Reklama

Tylko sobie wyobraź: piękna, promienna i gładka cera, błyszczące włosy, mocne paznokcie. Ale może być jeszcze lepiej: lepsze panowanie nad stresem, dobry humor, masa energii. Marzenie? Niekoniecznie! Jest na to sposób. Poniżej prezentujemy 5 nawyków żywieniowych, nad którymi warto pracować, aby poczuć różnicę w swoim wyglądzie i samopoczuciu!

Reklama

Woda zamiast napoju, yerba zamiast kawy

Zastąp wszystkie słodkie i energetyczne napoje czystą źródlaną wodą. Zacznij od małych kroków, zamieniając pojedyncze szklanki na te zdrowsze. Dlaczego to takie istotne? Popularne kolorowe napoje mają szereg wad, za którymi idą negatywne skutki dla zdrowia. To dużo zbędnych kalorii i cukru w jednej szklance, a zatem:

  • zwiększone ryzyko chorób, np. cukrzycy, otyłości,
  • problemy z zębami, próchnica,
  • wyższy poziom cholesterolu.

Napoje energetyczne, które zawierają bardzo dużo kofeiny, powodują rozdrażnienie, odwadniają i są szkodliwe dla serca. Kilka filiżanek kawy dziennie to również nie najlepszy pomysł. Wszystko to możesz zastąpić popularnym naparem yerba mate, który pobudza długofalowo, nie wypłukując z organizmu cennych substancji.

Te drobne zmiany sprawią, że organizm będzie odpowiednio nawodniony, unikniesz też nieprzyjemnego bólu głowy i poprawisz stan cery.

Kuchnia przyjazna planecie. Czy może być smaczna i tania? Jagna Niedzielska zna odpowiedź!

Kuchnia budżetowa to ekologia i ekonomia w jednej kuchni – umiejętne gospodarowanie prowadzące do niewymuszonych oszczędności, które możemy spożytkować na przyjemności lub odłożyć na potrzebne zobowiązania. O takiej kuchni pisze Jagna Niedzielska w swoim świeżo wydanym ebooku „Smacznie, zdrowo, tanio. Jak gotować EKOnomicznie”, którego fragment mamy specjalnie dla was! Na zaostrzenie apetytu!
Jagna Niedzielska
fot. materiały prasowe

Nie omijaj posiłków

Nie ma nic bardziej niezdrowego od zapominania o jedzeniu w ciągu dnia. Omijanie posiłków sprawia, że tracimy energię, jesteśmy niecierpliwi i poddenerwowani. Prowadzi też do rozregulowania naturalnego rytmu, napadów głodu oraz magazynowania zasobów na zapas.

Jak temu zapobiec? Postaraj się zabierać ze sobą w drogę lunch i drobne przekąski. To nie muszą być tylko nudne kanapki! Doskonale sprawdzą się rolki z tortilli z warzywami, sałatki, a dodatkowo garść orzechów lub po prostu pokrojone warzywa i owoce.

W sytuacjach kryzysowych śmiało możesz sięgnąć po zdrowe gotowe przekąski. Wiola Lis z ekologicznego centrum Arkana Smaku podpowiada: „Zmianę nawyków żywieniowych warto rozpocząć już dziś! Wiele osób zaczyna od wyboru przekąsek, które są nie tylko pyszne, ale i pełne witamin. Są to gotowe bio przekąski zawierające owoce, orzechy czy wybrane warzywa. Nie ma w nich sztucznych barwników i aromatów, często pozbawione są cukru. Zdrowie może być smaczne i takie przekąski są na to najlepszym dowodem”.

Czy zupki chińskie są zdrowe? Wyjaśniamy skład, szkodliwości i czas trawienia zupek chińskich typu instant

Błonnik cichym przyjacielem

Błonnik pomaga w prawidłowym trawieniu i jest ważnym składnikiem, który codziennie należy dostarczać w odpowiedniej dawce. Gdzie go znajdziemy? Spore jego ilości znajdują się w pełnoziarnistym pieczywie, płatkach owsianych, ziarnach, warzywach czy owocach.

Aby wprowadzić go do jadłospisu, można zacząć od zdrowych owsianek na śniadanie — wystarczy, że do płatków dodasz ulubione owoce świeże i suszone, a całość polejesz naturalnym jogurtem. Taka mieszanka dostarczy energii na cały poranek i wspomoże układ trawienny.

Nie obawiaj się też kasz czy pełnoziarnistych makaronów. Do każdego posiłku staraj się przemycać warzywa. To nie tylko uzupełni jadłospis o cenny błonnik, ale też sprawi, że dieta będzie urozmaicona i niczego w niej nie zabraknie.

Czym zastąpić mięso w diecie wegetariańskiej?

Już nie tylko weganie i wegetarianie zadają sobie pytanie: czym zastąpić mięso w diecie, by było pożywnie i smacznie? Coraz więcej osób przekonuje się do alternatyw: roślinnych zamienników mięsa, które są nie tylko bogate w białko, ale też mają mnóstwo właściwości prozdrowotnych. Te produkty świetnie sprawdzą się w obiedzie, zupie czy na kanapkę, z powodzeniem zastąpią kurczaka i mielone w twoim ukochanym spaghetti. Naprawdę warto spróbować!
Czym zastąpić mięso?
fot. Getty Images

Najmniej przetworzone to najzdrowsze

Staraj się unikać produktów wysoko przetworzonych, takich jak gotowe dania z pudełka czy tłuste przekąski. Kuszą one szybkością i łatwością przygotowania oraz intensywnym smakiem, ale zazwyczaj znajduje się w nich wiele konserwantów, sztucznych barwników, tłuszczu i cukru. To bardzo zubaża dietę, może też prowadzić do otyłości i innych chorób.

Niezdrowe fast-foody zdecydowanie powinny być rzadkością, a nie codziennym posiłkiem. Zamiast nich jako podstawę wybieraj świeże warzywa, owoce, pełnoziarniste makarony, kasze i ryże.

Czytaj również etykiety. Mateusz Klimek, współwłaściciel ekobazaru Arkana Smaku, zdradza nam sekret produktów BIO: „Wybierane przez nas towary nie tylko cechują się ekologicznym, certyfikowanym składem. Ten skład jest przede wszystkim krótki i przejrzysty. Mamy pewność, że nie znajdzie się tam nic niepotrzebnego, a tym bardziej szkodzącego naszemu zdrowiu”.

Warzywa na grilla: które smakują najlepiej? Jak je przyprawić?

Warzywa z grilla to doskonałe rozwiązanie nie tylko dla wegetarian i wegan, lecz także dla osób, które chcą wzbogacić posiłek o dodatkowe smaki i witaminy. Jakie warzywa można grillować i jak to zrobić? Oto wszystko, co powinniście wiedzieć o warzywach na grilla.
Warzywa na grilla: które smakują najlepiej? Jak je przyprawić? I jakie w ogóle się nadają?
fot. Getty Images

Marchewka zamiast chipsów

Brzmi smutno? Bez obaw! Właściwie każde mniej zdrowe jedzenie można zastąpić czymś lepszym, nie rezygnując przy tym z walorów smakowych.

I tak alternatywą dla smażonych frytek z ziemniaka będą pieczone frytki z batata z dodatkiem oliwy z oliwek i aromatycznego rozmarynu. Z kolei tłuste burgery można przygotować z pełnoziarnistych bułek i pysznych wegetariańskich kotletów z piekarnika. A czy znasz już chipsy z jarmużu?

Dla jeszcze lepszych smaków warto otworzyć się na przyprawy i eksperymentować z nimi w swojej zdrowej kuchni. Taką ciekawostką może być sos sojowy, kurkuma, kardamon, wędzona papryka w proszku i wiele innych.

Wybieranie zdrowia jest naprawdę proste, trzeba jednak często ćwiczyć, by stało się nawykiem. Warto zacząć już dziś i odkrywać nowe, fantastyczne smaki, które szybko zaowocują lepszą kondycją i radością życia!

Sałatka z jarmużem na 4 sposoby. Szybka porcja zdrowia dla leniwych

Sałatka z jarmużem smakuje wyśmienicie, jest zdrowa, dietetyczna i szybka w przygotowaniu. Dla osób ceniących sobie zdrowy tryb życia, to idealne śniadanie, które zapewni porcję energii na poranny start, a dla wiecznie zabieganych – szybka przekąska. Jak wykorzystać jarmuż w sałatce? Poniżej przedstawiamy pięć sprawdzonych przepisów.
Sałatka z jarmużem
fot. Getty Images

---

Reklama

Arkana Smaku to ekologiczne centrum odwiedzane każdego miesiąca przez 80 000 użytkowników. To wyjątkowe miejsce inspiracji na temat zdrowego stylu życia, kuchni i odżywiania całego organizmu. Arkana Smaku gromadzą również sprawdzonych dostawców ekologicznej żywności, naturalnych kosmetyków oraz akcesoriów do domu. W katalogu znajduje się już około 20 000 najlepszej jakości produktów! To miejsce, w którym kompleksowo zadbasz o siebie i swoich bliskich.

Reklama
Reklama
Reklama