3 rzeczy, które musisz przestać robić, bo twój partner tego nie znosi. To sabotowanie związku w czystej postaci
Sabotowanie związku, świadome czy nie, z reguły prowadzi do rozpadu relacji. Jeśli nie chcesz, by was dopadło sprawdź, czy nie robisz tych trzech, szczególnie szkodliwych rzeczy.
- Łucja Jelonek
W tym artykule:
Problemy w związku mogą mieć właściwie setki przyczyn. Jedną z nich są zachowania wykazywane przez jedną ze stron, które negatywnie wpływają na drugą. Mamy do nich skłonności niezależnie od płci, dlatego zdecydowanie warto zwrócić na nie uwagę i dla własnego dobra wyeliminować.
Sabotowanie związku – co to oznacza?
Sabotowanie związku to działania, które świadomie lub nieświadomie podważają, osłabiają lub niszczą relację między partnerami. Mogą wynikać m.in. niskiej samooceny, złych doświadczeń z przeszłości, czy niezdolności do osiągania kompromisu. Sabotaż może przybierać różne formy. Kilka z nich znajdziecie poniżej.
3 rzeczy, które musisz przestać robić dla dobra swojego związku
1. Oczekiwać, że on będzie czytał ci w myślach
Po pierwsze i najważniejsze – nikt nie jest w stanie czytać w myślach drugiej osoby, a niedomówienia mogą szybko eskalować do rangi poważnych problemów. Jeśli nieustanne będziesz sięgać po taktykę „domyśl się”, partner/partnerka zacznie odczuwać presję (a nawet stres), próbując spełniać oczekiwania, których de facto nie zna. Z biegiem czasu wpędzisz drugą połówkę w poczucie winy i wywołasz u niej brak pewności siebie. Jeśli tego nie chcesz, musisz wyrażać swoje uczucia, potrzeby i oczekiwania w jasny i bezpośredni sposób. Upewnij się, że on/ona rozumie, czego oczekujesz i wyraź chęć osiągnięcia kompromisu (jeśli wasze perspektywy się różnią).
2. Próbować zmieniać go na siłę
Próby zmiany partnera mogą sugerować, że nie akceptujesz go takim, jaki jest. Ludzie naturalnie opierają się narzucanym zmianom, a więc możesz mieć pewność, że osoba, z którą jesteś w związku również tego nie chce. Ciągle strofowanie może sprawić, że zacznie odczuwać frustrację i będzie za wszelką cenę bronić prawa do bycia sobą. Jeśli nie chcesz, by zaczął mieć cię dość, spróbuj zaakceptować go z wadami i zaletami, które posiada. Nie naciskaj na zmiany, które są niezgodne z jego charakterem. A jeżeli nadal nie będzie odpowiadał ci jego charakter, zastanów się, czy relacja z osobą, w której wszystko ci przeszkadza, ma sens.
3. Wmawiać mu swoje przekonania
Każda osoba ma prawo do własnych przekonań i wartości. Naciskanie na partnera, aby przyjął twoje, to oznaka braku szacunku dla jego perspektywy. Takie zachowanie sugeruje również, że próbujesz go kontrolować i sobie podporządkowywać. W większości przypadków prowadzi do napięć i konfliktów, szczególnie w kwestiach, które dla którejś ze stron są szczególnie ważne. Co możesz z tym zrobić? Przede wszystkim staraj się zrozumieć i szanować różnice między wami. Zacznij też szukać punktów wspólnych. Jeśli ich nie znajdujesz lub między wami występują różnice nie do pogodzenia, zastanów się nad przyszłością swojej relacji i poważnie porozmawiaj o tym z drugą połówką.
Przeczytaj również: