Cienie pod oczami to problem, który dotyczy wiele z nas. Czasami zdarza się nawet tak, że mimo tego, że skóra jest w dobrej kondycji i mogłybyśmy wyjść bez makijażu, hamują nas właśnie tak zwane worki pod oczami, które mogą mieć fioletowy lub żółty kolor. Jeżeli Ty również masz cienie pod oczami i chciałabyś pożegnać się z korektorem raz na zawsze (swoją drogą, niektóre korektory – szczególnie te mocno kryjące i matujące – wysuszają skórę, co nie pomaga w walce z tym problematycznym miejscem), przychodzimy z pomocą. Kluczową kwestią jest pielęgnacja okolic oczu. Skóra pod oczami jest bardzo cienka, pozbawiona włókien kolagenowych i elastynowych oraz jest narażona na ruchliwe mięśnie mimiczne, co powoduje, że ten obszar starzeje się najszybciej. Zmarszczki oraz drobne linie wokół oczu pojawiają się również z powodu braku komórek tłuszczowych, które stanowią podporę skóry. Krótko mówiąc, skóra wokół oczu jest pozbawiona ochrony, dlatego to my musimy ją zapewnić. Jak to zrobić? Stosować prawidłową pielęgnację oraz odpowiednią o nią dbać. Istnieje szereg nawyków, które przyśpieszają starzenie się skóry wokół oczu, potęgują cienie pod oczami i nie wpływają korzystnie na jej kondycję. Jak rozjaśnić cienie pod oczami, w jaki sposób zlikwidować fioletowe i żółte worki oraz które kremy Ci w tym pomogą? Bierzemy pod lupę pielęgnację okolic oczu i tłumaczymy wszystko krok po kroku. 

Cienie pod oczami – przyczyny

Powszechnie uważa się, że fioletowe lub żółte cienie pod oczami są oznaką zmęczenia, któremu często towarzyszy również opuchnięcie, a także szara i matowa skóra. Ale przyczyn powstawania ciemnych obszarów jest o wiele więcej i są one bardziej skomplikowane, chociaż do najpopularniejszych z nich należy brak snu i stres. Jeżeli cienie pod oczami pojawiają się u Ciebie od czasu do czasu i to akurat wtedy, gdy masz intensywny okres w pracy lub w życiu prywatnym, prawdopodobnie są wynikiem przemęczenia. Postaraj się więc zadbać o siebie, a także o jakość snu – 6 godzin to absolutne minimum. Spróbuj odłożyć telefon 30 minut przed położeniem się do łóżka, a zamiast scrollować Instagram, przeczytaj kilka stron książki – ten rytuał pozwoli Twoim oczom odpocząć i wyciszy Cię przed snem. Pamiętaj również o tym, aby pić odpowiednią ilość wody (najlepiej miej szklankę zawsze przy sobie i pij wodę między posiłkami, aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu) i zdrowo (a także regularnie) się odżywiaj. Nie chodzi o restrykcyjne diety, a o spożywanie nieprzetworzonego jedzenia, unikanie fast foodów i słodkich napojów oraz o w miarę regularne pory posiłków. Twój organizm na pewno Ci za to podziękuje, a cienie pod oczami znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Cienie pod oczami to pokłosie niezdrowego stylu życia

Obrzęk, zwiotczała skóra i ciemne obszary pod oczami powstają również w wyniku niezdrowego stylu życia. Mogą pojawiać się z powodu nadmiernego spożycia kofeiny, a także palenia papierosów. Przebarwienia są również powiązane z ekspozycją na słońce, dlatego osoby, które lubią się opalać, są narażone na zmiany pod oczami. Wymienione powyżej przyczyny powstawania cieni pod oczami są jednak przejściowe. Jeżeli któryś z tych punktów Cię dotyczy, powinnaś dostarczyć swojemu organizmowi odpowiednią dawkę witamin oraz ograniczyć szkodliwe nawyki, które powodują przebarwienia pod oczami, a skóra powinna odzyskać dobrą kondycję.

Cienie pod oczami nie muszą być jednak wynikiem określonego stylu życia – zdarza się również tak, że są uwarunkowane genetycznie. Dlatego np. problem sińców pod oczami dotyczy nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Zdarza się tak wtedy, gdy oczy są głęboko osadzone, a barwnik rozkłada się na mniejszej powierzchni, dlatego jest bardziej widoczny. W związku z tym efekt podkrążonych oczu występuje nawet u młodszych osób. Ale cienie pod oczami mogą być również sygnałem o stanie zdrowia i występować w wyniki zmian hormonalnych, reakcji alergicznych lub chorób związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem nerek lub wątroby. Dlatego jeżeli zauważasz u siebie podobny problem, któremu przy okazji towarzyszą podkrążone oczy i nie jest to uwarunkowane genetycznie, powinnaś niezwłocznie zgłosić się do lekarza. 

Kolejną przyczyną powstawania cieni pod oczami jest starzenie się skóry. Skóra pod oczami jest cienka i nie zawiera komórek tłuszczowych, a w miarę upływu czasu niestety staje się coraz mniej elastyczna i cieńsza, dlatego zmarszczki i drobne linie wokół oczu są tak widoczne. Starzenie się skóry wokół oczu to naturalny proces, ale na szczęście możesz go opóźnić, odpowiednio dbając o te okolice. 

Fioletowe i żółte cienie pod oczami – jak je zlikwidować? Sposoby na cienie pod oczami

Cienie pod oczami, które nie są uwarunkowane genetycznie, można zlikwidować na kilka sposobów. Najważniejsza jest odpowiednia i kompleksowa, a także regularna pielęgnacja. Istnieje kilka składników, które powinien zawierać dobry krem pod oczy. Zależy Ci na tym, aby rozjaśnić cienie pod oczami? Przede wszystkim postaw na witaminę C, której działanie rozjaśniające zostało potwierdzone naukowo. To podstawowy składnik aktywny, który powinien znaleźć się w produktach do pielęgnacji okolic oczu. Podobne działanie wykazuje również witamina K. Warto również wspomnieć o tym, że aby opóźnić procesy starzenia się skóry i zapobiec powstawaniu zmarszczek i cieni pod oczami, trzeba działać zapobiegawczo. Jeżeli więc masz 25 lat lub więcej, to doskonały moment, aby włączyć do swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej krem pod oczy. A co w momencie, gdy zauważyłaś już drobne linie wokół oczu? Jednym z najbardziej skutecznych składników, które zapobiegają powstawaniu zmarszczek, a także wygładzają je, są peptydy – najczęściej stosowane miejscowo. Wykazują działanie podobne do botoksu, to znaczy zmniejszają zmarszczki, wygładzają i ujędrniają skórę oraz ogólnie poprawiają jej wygląd.

Nawilżaj skórę wokół oczu

Skóra wokół oczu wymaga również ukojenia oraz nawilżenia. W tym celu szukaj kwasu hialuronowego i kolagenu oraz alg morskich, które głęboko nawilżają cienką skórę, napinają i wygładzają. Dodatkowo, pobudzają produkcję ceramidów i działają przeciwzmarszczkowo. Krem na cienie pod oczami powinien również zawierać roślinne ekstrakty, np. masło shea, ekstrakt z arniki górskiej, wyciąg ze skrzypu polnego, z nagietka, świetlika czy z rumianku. Krem na cienie pod oczami potrzebuje również łagodzących i kojących składników aktywnych, takich jak pantenol, aloes i alantoina.

Zobacz także:

Domowe sposoby na zlikwidowanie cieni pod oczami

Poza tym istnieje również szereg domowych sposobów na cienie pod oczami. Pierwszym z nich jest sposób na zmniejszenie opuchlizny, do czego możesz wykorzystać kostki lodu, którymi wykonasz krótki masaż pod oczami. Dobrym pomysłem są również łyżki, trzymane wcześniej przez kilka minut w lodówce, które nie tylko “obudzą” oczy, ale natychmiast poprawią ich wygląd i zmniejszą obrzęk, poprawiając krążenie krwi. Z kolei właściwości nawilżające i rozjaśniające oraz kojące zawiera ogórek, dlatego okłady z plasterków ogórka wpływają zbawiennie na wygląd skóry wokół oczu, redukując cienie pod oczami. Połóż plasterki na oczy (po wykonaniu demakijażu) i potrzymaj je kilkanaście minut – to nie tylko zabieg pielęgnacyjny, który rozjaśni cienie pod oczami, ale również Cię zrelaksuje. Ostatnim domowym sposobem na worki pod oczami, który jest popularny, szybki oraz skuteczny, to okłady z rumianku, który zawiera kofeinę, obkurczającą naczynia krwionośne. Przynoszą natychmiastową ulgę zmęczonej skórze pod oczami, a także rozjaśniają podkrążone oczy. 

Jak nakładać korektor pod oczy, żeby zakryć cienie, ale nie podkreślać zmarszczek? >>>

Kremy na cienie pod oczami – jaki krem wybrać, żeby je zlikwidować?

Na rynku istnieje wiele kremów na cienie pod oczami, dlatego warto zrobić rozeznanie przed podjęciem decyzji. Musisz jednak pamiętać, że konsekwencja i regularność w stosowaniu specyfiku pod oczy jest kluczowa, jeżeli zależy Ci na efektach. Wśród naszych ulubionych kremów pod oczy, które działają ujędrniająco, rozjaśniająco i nawilżająco, jest bestseller marki Kiehl’s z dodatkiem olejku z awokado. Delikatnie pielęgnuje cienką skórę wokół oczu i głęboko ją odżywia. W ofercie tej marki jest również skoncentrowane serum Midnight Recovery na noc, który zmniejsza widoczność drobnych linii, napina skórę i zapewnia lepszy wygląd już następnego ranka. Kolejnym produktem, w który warto zainwestować jest krem pod oczy na noc polskiej marki Slaap o wdzięcznej nazwie Night Cloud, który ma wspaniałą konsystencję, która otula suchą skórę pod oczami, rozjaśnia cienie i uelastycznia cienką skórę. Do zestawu jest dołączona szpatułka, która służy nie tylko do nakładania kremu, ale również do zrobienia masażu, niwelującego cienie pod oczami. Najlepsze kremy pod oczy, które naszym zdaniem działają, znajdziecie tutaj >>>.