Kwasy w kosmetykach stają się coraz bardziej popularne, ale zdecydowanie powinnaś wiedzieć o nich trochę więcej, zanim zaczniesz stosować je na twarz, żeby zwyczajnie nie zrobić sobie krzywdy. Nieprawidłowe stosowanie kwasów może skutkować przebarwieniami, których potem ciężko się pozbyć i odwrócić ten proces. Niektórych składników aktywnych nie powinno się używać latem, inne są bezpieczne tylko na noc, a pozostałe należy nakładać w towarzystwie kremu z wysoką ochroną przeciwsłoneczną (minimum SPF50), aby uchronić się przed wspomnianymi przebarwieniami. Ważne jest również stężenie oraz to, z jakimi kosmetykami używasz kwasów – istnieje prawdopodobieństwo, że niektóre z nich nie polubią się z Twoim kremem z innym składnikiem. Dlatego tak ważne jest, aby dowiedzieć się o konkretnym kwasie, którego chcesz zacząć używać, jak najwięcej. Kwasy potrafią zdziałać cuda, wnikają w głębokie warstwy skóry, mają właściwości złuszczające, wyrównują koloryt skóry, zmniejszają niedoskonałości – oczywiście wszystko zależy od rodzaju kwasu, a także typu skóry. Jednym z popularnych kwasów w kosmetyce jest kwas mlekowy, chociaż mamy wrażenie, że wciąż jest niedoceniany. Dlatego bierzemy pod lupę ten składnik aktywny i tłumaczymy wszystko, co powinnaś wiedzieć na jego temat – jak działa, jakie są efekty po regularnym stosowaniu, kto powinien go używać i w jaki sposób powinno się to robić, żeby nie zrobić krzywdy swojej skórze.

Glukonolakton – kwas PHA, który nawilża i regeneruje. Efekty, opinie, cena >>>

Kwas mlekowy – co to jest?

Kwas mlekowy występuje naturalnie w organizmie i jest jednym z najbezpieczniejszych kwasów stosowanych w kosmetyce. Jego pielęgnacyjne właściwości wciąż są mało doceniane – tymczasem może zrobić naprawdę wiele dobrego dla Twojej skóry. Kwas mlekowy występuje również pod nazwą kwas alfa-hydroksypropionowy (2-hydroxypropanoic acid) i należy do grupy kwasów AHA, czyli kwasów alfa-hydroksykolowych (owocowych, nazywanych w ten sposób ze względu na ich pozyskiwanie). Kwas mlekowy w kosmetyce jest wykorzystywany w formie optycznej L (jest jeszcze rodzaj D), ponieważ wykazuje biologiczną aktywność. Jest pozyskiwany w naturalnym procesie fermentacji bakterii mlekowych i cukrów. Kwas mlekowy należy do składników NMF (Naturalnych Czynników Nawilżających), co oznacza, że ma silne właściwości nawadniające, które utrzymują odpowiedni poziom wilgoci w skórze.

Bardzo ważne jest to, że kwas mlekowy występuje w dwóch stężeniach i dzięki temu ma różne właściwości. Stężenie do 10% przede wszystkim nawilża skórę, z kolei stężenie od 30% do 50% ma silne właściwości złuszczające.

Kwas mlekowy – jak działa? Efekty stosowania kwasu mlekowego

Kwas mlekowy ma wiele pielęgnacyjnych właściwości, w zależności od stężenia, tak jak wspomniałyśmy już wcześniej. Ze względu na łagodne działanie poleca się go skórze wrażliwej i suchej, a także cerze tłustej, zmagającej się trądzikiem oraz skórze dojrzałej. Dlatego jeśli jesteś posiadaczką którego z wymienionych typów, możesz śmiało włączyć kwas mlekowy do swojej pielęgnacji. Jedną z głównych właściwości kwasu mlekowego jest antybakteryjne działanie, dlatego tak dobrze działa na problematyczne cery – wycisza zmiany trądzikowe, odblokowuje pory i dzięki temu umożliwia ich oczyszczenie, zapobiegając powstawaniu zaskórników. Ponadto regularnie stosowany chroni przed niedoskonałościami i stanami zapalnymi skóry.

Kwas mlekowy w mniejszym stężeniu głęboko nawilża nawet bardzo suchą skórę, dzięki czemu cera jest miękka i ma naturalny blask, dzięki temu regeneruje nawet najbardziej zmęczoną i szarą skórę. Stymuluje ją bowiem do produkcji ceramidów (które są budulcem skóry), co wzmacnia barierę ochronną i zapobiega parowaniu wody, czyli przesuszeniu cery. Zwiększa również poziom glikozaminoglikanów, odpowiedzialnych za nawodnienie skóry. Poza tym reguluje pH cery, czyli przywraca jej naturalny odczyn.

Kwas mlekowy jest również naturalnym filtrem przeciwsłonecznym, który skutecznie ochroni Twoją twarz przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. W większym stężeniu ma właściwości złuszczające – usuwa martwy naskórek, wyrównuje fakturę skóry, a także jej koloryt i sprawia, że jest gładka i promienna. Kwas mlekowy pomoże Ci więc w walce z zaczerwienieniami oraz przebarwieniami, nawet tymi po trądziku. Kwas mlekowy nadaje się również do pielęgnacji cery dojrzałej – przede wszystkim wspomaga produkcję kolagenu, a więc uelastycznia skórę i sprawia, że jest bardziej jędrna. Spłyca zmarszczki, drobne linie oraz bruzdy, dlatego jest wykorzystywany jako składnik aktywny w produktach przeciwzmarszczkowych.

Zobacz także:

Kwas mlekowy na przebarwienia

Kwas mlekowy jest przede wszystkim polecany na przebarwienia. Osoby, które mają problem z ciemnymi plamami na twarzy, powinny stosować peeling kwasem mlekowym, ponieważ dzięki efektywnemu złuszczeniu, przebarwienia będą stopniowo rozjaśniane. Przebarwienia tworzą się z różnych powodów, do najczęstszych zalicza się nieodpowiednią pielęgnację, stosowanie fotouczulających preparatów, a także zmiany hormonalne i zbyt intensywna ekspozycja na słońce. Pamiętaj, że nie znikną całkowicie, ale dzięki kosmetykom i różnym zabiegom, m.in. właśnie przy użyciu kwasu mlekowego, możesz widocznie je rozjaśnić. 

Kwas mlekowy na trądzik

Kwas mlekowy jest również skutecznym preparatem na trądzik. Można stosować go jako uzupełnienie terapii przeciwtrądzikowej kwasem salicylowym w celu uzyskania jeszcze lepszych efektów. Kwas mlekowy pielęgnuję skórę, oczyszcza mieszki włosowe oraz likwiduje bakterie. Dzięki temu na skórze nie będą powstawały zaskórniki, a także inne niedoskonałości, typowe dla skóry trądzikowej. 

Kwas mlekowy na blizny

Widoczne blizny po zmianach trądzikowych to kolejny problem, który rozwiąże kuracja kwasem mlekowym. Ten aktywny składnik z grupy owocowych kwasów AHA wygładza skórę, dzięki czemu blizny są mniej widoczne.

Kwas mlekowy – jak stosować?

Kwas mlekowy jest jednym z najbezpieczniejszych kwasów, który możesz stosować cały rok. Jeżeli wybierzesz kwas mlekowy w mniejszym stężeniu, czyli ten o właściwościach nawilżających, stosuj go jako serum na noc – to znaczy, że po aplikacji kwasu mlekowego na twarz, powinnaś zaaplikować swój ulubiony krem. Natomiast jeżeli chodzi o peeling, sprawa jest już trochę bardziej skomplikowana i indywidualna. Na rynku istnieją kwasy mlekowe w różnych stężeniach, przyjmuje się, że te powyżej 10% mają już właściwości złuszczające (a na pewno nie powinno się ich traktować jak nawilżające serum, czyli stosować codziennie). W zależności od tego, jak często wykonujesz peeling twarzy, stosuj kwas mlekowy jako zamiennik, który złuszczy Twoją skórę – optymalna ilość zabiegu to 1 na tydzień lub 2 tygodnie. Pamiętaj również, aby obserwować swoją cerę!

Arbutyna – usuwa przebarwienia i rozświetla skórę. Działanie, cena, kosmetyki >>>

Kwas mlekowy w kosmetykach

Najpopularniejszym produktem jest peeling kwas mlekowy The Ordinary ze stężeniem 10% i 5% oraz z dodatkiem kwasu hialuronowego – dzięki temu produkt jednocześnie nawilża oraz złuszcza skórę, ma także działanie przeciwzmarszczkowe i regulujące pH – czyli zawiera wszystkie najlepsze właściwości kwasu mlekowego. Oprócz tego kwas mlekowy znajdziesz również w peelingu Pixi Peel and Polish, który wyrównuje koloryt skóry, rozświetla ją i pozostawia miękką i gładką. Kolejnym godnym polecenia kosmetykiem z kwasem mlekowym jest peeling Bielendy – to mieszanka 45% kwasy szikimowego, laktobionowego oraz kwasu mlekowego z pH 1.5. Działa antyoksydacyjnie, nawilża skórę i redukuje przebarwienia. Jeżeli masz problemy z trądzikiem, przetestuj żel do mycia twarzy Tołpy z linii Sebio+, który zawiera bezpieczną mieszankę kwasów – oczyszcza, delikatnie złuszcza i działa antybakteryjnie, a przede wszystkim wycisza zmiany trądzikowe i niweluje niedoskonałości na twarzy.