10 książek, które będziemy chciały dać w prezencie naszym córkom
Co byście dopisali do tej listy?
- Redakcja
Czytamy coraz mniej i tę smutną prawidłowość dobrze oddają badania. Zgodnie ze statystykami w 2017 roku ponad 2/3 Polaków nie przeczytało żadne książki! Co więcej, nawet w domach, w których regularne oddawanie się lekturze było kultywowanym i przekazywanym z pokolenia na pokolenie zwyczajem, ta tradycja także zalicza tendencję zniżkową. Twardych czytelników, czyli tych, którzy sięgają po 7 książek w roku, jest zaledwie 10%.
ZOBACZ TAKŻE: Czytasz mniej niż 7 książek w roku? Ten tekst jest dla Ciebie >>>
I choć książęk kupuje sie coraz mniej, mimo że rynek nieustannie wysycają nowości, są pozycje, które warto mieć w swojej bibliotece. Co je łączy? Choć nie wszytkie to klasyki, wspólnym mianownikiem na pewno jest to, że z upływem czasu nie tracą na wartości. Niektóre pozycje to coś jak polaroid - szybki skan rzeczywistości sprzed kilku dekad (np. pisanej piórem Patti Smith), albo tej dzisiejszej, ulegającej potrzebom materialnym i uwikłanej w mechanizmy mediów społecznościowych udających prawdziwe życie (np. najnowsza pozycja spod ręki Masłowskiej), które pozwolą lepiej sobie i przyszłym pokoleniom tłumaczyć współczesny świat.
Oto kilka propozycji, które przychodzą nam do głowy w odpowiedzi na tytułowe hasło, ale z zastrzeżeniem, że lista książek, którymi będziemy chciały podzielić się ze swoimi córkami nie ma końca - każda kolejna pozycja przypomina o następnej, której absolutnie nie wolno pominąć, dlatego poniższy spis traktujemy jako otwartą listę i zapraszamy was do dopisywania kolejnych pozycji. Czego Waszym zdaniem nie powinno na niej zabraknąć?
ZOBACZ TAKŻE: W 2017 roku prawie 2/3 Polaków nie przeczytało ŻADNEJ książki >>>
1 z 10
Margaret Atwood „Opowieść podręcznej”
Serial o tym samym tytule bije rekordy oglądalności i trudno się dziwić - stworzona ponad ćwierć wieku temu antyutopia okazuje się być bliższa spełnienia, niż kiedykolwiek wcześniej i to w formie, która nie śniła się nawet kanadyjskiej autorce.
2 z 10
Lewiss Caroll „Alicja w Krainie Czarów”
Każdy powinien choć raz zanurzyć się w świecie nieskrępowanej wyobraźni!
3 z 10
F. Scott Fitzgerald „Wielki Gatsby”
Film nie dorasta książce do pięt; historię o zamiłowaniu do zbytku, które wymyka się spod kontroli i doprowadza do agonii związku polecamy w tłumaczeniu Jacka Dehnela.
4 z 10
Dorota Masłowska „Inni ludzie”
Hybryda gatunkowa dająca pierwszeństwo formie nad treścią, która w rytmie trochę hiphopowym, trochę a’la „Pan Tadeusz” pokazuje, że ci inni ludzie to tak naprawdę my sami.
5 z 10
Patti Smith „Poniedziałkowe dzieci”
Kulisy związku poetki i piosenkarki oraz jednego z najbardziej utalentowanych i kontrowersyjnych fotografów. Pamiętnik Smith daje wgląd w pierwsze chwile młodziutkich Patti i Roberta Mapplethorpe’a jako pary, a także początki twórczej drogi każdego z nich - portret początkujących artystów w przededniu wielkiej sławy.
6 z 10
Fiodor Dostojewski „Zbrodnia i kara”
Jedno z najbardziej udanych, jeśli nie najlepsze, studium psychiki zbrodniarza jakie stworzono.
7 z 10
Harper Lee „Zabić drozda”
Pytanie o granice ludzkiej tolerancji zadane dziś jest wcale nie bardziej zasadne, niż postawione w czasach opisanych w książce, czyli latach 30. XX wieku.
8 z 10
Emily Brontë „Wichrowe wzgórza”
W pamięci zapiszą się wam opisy przyrody (w tym niezapomniane - wrzosowisk) stworzone z nie mniejszą pasją, co losy bohaterów połączonych dziką namiętnością, za którą zresztą płacą bardzo wysoką cenę.
9 z 10
Clarissa Pinkola Estés „Biegnąca z wilkami”
Rzecz o atawistycznej, życiodajnej sile kobiet opartej na instynkcie, która pozwalają dotrzeć do niezmierzonych pokładów własnej kreatywności i sprawczości. W skrócie - o tym, dlaczego tak wspaniałe być kobietą.
10 z 10
Susan Sontag „O fotografii”
Jedna z najważniejszych książek o fotografii: w dobie języka obrazkowego partnerka i muza jednej z najważniejszych współczesnych fotografek - Anie Leibovitz zadaje fundamentalne pytania dotyczące tego medium, czyli czym jest fotografia, jak zmieniła sposób postrzegania świata, czy w jakim stopniu interpretuje rzeczywistość. Zmieni wasze spojrzenie na ten temat.