Krem z filtrem przeciwsłonecznym pod makijaż – jaki wybrać?

Jaki filtr przeciwsłoneczny wybrać? Na pewno nie pierwszy lepszy. Ochrona przeciwsłoneczna wymaga nie tylko przeanalizowania naszych potrzeb, czyli zastanowienia się, jak silnej ochrony oczekujemy (pod uwagę warto wziąć nie tylko to, jak mocną opaleniznę preferujemy, ale i to, jakiego typu karnację mamy – w końcu im jaśniejszą mamy skórę, tym wyższy faktor powinniśmy wybrać), ale i dobrania produktu do rodzaju cery. A ponieważ ta może być kapryśna, przesuszona, tłusta lub normalna, nie można tego faktu lekceważyć i sięgnąć po przypadkowy produkt – polecany przez kogoś albo dostępny właśnie na promocji. 

Rodzaje filtrów przeciwsłonecznych – jaki mamy wybór?

Do wyboru macie filtry chemiczne, fizyczne (nazywane również mineralnymi), a także chemiczno-fizyczne. Najczęściej polecane są właśnie w takiej, mieszanej wersji, ale ci, którzy cenią sobie tylko naturalną pielęgnację sięgną tylko po filtry fizyczne. W przypadku filtrów chemicznych należy zapoznać się z listą tych nierekomendowanych, do których zalicza się Ethylhexyl Methoxycinnamate, Benzophenone-3, Benzophenone-4, 4-Methylbenzylidene Camphor, Octyl Dimethyl PABA oraz Homosalate. Do zalet filtrów chemicznych na pewno należy ich konsystencja – lekka, mało tłusta, z kolei do wad – fakt, że mogą uczulać i podrażniać. Z kolei filtry fizyczne są znacznie gęstsze, przez co nieco trudniej się je rozprowadza, a także mogą nadmiernie bielić skórę. To może stanowić utrudnienie, jeśli chcemy jeszcze zrobić makijaż. 

Jeśli chodzi z kolei o faktor, czyli SPF o stosunek ilości promieniowania UV powodującego oparzenie podczas opalania się przy użyciu filtra do ilości promieniowania, które powoduje takie samo oparzenie, ale bez stosowania filtra, to kolejny wybór, który zależy tylko i wyłącznie od naszych potrzeb. Eksperci z American Academy od Dermatology rekomendują, aby krem z filtrem przeciwsłonecznych miał faktor nie mniejszy niż 30 SPF. Aczkolwiek warto mieć świadomość, że różnica między SPF 15 a SPF 50 wcale nie jest taka duża, jeśli chodzi o ochronę. 

8 zasad bezpiecznego opalania. Znasz je wszystkie? >>>

Krem z filtrem przeciwsłonecznym SPF pod makijaż

A jak filtry przeciwsłoneczne mają się do makijażu? Tak, jak wszystkie kremy, które normalnie stosujemy pod makijaż. To metoda prób i błędów, czyli musimy przetestować mnóstwo produktów, by trafić na idealny produkt współgrający z podkładem i pudrem. Dlatego bardzo popularnym rozwiązaniem są kremy koloryzujące lub po prostu kremy BB z filtrem SPF, które nie dość, że wyrównają koloryt, to jeszcze przy okazji chronią przed słońcem. Nie nastawiajmy się jednak na mocne krycie, bo takiego na pewno nie uzyskamy. Koloryzujące kremy z filtrem przeciwsłonecznym oferuje większość marek specjalizujących się w kosmetykach do pielęgnacji, zarówno jeżeli chodzi o popularne apteczne brandy, jak Bioderma, Pharmaceris, La Roche Posay i marki stawiające na naturalne składniki bez dodatku chemii, np. MIYA Cosmetics, Madara czy Clochee.

Latem, kiedy zależy nam jednocześnie na ochronie przeciwsłonecznej, jak i na makijażu, warto zaprzyjaźnić się z kosmetykami mineralnymi. Większość dostępnych na rynku podkładów mineralnych posiada faktor i oferuje ochronę od 15 do 30 SPF. To m.in. polskie marki Annabelle Minerals i Claré Blanc czy brytyjska Lily Lolo. Kosmetyki mineralne posiadają zaledwie kilka składników, które mają właściwości pielęgnacyjne, na przykład tlenek cynku oraz glinka kaolinowa działają przeciwzapalnie, antybakteryjnie. To idealna opcja dla tych, którym zależy na lekkim, nieobciążającym skóry makijażu, nadającym skórze naturalny glow oraz ograniczającym powstawanie niedoskonałości.

Zobacz także: Ochrona przed słońcem w pigułce. Odpowiadamy na pytanie, jak chronić się przed słońcem? Dlaczego promieniowanie jest szkodliwe, jakie są najlepsze kosmetyki do opalania z filtrem oraz co oznacza skrót SPF?

Zobacz także: