Czujesz, że odpowiedzialność za cały związek spoczywa na twoich barkach? To od ciebie zależy komunikacja, emocjonalność czy zaangażowanie w relacji? Odnosisz wrażenie, że wkładasz całą siebie, nie otrzymując jednocześnie nic w zamian (lub otrzymując zdecydowanie mniej)? Jeśli odpowiedziałaś twierdząco na przynajmniej jedno z tych pytań, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że jesteś w związku asymetrycznym. Na czym polega ta dynamika i po czym dokładnie ją rozpoznać? Brak komunikacji czy zaangażowania to jedynie szczyt góry lodowej.

Związek asymetryczny – czym jest relacja z asymetrycznym poziomem zaangażowania?

Związek asymetryczny to, jak sama nazwa wskazuje, rodzaj relacji, w której istnieje wysoka (często skrajna) dysproporcja w kwestii emocjonalności, zaangażowania, odpowiedzialności oraz kontroli nad osobą partnerską. Badacze charakteryzują związki z asymetrycznym poziomem zaangażowania jako takie, w których osoba silniej zaangażowana pozostawia mniej zaangażowanemu partnerowi większą kontrolę. To z kolei sprawia, że osoba wykazująca większe zaangażowanie jest bardziej zależna od osoby partnerskiej. Co więcej, badacze sugerują, że nawet 35% związków romantycznych to relacje z asymetrycznym poziomem zaangażowania – wyjaśnia Agata Stola, psychoterapeutka, specjalistka psychoterapii uzależnień.

W praktyce oznacza to mniej więcej tyle, że jedna ze stron zawsze poświęca siebie, swój czas, emocjonalność i energię, by pracować nad relacją i zadowolić partnera / partnerkę, tworząc tym samym niekomfortową i (na dłuższą metę) frustrującą oraz wykańczającą psychicznie dysproporcję w relacji.

5 alarmujących znaków, po których poznasz, że jesteś w związku asymetrycznym

Związki, w których partnerzy zawsze dzielą się odpowiedzialnością, zaangażowaniem czy emocjonalnością pół na pół po prostu nie istnieją. Proporcje mogą różnić się w zależności od możliwości emocjonalnych czy czasowych obu stron. Jeśli jednak odpowiedzialność za relację przez większość czasu spoczywa na barkach jednej osoby – istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że jest to właśnie związek asymetryczny. Oto 5 alarmujących znaków, dzięki którym upewnisz się, że jesteś w relacji z asymetrycznym poziomem zaangażowania. 

Komunikacja zawsze inicjowana jest tylko przez jedną ze stron

Komunikacja to podstawa każdej zdrowej relacji. Rozmowy i dyskusje dotyczące bieżących tematów lub emocji czy potrzeb to niezbędny element związku. Jeśli czujesz, że w twojej relacji tylko jedna strona inicjuje poważne rozmowy, próby rozwiązywania konfliktów, przegadywania nieporozumień – to wyraźny znak, że dynamika zaangażowania jest zaburzona. 

Priorytetyzacja potrzeb jednej ze stron

W związku asymetrycznym istnieje wyraźny znak, który pozwala rozpoznać tę dynamikę – priorytetowe traktowanie potrzeb jednej strony. To właśnie ta nierównowaga staje się osią relacji, gdzie jedna strona dominuje nad drugą, ignorując lub minimalizując jej potrzeby. Często prowadzi to do frustracji i nierównowagi emocjonalnej, ponieważ jedna z osób czuje się zaniedbana i niedoceniana, podczas gdy druga czerpie korzyści z tej wyraźnej dysproporcji. 

Ciągła obawa przed zakończeniem relacji

Osobom, które wkładają więcej pracy w związek asymetryczny często towarzyszy ciągła obawa przez rychłym zakończeniem relacji. Dlaczego? Ponieważ podświadomie wiedzą, że przyszłość związku zależy od nich, ich zaangażowania, chęci współpracy oraz emocjonalności. Nie mając wsparcia w drugiej osobie, ciągle zastanawiają się, czy relacja trwałaby nadal, gdyby nie ich wysiłek. Wrażenie, że ciągle jest się na krawędzi „zerwania” to częsty objaw związku asymetrycznego.

Zobacz także:

Dopasowywanie planów do jednej ze stron

Jednym z charakterystycznych znaków związku asymetrycznego jest również dopasowywanie planów i aktywności do potrzeb jednej strony kosztem drugiej. Może to przejawiać się w ciągłym ustępowaniu w kwestiach planowania czasu, rezygnacji z własnych pasji lub zainteresowań, aby zadowolić osobę partnerską. Jak można się domyślić, ta dynamika prowadzi na dłuższą metę do poczucia frustracji oraz zatracenia swojej osobowości przez jedną ze stron.

Brak odwzajemnienia wysiłków i zaangażowania

Podstawowym i najbardziej elementarnym znakiem związku asymetrycznego jest właśnie dysproporcja w zaangażowaniu w relację. Może to objawiać się w sposób różnorodny – jedna strona poświęca dużo czasu, uwagi i energii na budowanie relacji, podczas gdy druga wykazuje brak zainteresowania lub nie angażuje się w równym stopniu. To nierównowaga sprawia, że jedna strona czuje się niedoceniona i opuszczona, podczas gdy druga może czerpać korzyści z tej sytuacji. Jeśli więc czujesz, że twój związek jest asymetryczny, poważnie rozważ decyzję o zakończeniu relacji.