Maseczki domowej roboty są nie mniej skuteczne od tych, kupowanych w drogeriach. A ich zrobienie wcale nie jest skomplikowane! Zajmuje zaledwie kilka minut, a wszystko co potrzebne masz już w swojej lodówce. Po prostu jeszcze o tym nie wiesz. Dlatego podpowiadamy, jak zrobić maseczkę na twarz. I to nie jedną. Sprawdź, nasze przepisy na domowe maseczki oczyszczające, nawilżające czy rozświetlające cerę. Przekonaj się, że to nic trudnego i ciesz się piękną skórą. Naturalnie!

Maseczki domowej roboty ze składników, które masz w domu, czyli jak zrobić maseczkę na twarz. I dlaczego warto!

Babcia mieszała płatki owsiane z mlekiem i oczyszczała nimi twarz? Mama kładła plasterki schłodzonego ogórka na zapuchnięte od płaczu oczy? No cóż, z mądrością pokoleń nie ma co dyskutować. A mimo to – wraz ze wzrostem popularności kosmetyków koncernowych – maseczki domowej roboty odeszły w zapomnienie. Że niby pracochłonne, że mogą uczulać, że kto ma czas się bawić w to przygotowywanie, miksowanie, nakładanie... Tym bardziej, że furorę na Instagramie zaczęły robić zdjęcia w maseczkach w płachcie – na przykład z wizerunkami zwierząt albo maseczki, które na twarzy zamieniały się... w obłoczki. Teraz, na skutek mody na kosmetyki naturalne, maseczki domowej roboty znów są jednym z gorętszych tematów. Dlatego nakłaniamy do eksperymentów. Zwłaszcza, że w ogólnie dostępnych produktach spożywczych kryje się moc zbawiennych dla skóry właściwości.

Czy wiedziałyście na przykład, że jogurt i kefir koją cerę dzięki zawartości pałeczek kwasu mlekowego? Że dobre oleje działają na naskórek antyzapalnie, a proteiny zawarte w płatkach owsianych i ryżu niwelują podrażnienia – podobnie jak miód? Że cytryna i lukrecja rozjaśniają, a węgiel wiąże toksyny. To właśnie na ich bazie warto robić domowe maseczki: oczyszczające, ściągające, antybakteryjne lub nawilżające. A oto nasze autorskie podpowiedzi na to jak zrobić swoja własną idealną domową maseczkę na twarz. Zainspiruj się! 

Maseczki domowej roboty z jogurtu, ogórka, miodu i płatków owsianych. Kojąco-relaksujące  

Te domowe maseczki przydadzą się wszystkim tym, którym mocny obciążający makijaż przesusza i podrażnia skórę. Najwyższy czas, aby na chwilę dać jej odpocząć. A przy okazji „dokarmić” fajnymi składnikami. Uwaga – większość z maseczek domowej roboty nie jest zbyt wygodna do aplikowania na twarz – nie maja emulgatorów, które „zlepiają” jej składniki, dlatego będą przypominać raczej pastę. Nasza rada? Najwygodniej będzie nałożyć je gazę położoną na buzi z wyciętymi otworami na oczy i usta. Oczy warto nakryć płatkami kosmetycznymi, aby żaden spożywczy składnik się do nich nie dostał. Do tego może się przydać pomoc drugiej osoby. Jeśli maseczka jest zbyt gęsta możesz dolać do niej odrobinę letniej, przegotowanej wody.

Domowa maseczka na twarz z rumianku, jogurtu, oleju lnianego (do stosowania na zimno)

Zaparz dwie torebki rumianku w niewielkiej ilości wrzątku, odciśnij i rozetnij. Zawartość – zmielone płatki kwiatostanu – zmieszaj z połową małego kubeczka greckiego jogurtu i łyżeczką oleju lnianego. Gotowe! Ta mikstura wycisza zaczerwienienia i świetnie koi skórę.

Maseczka domowej roboty z aloesu, ogórka, krochmalu (o konsystencji kisielu)

Jeśli masz na parapecie aloes, uszczknij kawałek liścia długości ok. 3 cm. I teraz ważne – cieniutko odkrój skórkę i... wyrzuć ją. O ile miąższ aloesu działa kojąco, o tyle jego skórka może być silnym alergenem. Rozgnieć widelcem 4 cm miąższu ogórka bez skórki, zmieszaj z rozgniecionym aloesem i dwiema łyżkami wody. W małym rondelku podgrzej oba składniki. W filiżance zmieszaj łyżkę skrobi ziemniaczanej z 2 łyżkami wody i dodaj do rondelka. Ogrzej tak, by zawartość stała się półprzezroczysta – przypomina to robienie kisielu. Lekko przestudź i letnią maseczkę aloesowo-ogórkową połóż na skórę. Ściąga pory, niweluje podrażnienia.

Jak zrobić maseczkę na twarz z płatków owsianych, miodu i oliwy? – przepis

Drobne błyskawiczne płatki namocz na noc w takiej ilości wody, by stały się lekko (wybacz słowo) śluzowate. Do wystudzonych płatków dodajcie łyżkę płynnego miodu i łyżkę oliwy. Taka maseczka pomaga przy zaczerwienieniach, przesuszeniu i atopii (miód działa kojąco) Na koniec potraktuj ją jak lekki peeling i zmywając lekko wymasuj owsianą papką skórę.

Zobacz także:

Przepisy na domowe maseczki oczyszczające z kawy, jogurtu naturalnego, miodu i oleju kokosowego

Domowej roboty maseczki oczyszczające to zbawienie dla dziewczyn o cerze przetłuszczającej się i trądzikowej. Tym bardziej, jeśli często sięgają po kremy matujące i podkłady, które zaburzają naturalną pracę gruczołów łojowych. Nieocenione będą także, jeśli prowadzisz miejski tryb życia i narażona jesteś na smog i inne zanieczyszczenia. Jak zrobić domową maseczkę oczyszczającą? Nie trzymamy cię dłużej w niepewności. I podajemy kilka przepisów. Z pewnością znajdziesz więc coś dla siebie.

Domowa maseczka na twarz z węgla aktywnego, siemienia lnianego i oleju

Tak, węgiel to to co myślisz. Na pewno masz go więc w domowej apteczce. Weź 3 tabletki i rozgnieć je na proszek (lub wysyp proszek z trzech kapsułek, jeśli węgiel w domu masz właśnie w tej formie – wystarczy rozłączyć dwie połówki). 2 łyżki zmielonego siemienia lnianego zalej połową filiżanki wrzątku i odczekaj aż ostygnie. Połącz z węglem i łyżką dowolnego oleju tłoczonego na zimno. Nałóż maseczkę na min 20 minut, aby węgiel zdążył się aktywować. 

Domowa maseczka na twarz z kawy, jogurtu i miodu

2 łyżki fusów kawowych (ze swojego dripu, albo ekspresu) zmieszaj z łyżka miodu i 2 łyżkami gęstego jogurtu naturalnego. Wsmaruj w twarz, lekko ją peelingując i zostaw na 15 min, aby składniki jogurtu miały czas zadziałać obniżając kwasowość naskórka co przyspieszy jego łagodne łuszczenie!

Domowe maseczki na twarz z maku, oleju kokosowego i soku z cytryny

Łyżkę niebieskiego maku (pewnie jego resztki zalegają w szafce jeszcze od świąt) połącz z łyżką oleju kokosowego i wyciśniętym sokiem z połówki cytryny. Da to maseczkę o konsystencji kremu, który pod wpływem ciepła skóry roztopi się do postaci oleju. Wtedy delikatnie okrężnymi ruchami wymasuj nią skórę, aby pobudzić krążenie (ale omijaj okolice oczu, okulistyczny ostry dyżur to miejsce które lepiej omijać).

Jak zrobić domową maseczkę rozjaśniająco-energizującą? – przepis

Są składniki, które pobudzają poziom energii komórkowej poprzez zawartość cennych polifenoli albo koenzymu Q 10. Mają też sporo przeciwutleniaczy. Po takie warto sięgać w pierwszej kolejności. Tu idealnie sprawdza się stara ajurwedyjska zasada, aby nie kłaść na twarz niczego, czego nie chcielibyśmy zjeść! 

Domowe maseczki na twarz z matchą, awokado i cytryną

Łyżeczka sproszkowanej zielonej herbaty połączona z łyżką rozgniecionego dojrzałego awocado (jej herbaciane witaminy dobrze rozpuszczają się w tłuszczu) i łyżką soku z cytryny da pastę we wspaniałym instafriendly kolorze. Domowa Fiona gotowa!

Domowe maseczki na twarz z zieloną herbatą, kefirem i rozgotowanym ryżem

Ta maska może wyglądać średnio apetycznie, ale docenisz jej potencjał pielęgnacyjny. Małą garść odciśniętych liści herbacianych (po 2 lub 3-krotnym naparzeniu) utłucz w moździerzu z 2 łyżkami ugotowanego ryżu a na koniec dodaj tyle kefiru aby konsystencja była wygodna do nałożenia na twarz. Włóż na chwilę do lodówki i aplikuj maseczkę chłodną.

Domowe maseczki na twarz z szałwią, wiórkami kokosowymi i oliwą

Zaparz torebkę ekspresowych ziółek zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Odciśnij z nadmiaru wody, włóż do filiżanki z łyżką wiórków kokosowych. Zalej oliwą i zostaw na kilka godzin by wiórki zmiękły. Możesz potraktować ją też jak pastę do zmywania twarzy. A wiórki kokosowe zastąpić ryżem lub otrębami pszennymi.
 
Ważna rada zanim zabierzesz się za eksperymentowanie? Maseczki domowej roboty zużywamy od razu, ewentualnie następnego dnia. Wówczas przechowujemy w lodówce!

PS. To nasze inspiracje. Nie bierzemy odpowiedzialności za to, że to że ktoś jest uczulony na miód, nie obrał aloesu ze skóry albo wkropił sobie sok z cytryny do oka. Dlatego przed użyciem maseczki hand-made zasięgnij porady... swojego wewnętrznego farmaceuty zwanego rozsądkiem! A następnie przekonaj się na własnej skórze, że domowe maseczki naprawdę działają. Cuda!