Nie ulega wątpliwości, że gwiazdy srebrnego ekranu od dziesięcioleci stanowiły inspirację dla widzów ze wszystkich zakątków świata. Zwłaszcza w czasach kryzysu wielu z nich znajdowało chwilę wytchnienia w marzeniach o wielkiej sławie i bogactwie. Aby choć przez moment poczuć się jak gwiazda filmowa, widzowie próbowali upodobnić się do postaci filmowych za pomocą ubrań, naśladując ich charakterystyczne stylizacje. Stworzyłyśmy dla Was krótkie zestawienie stylizacji, które z wielkiego ekranu przeszły do mainstreamu.
 

Najsłynniejsze filmowe kreacje

Kto nie widział arcydzieła sztuki filmowej pt. „Śniadanie u Tiffany’ego” z 1961 roku, niech jak najszybciej nadrobi zaległości. Właśnie w tym filmie Audrey Hepburn wciela się w rolę Holly Golightly, miłośniczki drogiej biżuterii i swojego kota. Za sprawą tej postaci kultowe stały się czarna sukienka na ramiączkach Givenchy, krótki naszyjnik z pereł oraz czarne kocie okulary marki Ray-Ban.

Tiffany & Co otworzył swoją kawiarnię w Londynie. To co, śniadanie u Tiffany'ego?

Jako kontrast dla obcisłej czarnej sukienki należy wspomnieć białą, koktajlową kreację, którą w kultowej scenie z filmu „Słomiany wdowiec” założyła Marilyn Monroe. Sukienka ta stała się nieodłącznym elementem garderoby każdej stylowej kobiety w drugiej połowie lat 50. oraz wczesnych latach 60.

Motywem powracającym w filmach jak bumerang jest klasyczny trencz w piaskowym odcieniu nude. Po raz pierwszy mogliśmy go oglądać na wielkim ekranie w 1941 roku przy okazji filmu „Casablanca” z Humphrey’em Bogart’em i Ingrid Bergman w rolach głównych. Dobrze skrojony jedno- lub dwurzędowy płaszcz z paskiem z klamrą w talii na zawsze stał się symbolem klasy i elegancji.  W nowej odsłonie płaszcz w stylu Burberry (tym razem w kolorze granatowym) pojawił się w 2017 roku przy okazji filmu „Atomic Blonde”.

Pozostając w temacie płaszczy – w filmie „Deszczowa piosenka” z 1952 roku odtwórcy głównych ról Debbie Reynolds i Gene Kelly wykonują tytułową piosenkę tańcząc nie tylko w deszczu, ale także w żółtych płaszczach przeciwdeszczowych, które szybko po premierze filmu zyskały dużą popularność. Zwłaszcza na ulicach Wielkiej Brytanii, gdzie deszczu na co dzień nie brakuje można było w tym czasie zaobserwować przechodniów, którzy za pomocą kolorowego ubrania próbowali się wyróżnić z szarego tłumu.

Mianem ikony mody męskiej nie bez powodu określa się James’a Dean’a, znanego przede wszystkim z roli James’a „Jim’a” Starka w filmie „Buntownik bez powodu” (1955). Idol wszystkich buntowników, który jako pierwszy aktor w historii przyciągnął tyle samo damskich jak i męskich spojrzeń wykreował wizerunek, który najdokładniej można opisać słowem cool. Skórzana ramoneska lub jeansowa kurtka nakładane na gładki, biały t-shirt, kremowy sweter z dekoltem w serek, t-shirt w marynarskie paski, czy długi czarny płaszcz noszony w duecie z czarnym golfem to tylko niektóre propozycje z garderoby James’a Deana, które ponad 50 lat po jego śmierci nadal stanowią inspirację dla milionów młodych ludzi na całym świecie.

Keanu Reeves w kultowym filmie „Matrix” z 1999 roku nosi długi, czarny, skórzany płaszcz zaprojektowany przez Kym Barrett. W połączeniu z czarnym golfem i okrągłymi okularami przeciwsłonecznymi w metalowych oprawkach ten look powrócił na wybiegi w sezonie jesień/zima 2018, a dziś uwielbiany jest przez takie gwiazdy jak Bella Hadid. Na pewno szybko nie zniknie więc z ulic największych stolic modowych świata.

Moda lat 2000 swój koronny zestaw, czyli białą męską koszulę i założoną na nią kamizelkę zaczerpnęła z filmu „Annie Hall” z 1977 roku w reżyserii Woody’ego Allena. Odtwórczyni głównej roli Diane Keaton dzięki temu połączeniu na zawsze zapisała się na kartach historii mody, a kultowy zestaw swego czasu tłumnie nosiło się na całym świecie.

Carrie Bradshaw chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. To za sprawą tej postaci świat przypomniał sobie i na nowo pokochał szpilki Manolo Blahnika. Największą sławę zyskał szmaragdowy model, który postać grana przez Sarę Jessikę Parker miała na sobie w dniu ślubu z Mr. Bigiem. Po premierze filmu „Seks w Wielkim Mieście” w 2008 roku hiszpańska marka obuwnicza zanotowała ogromny wzrost w sprzedaży, a wspomniany powyżej model Hangisi został całkowicie wyprzedany.

Zobacz także:

Na uwagę zasługuje także biały total look, który za sprawą filmu „Pokojówka na Manhattanie” w 2002 roku wylansowała Jennifer Lopez. Biały golf, materiałowe spodnie z szerokimi nogawkami, a przede wszystkim wełniany płaszcz Dolce & Gabanna posłużyły za inspirację dla wszystkich miłośniczek outfitów w jednym kolorze.

Najbardziej współczesny trend, który na ulicę trafił prosto z wielkiego ekranu, to zdobne, biżuteryjne opaski do włosów. Inspirację dla projektantów stanowiła kreacja Daisy z filmu „Wielki Gatsby”, dla której to nakrycie głowy było nieodłącznym elementem każdej stylizacji.

Można powiedzieć, że kreacja, która zapadnie w pamięć widza świadczy o sukcesie danej produkcji, natomiast strój, który został skopiowany i powielony tysiące razy to co najmniej podwójny sukces.

Zobacz także: Sarah Jessica Parker zdradziła, co jest dla niej najcenniejszą pamiątką po Carrie Bradshaw