami wiele trudności. Nie ma złotej rady na to, jak przez nią przejść, ale można wskazać, co na pewno utrudni ten proces.
kadr z filmu "kobiety pragną bardziej"
kadr z filmu "kobiety pragną bardziej"

Diagnozowanie narcyzmu – pułapki

Rozstania w wielu przypadkach przebiegają podobnie jak żałoba, składając się z kilku etapów. Na jednym z nich, gdy nie chcemy pogodzić się z nową, bolesną sytuacją, dochodzi do nie do końca sprawiedliwych diagnoz, zwłaszcza dotyczących narcyzmu. Owszem, dobrze jest umieć rozpoznać toksyczne zachowania, ale nie każde z nich oznacza narcyzm, ponieważ jest to zespół współistniejących cech. Ból emocjonalny utrudnia nam obiektywne spojrzenie na sytuację, dlatego diagnozowanie byłego jako narcyza może przynieść tylko chwilowe ukojenie i uzasadnienie tego, co się stało. Słowo klucz to: „chwilowe”, bo w dłuższej perspektywie takie podejście jest niczym kula u nogi, utrudniająca wyjście z kryzysu. Twój były mógł cię ranić i wykazywać niezbyt dobre zachowania, ale w narcyzmie chodzi o coś więcej.

Oto 8 nieoczywistych zdań, które wypowiadają nieszczęśliwe osoby. Po tym je rozpoznasz

Nikt nie odczuwa ciągle szczęścia, bo to zwyczajnie niemożliwe. Smutek jest normalną i ważną emocją, dzięki której dostrzegamy wyraźniej te wspaniałe momenty w naszym życiu. Najważniejszy jest balans pomiędzy odczuwaniem smutku a szczęścia. Niektórzy jednak nie zdają sprawy z tego, jak bardzo są nieszczęśliwi. Można to wyczytać między wierszami.
fot. The Bear/FX/Disney+
fot. The Bear/FX/Disney+

Brak konsekwencji w wykazywaniu cech narcystycznych

Narcyzm to zaburzenie osobowości (NPD), które odznacza się kilkoma charakterystycznymi zachowaniami i cechami, przejawiającymi się regularnie i przez dłuższy czas. Możemy go rozpoznać m.in. po braku empatii, ciągłej potrzebie podziwu, manipulacji, gaslightingu, manii wielkości oraz skłonności do upokarzania partnera. Pojedyncze zachowania, które zdarzały się rzadko i pod wpływem emocji, nie muszą świadczyć o tym, że ktoś jest narcyzem. Przed zdiagnozowaniem byłego partnera zastanów się, czy jego zachowanie było regularnie toksyczne.

Empatia wobec innych

Jednym z kluczowych przejawów narcyzmu jest brak empatii oraz niezdolność do budowania prawdziwych relacji. Jeśli twój ex przez dłuższy czas nie był empatyczny zarówno wobec ciebie, jak i innych, to owszem, być może jest narcyzem. Jeśli jednak wykazywał empatię wobec innych, choć nie zawsze wobec ciebie, to raczej nim nie jest. Chodzi o sytuacje takie jak przejmowanie się czyimś problemami czy chęć niesienia bezinteresownej pomocy.

4 zdania, za którymi faceci szaleją. Tak sprawisz, że on się zakocha

To nie będzie poradnik z zestawem utartych frazesów do wykorzystania. Te cztery zdania to wskazówka, na co warto zwracać uwagę w relacji, która dopiero kiełkuje. Pamiętaj o nich, a facet szybko się zakocha!
fot. Netflix
fot. Netflix

Wspieranie partnera

Narcyz często umniejsza partnerowi, co stopniowo osłabia jego wiarę w siebie. Jeśli były partner wspierał cię w nowych wyzwaniach, zachęcał do rozwoju i wykazywał zainteresowanie twoimi planami, to pomimo innych przykrych zachowań, prawdopodobnie nie wykazuje cech narcyza. Ważny jest też szacunek. Narcyzi często mają lekceważący stosunek do swoich partnerów, co wyklucza wspierające zachowania.

Branie odpowiedzialności za czyny

Przykre słowa, które padają w trakcie kłótni, potrafią bardzo zranić. Czasami mówimy coś, co jest zupełnie niezgodne z tym, co naprawdę myślimy, ale wypowiadamy to bezmyślnie, pod wpływem emocji. Warto o tym pamiętać, choć nie zawsze łatwo jest takie słowa wybaczyć – mogą zostać w pamięci na długo. Jeśli jednak twój były potrafił się zreflektować i przeprosić, to znaczy, że brał odpowiedzialność za swoje czyny. Narcyzi nie mają takich odruchów. Mają trudności ze wzięciem odpowiedzialności za swoje działania i tendencję do obwiniania innych za swoje błędy.

Relacje z innymi osobami

Czasami nawet osoby o dobrym charakterze mogą wykazywać negatywne cechy w niektórych związkach. Nie świadczy to o tym, że coś jest z nimi nie tak, ale raczej o tym, że być może źle na siebie wpływają i lepiej się rozstać. Sprzeczki, kłótnie, złośliwości czy brak zrozumienia to bardzo przykre zachowania, ale nie oznaczają jeszcze, że ktoś jest narcyzem. Warto przeanalizować relacje byłego z innymi osobami, np. rodziną i przyjaciółmi. Jeśli jest zdolny do budowania więzi, to prawdopodobnie nie jest narcyzem, a po prostu nie pasujecie do siebie. To nie oznacza również, że z tobą jest coś nie tak. Być może w związku z inną osobą problemy z poprzedniej relacji w ogóle nie wystąpią.

Reklama

Diagnozowanie byłego jako narcyza może być z jednej strony reakcją na doświadczany ból, a z drugiej krzywdzącą łatką, którą rozpowiadamy innym. Pamiętaj, że każdy przypadek jest inny i warto spojrzeć na całość relacji, zanim wyciągniesz wnioski.

Reklama
Reklama
Reklama