Lubimy komplementy, choć niektórzy nie do końca potrafią je przyjmować, a wręcz czują zakłopotanie. Wiele zależy od tego, jak są one formułowane, ale na szczęście wiemy o tym coraz więcej. Docenianie czyjejś pracy, pomocy, starań czy zwykłe „pięknie dziś wyglądasz” potrafią poprawić samopoczucie. Coraz chętniej mówimy miłe rzeczy, ale wciąż częściej komplementy otrzymują kobiety. Warto to zmienić i oprócz wyglądu dostrzegać codzienne starania mężczyzn. A jeśli się nad tą kwestią zastanowimy, to w zdrowym związku wiele spraw zasługuje na docenienie.

Trudności w wyrażaniu emocji i konsekwencje

Komplementy podsycają uczucia w związku, budują bliskość i świadczą o tym, że zwyczajnie jesteśmy uważni na to, co robi partner. A w zdrowym związku mnóstwo aspektów jest godnych docenienia, choć w codziennym pędzie ich nie zauważamy. Komplementy dla mężczyzn są bardzo ważne, ponieważ wciąż wielu z nich jest wychowanych w kulturze maczyzmu, co oznacza tłumienie emocji, nierozmawianie o uczuciach. Niestety często są one uznawane za słabość. Prowadzenie statystyk występowania depresji u mężczyzn jest dużo trudniejsze niż u kobiet, ponieważ to częściej oni nie udają się po pomoc, a wręcz ignorują objawy. Wizyta u psychiatry jawi się jako ostateczna ostateczność. Poczucie bezpieczeństwa w związku i świadomość zrozumienia jest niezwykle ważna, gdyż buduje przestrzeń do zwierzenia się z problemów, a to już pierwszy krok do szukania pomocy. Miłość dzięki temu trwaDocenianie partnera ma ogromną moc. Każdy chce czuć się zauważany, nie tylko za wygląd, a za różnego rodzaju wysiłek wkładany w funkcjonowanie związku czy rodziny.

Komplementy dla mężczyzn, które nie są oczywiste

Poczucie humoru to naprawdę istotna kwestia w związku. Drobne chwile radości i śmiechu to sposób na rozładowanie napięcia, ale i pewien test na to, co uznajemy za zabawne. Jeśli twój partner umie cię rozmieszać, to warto zaakcentować. Owszem, może to wydawać się banalne, ale wcale tak nie jest. Poczucie humoru może pokazać inteligencję, pewną błyskotliwość, ale i porozumienie, dlatego niepozorne „Uwielbiam twoje poczucie humoru” jest jak najbardziej mile widziane. 

Jeśli masz świadomość, że możesz z każdym problemem zwrócić się do swojego partnera, a on słucha i stara się znaleźć rozwiązanie to zdecydowanie lepiej za to podziękować, niż uznać za oczywistość. Wsparcie w związku to jedna z najważniejszych spraw, ale to nie znaczy, że ma stać się przezroczyste. „Dziękuję, że tak uważnie mnie słuchasz i mogę na ciebie liczyć” to świetne zakończenie rozmowy i podkreślenie, że te aspekty w naszym partnerze widzimy cały czas i doceniamy. Wbrew pozorom to w dzisiejszym świecie prawdziwa sztuka!

Docenienie odmiennego punktu widzenia i bezpieczeństwa

Jeśli twój mężczyzna przedstawia ci swój odmienny punkt widzenia w sposób spokojny i z poszanowaniem twojego zdania, to warto się na to otworzyć. Inna perspektywa pomaga nabrać dystansu do problemu. To bardzo cenne. Jeśli pomoże ci to podjąć decyzję w danej sprawie z mniejszymi emocjami, to dobrze jest wyrazić, że jego punkt widzenia okazał się przydatny i konstruktywny. Zdecydowanie warto to zauważyć. 

Szukanie kreatywnych rozwiązań na co dzień, naprawy, organizacja wyjazdów, wydarzeń, spotkań to wbrew pozorom energo i czasochłonne zajęcia. Szereg codziennych załatwień, które trzeba wykonać, warto docenić u obu stron. Podziękowanie to bardzo miły gest, pielęgnujący bliskość.

Poczucie bezpieczeństwa jest jedną z najważniejszych spraw w związku. To silnie zakorzeniona potrzeba, do której dążymy. Niejako gdy ją mamy, to uznajemy za oczywistość, ale to wciąż wyjątkowa wartość. Gdy wracasz do domu po ciężkim dniu, wiesz, że czeka na ciebie osoba, która ucieszy się na twój widok i gwarantuje spokój to słowa „Czuję się przy tobie bezpieczna” działają niczym szczypta magii. 

Zobacz także: