Worki pod oczami to obrzęki, którym nie zawsze można zapobiec. Są wynikiem przemęczenia, nieodpowiedniej diety, starzenia się skóry i skłonności genetycznych, mogą też świadczyć o poważnej chorobie. Worków pod oczami nie warto lekceważyć, a przewlekłą opuchliznę najlepiej skonsultować z lekarzem. Jak pozbyć się worków pod oczami? Jak zlikwidować opuchliznę domowymi sposobami?

Worki pod oczami – przyczyny powstawania

Worki pod oczami powstają na skutek zastoju limfy spowodowanego zatrzymaniem płynów w organizmie, związanym z wiekiem spadkiem napięcia mięśnia okrężnego oka albo czynnikami genetycznymi odpowiedzialnymi za skłonności do opuchlizny. Podpuchnięte oczy mogą być wynikiem prowadzonego trybu życia – przemęczenia organizmu, niedoboru snu, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, które prowadzi do odwodnienia organizmu i niedoboru elektrolitów, nieprawidłowo zbilansowanej diety ubogiej w żelazo i witaminę K, a bogatej w sól. Obrzęki pod oczami pojawiają się też często w wyniku naturalnych procesów starzenia, gdy skóra traci dawną jędrność i grubość. Opuchlizna pod oczami pojawia się również w przypadku chorób nerek i tarczycy oraz zaburzenia krążenia i metabolizmu.

Jak pozbyć się worków pod oczami?

Worki pod oczami można zniwelować stosując bezpieczne domowe sposoby opierające się na schłodzeniu obrzęków i pielęgnacji podrażnionej skóry odświeżającymi żelami lub kremami chłodzącymi, które zmniejszają widoczność obrzęków pod oczami. Długotrwałe obrzęki, które nie są wynikiem choroby znikną dzięki masażom i zabiegom medycyny estetycznej, jednak jeśli mamy podejrzenia występowania poważniejszego schorzenia, a opuchlizna pod oczami nie ustępuje, warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże zdiagnozować albo wykluczyć ewentualne źródło problemu.

Krem na worki pod oczami – jaki wybrać?

Worki pod oczami można zniwelować stosując preparaty działające chłodząco i odświeżająco, które miejscowo odwadniają skórę zmniejszając obrzęk i redukują widoczność cieni pod oczami. Kosmetyki tego typu zazwyczaj mają konsystencję lekkiego kremu albo żelu z dodatkiem wyciągów roślinnych ze świetlika, bławatka, miłorzębu japońskiego, arniki górskiej czy bluszczu zwyczajnego. Dla wzmocnienia efektu warto szukać kosmetyków z zawartością witaminy K oraz kofeiny. W drogeriach można znaleźć również szeroki wybór kremów działających rozjaśniająco i przeciwzmarszczkowo przyczyniających się do redukcji obrzęków i cieni pod oczami. Kremy rozjaśniające ujednolicają koloryt skóry zmniejszając widoczność ciemnych worków pod oczami, a przeciwzmarszczkowe odżywiają i ujędrniają zmniejszając zwiększającą się z wiekiem podatność skóry na opuchliznę.